Версії пожежі, яка не відбулася
У вівторок, саме перед початком мовлення, Чорноморську телерадіокомпанію в Сімферополі було відключено від мережі. Без будь-яких попередніх повідомлень і без будь-яких видимих підстав. Так само в середу о 7.50 було відключено передавач радіо "Ассоль", який належить телерадіокомпанії.
Директор РТПЦ Олексій Дмитрієв уже згодом надіслав якийсь папір, де щось мовилося про переукладення договору, хоча договір між "Чорноморкою" та РТПЦ укладено 06.01.97 на 5 років. І що характерно: в тому папері, в переліку адресатів, прізвище Тетяни Красикової, президента телерадіокомпанії, було останнім. А на першому місці було ім'я прем'єра Анатолія Франчука. Тож незрозумілий для Красикової документ скидався на рапорт Дмитрієва Франчуку "про виконання": зроблено, компанію закрито.
"Чорноморка" - родинне телебачення. Вона набула сили й рейтингу тоді, коли російське мовлення в Україні скорочувалось, а кримський телеглядач тужив, можливо, більше, ніж в інших регіонах. "Чорноморка" - неполітичне телемовлення - зробила свого часу, причому без будь-якого демонстративного напруження, важливу політичну справу: вона стала віддушиною для тієї більшості, яка не могла миттєво "перекомутувати" свою свідомість на любов до "шароварів", які попервах заполонили на радощах увесь українських ефір. "Чорноморка" самим фактом свого існування допомагала "випустити пару", яка за умови "комплексного підходу", викликаного неіснуючою державною регіональною політикою, могла додати емоційних "атмосфер" у концентроване невдоволення.
"Чорноморку" люблять, до неї звикли, вона ніколи не була нічиїм політичним рупором, агітатором і пропагандистом. Це телебачення відпочинку. Вона нібито нічия - і водночас належить усім.
Останнім часом Чорноморка переживала нелегкі часи. "Нічиє" напередодні виборів - це нонсенс. Було зроблено рішучі спроби покласти ЧТРК в кишеню. Бурхливі події у Криму і, зокрема, показова "боротьба зі злочинністю" активізували інформаційне мовлення. Пожвавилися й ті, з ким "борються". Їм не сподобалося, приміром, що радіо "Ассоль" передає інформацію від начальника кримської міліції. Названі ним особи та структури спершу просто посилали гінців (колишніх солідних людей) з умовляннями, а закінчилося тим, що телефоном президент Красикова почула такі погрози і в такій формі, що вона, котра була заступником голови Радміну і зроду такої мови не чула, хвилин із 15 сиділа із слухавкою, яка подавала звукові сигнали, намагаючись усвідомити, що ж це було.
Нібито пережили (коли ні - назву всіх поіменно), вистояли "бандитський" наїзд. Слідом наїхала влада. Влада у Криму нині - це уряд, точніше, його глава. А "Чорноморка" на фінішній прямій перед виборами заважає лише через те, що непідконтрольна. Телекомпаній, які транслюють майже на всю республіку, три. Державна, ГТРК "Крим" - це, звісно, свої. ІТБ - це народний депутат Лев Миримський разом із народним депутатом Ігорем Франчуком також, певна річ, свої. "Чорноморка" чужа. Тож коли спікер Анатолій Гриценко разом із міністром інформації Зиновієм Куликом із Києва намагалися змусити начальника РТПЦ Дмитрієва ввімкнути передавачі, - із Сімферополя, як повідомляє джерело в уряді, Кулику відразу зателефонував прем'єр Франчук і "ліпив", ніби "Чорноморка" вже розмонтувалася і вивозить устаткування. Спікер Гриценко, дізнавшись, що "День" цікавиться його благородним сприянням улюбленій народом "Чорноморці", відреагував приголомшливо, але цілком зрозуміло: "Ви хочете з мене героя зробити, щоб у Криму на одного трупа стало більше?"
..."Чорноморка" надіслала листи і звернення "партіям і об'єднанням", Президенту, главі парламенту, прем'єр-міністрові. Тетяна Красикова, котра завжди боялась "політики", як вогню, пише: "Незаконні дії вважаю шантажем і політичним тиском із боку вищих органів і певних політичних сил, аби не допустити участі ЧТРК у передвиборній кампанії". Тим часом договірними зобов'язаннями "Чорноморка" вже зв'язана з НДПУ, блоком "Партія праці - Ліберальна партія", СДПУ(о), НЕП, КПУ, тож Красикова називає відключення від ефіру "політичним тероризмом". Випадково чи ні, проте Аграрної партії, "рідної" для Франчука, у списку рекламодавців немає...
Зиновій Кулик та Анатолій Гриценко таки добилися, хоча й не відразу і з величезними труднощами, щоб о 20.30 у середу РТПК включив передавачі. "Друзі, дякуємо всім телеглядачам, котрі надали нам допомогу й підтримку... - побіг екраном рядок. - Ми в ефірі! Ми завжди з вами і для вас!"
Рядок біг багато разів. Телеглядачі телефонували безперервно. Співробітниці "Чорноморки" і навіть їхні "сторонні" колеги плакали... Тетяна Красикова намагалася з'ясувати, чому Мінінформації наказало РТПЦ забезпечувати мовлення лише до 1 квітня, тобто до результатів парламентських виборів.
А що робили бандити, котрі погрожували "Чорноморці", а також прем'єр Франчук, який ніколи не зупиняється напівдорозі, - невідомо. І це лякає. А заспокоює, в жанрі чорного гумору, лише одне: коли раптом, тьху-тьху, на "Чорноморці" спалахне пожежа або щось, не приведи, Господи, станеться з її провідними фахівцями, то в органів не буде великого розмаїття версій.
ДО РЕЧІ
Ситуацію навколо "Черноморки" прокоментував міністр інформації Зиновій Кулик:
У "Черноморки" є ліцензія на мовлення на 5 років. А договір на оренду обладнання та інших технічних засобів закінчився 31 грудня. Дмитрієв отримав від мене вказівку: продовжити трансляцію ЧТРК до 1 квітня, а за цей час скласти відповідний договір.
Сюди, до цієї справи підключаються політичні інтереси. І щодо Чорноморської - вони також там присутні. І саме обов'язок Мінінформації, як то кажуть, відділити котлети від усього наносного, що може туди потрапити. Так ось, виборча істерія після 1 квітня стихне. А самочинно зупиняти без достатніх підстав роботу телерадіокомпанії, яка не подобається... яка дуже подобається одним політичним силам, і зовсім не подобається іншим, це було б не правильно. Тому в рамках своїх повноважень я видав відповідне розпорядження, яке вже реалізоване.
P.S. Не бажаючи корегувати пана Кулика, проте об'єктивності заради варто зазначити, що "Чорноморка" розуміє різницю між ліцензією і договором, укладеним між РТПЦ і ЧТРК 6 січня 1997 року. У ньому, зокрема, сказано: "Договір укладено на 5 років. За відсутності заперечень сторін за договором у термін до 31 грудня кожного року він вважається подовженим на наступний рік".
Випуск газети №:
№44, (1998)Рубрика
Подробиці