Від «Харківської ініціативи» — до «Харківського партнерства»
Обнадійлива кампанія «Харківська ініціатива», яка, за задумом уряду США, повинна була не тільки компенсувати Україні відмову від контракту на виготовлення турбін для Бушерської АЕС в Ірані, а й дати відчутні економічні результати, не принесла результатів. За роки існування «Ініціативи» Харків отримав кілька десятків тонн медикаментів, а також медичного обладнання, яке було у використанні американських військових баз, що ліквідуються в Німеччині. І все. Тепер ця програма називається «Харківське партнерство». Час поховати надії на те, що із заокеанською допомогою Харківщина стане процвітаючим підприємницьким краєм, раєм для інвесторів? Таке запитання поставив кореспондент «Дня» начальнику управління міжнародних і зовнішньоекономічних відносин Харківської облдержадміністрації Михайлу СТАНЧЕВУ.
— На цю проблему потрібно дивитися ширше, ніж це прийнято. Так, після того як Мадлен Олбрайт переконала Україну відмовитися від дуже вигідного замовлення на поставку турбіни для Ірану, виникла «Харківська ініціатива». Її озвучив у Харкові Збігнев Бжезінський. Спочатку ідея здавалася принадною: створити на Сході України таку атмосферу для підприємництва, яка в кінцевому результаті компенсувала б втрати від відмови. Тут повинен був установитися діловий клімат, в якому прискорювалися б економічні реформи. Бачилася нова модель регіонального економічного розвитку, в якій важливу роль вiдiгравала б багатостороння співпраця зі Сполученими Штатами. У кінцевому результаті харків’яни розраховували на нові інвестиції. Серед пріоритетів, визначених у Спільній заяві США та України, були розвиток ділової співпраці та залучення інвестицій в стратегічно важливі підприємства; розвиток малого і середнього підприємництва; комерціалізація досягнень у сфері науки; розвиток сільського господарства і переробної промисловості.
Однак американський капітал сюди не поспішає, незважаючи на спеціальний режим інвестиційної діяльності в Харкові. Спочатку це здавалося загадкою. А потім ми зрозуміли, що інвесторів відлякує нестабільність економіки і, головне, невміння наших менеджерів управляти інвестиціями, щоб виходив прибуток. Іншими словами, американський бізнес не пішов на поводі у американських же політиків.
— І замість офіційного закриття «Харківської ініціативи» обладміністрація змінює назву на «Харківське партнерство»…
— Ні, змінюється суть. Завдання цієї довгострокової програми — підготувати людей до роботи в ринкових умовах. Особливо це стосується працівників сфери державного і місцевого самоврядування.
Перший проект у рамках «Харківського партнерства» — це створення стратегії розвитку Харківської області. При райрадах, в райдержадміністраціях ми створюємо відділи стратегічного планування. Їхні працівники будуть стажуватися і в Україні, і за кордоном, наприклад, у Болгарії, Словенії чи Чехії.
Другий проект — контакти общин. По цій лінії підприємці — представники дрібного і середнього бізнесу — проходять стажування на підприємствах і фірмах США. На осінь готуємо три групи.
Дуже важливо знати потреби регіону і його можливості. Зараз у рамках «Харківського партнерства» ми створюємо агентство з міжнародного розвитку. Це буде громадська організація з консалтинговими функціями. Готується також програма зі створення єдиної реєстраційної палати.
— Зусилля учасників «Харківського партнерства» в цьому напрямі зрозумілі та логічні. Але все-таки вони повинні принести конкретні економічні результати. Чи є хоч один контракт, який чесно можна вважати підсумком «Харківського партнерства»?
— Є. Підприємство «Харківські тепломережі» і американська фірма «Парсонс» підписали договір про підвищення енергоефективності теплопостачання міста. Зараз американці вимагають від Світового Банку півмільйона доларів на розробку інвестиційної програми. За попередніми прикидками загальний обсяг інвестицій — 200 мільйонів доларів. Кредит обіцяє виділити Світовий Банк. Основні роботи почнуться в грудні.
Але не слід забувати досвід, набутий у рамках «Харківської ініціативи». А він говорить про те, що не варто поки чекати бурхливого притоку інвестицій, виявляти нетерпіння. Якщо з десяти наших пропозицій спрацює дві, то це вже добре. Тому проект Харківське партнерство» і розрахований на тривалий час.