Володимир ФЕСЕНКО: «Президенту варто розібратися, на кого працюють деякі люди в його оточенні»

Де логіка? Де здоровий глузд? Ці питання вчора звучали найчастіше. Для чого спробували силою розігнати Майдан? Напередодні відбулися кілька подій, які ніби виключали такий сценарій. Глава держави Віктор Янукович прийняв пропозицію першого президента Леоніда Кравчука започаткувати національний круглий стіл заради виходу з політичної кризи.
Далі телеканал «Перший національний» показав зустріч чотирьох президентів, де Янукович зробив низку правильних заяв (хоч і запізнілих), зокрема, про те, що частина затриманих під час попередніх протестів будуть звільнені. Також відбулася перша спроба зібрати круглий стіл, але вона виявилася невдалою — опозиція не прийшла (каже — не запросили). Учора — аналогічна ситуація. Правда, круглий стіл продовжив роботу без опозиції...
Паралельно у вівторок до Україні прибули західні політики: заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд та голова європейської дипломатії Кетрін Ештон. Вдень вони провели переговори з Президентом та опозицією.
ПІСЛЯ ЖОРСТОКОГО РОЗГОНУ МАЙДАНУ 30 ЛИСТОПАДА МІТИНГУВАЛЬНИКАМ ДОВЕЛОСЯ ХОВАТИСЯ В СТІНАХ МИХАЙЛІВСЬКОГО ЗОЛОТОВЕРХОГО СОБОРУ. ПІД ЧАС ОСТАННЬОГО ШТУРМУ МАЙДАНУ ПРОТЕСТУВАЛЬНИКИ КАЖУТЬ, ЩО ЇХ ВРЯТУВАЛА МОЛИТВА / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
В ситуації, коли з’явилися хоча б якісь надії на діалог, а також враховуючи присутність у Києві Нуланд і Ештон, відбувається нічна атака на Майдан.
Чому? Регіонал Володимир Макеєнко не зміг відповісти на це запитання. Натомість він як голова регламентного комітету Верховної Ради запропонував скликати позачергову сесію парламенту з єдиним питанням — знайти вихід з ситуації. Але результатів поки немає.
...Протестувальникам вдалося відбити атаку «Беркуту». Відстояли вони і будинки Київської міськдержадміністрації та Будинок профспілок. Одним з припущень у пошуку мотивів дій влади — Президент не контролює ситуацію в країні. Здавалося б, після жорсткого розгону студентів 30 листопада, мали бути зроблені висновки. Але бачимо, що ті ж самі граблі. Тільки зараз реакція з боку українського суспільства, заходу набагато жорсткіша.
ЦЬОГО РАЗУ ДО ШТУРМУ ПРОТЕСТУВАЛЬНИКИ ПІДГОТУВАЛИСЯ КРАЩЕ... БАРИКАДИ, КАСКИ, ЗАХИСНІ ЖИЛЕТИ... / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Можливо, олігархічні групи все-таки загралися і Президента просто підставляють? Показово, що як тільки градус незадоволення Майдану падав, відчувалася якась втома, одразу відбувалися штурми — так було 30 листопада, так відбулося і зараз.
Звичайно, не можна виключати і версію, що Президент про все знав, без нього такі накази не віддаються. Ця відповідь є найбільш популярною зараз. В такому разі, дії влади, яка намагається силою придушити Майдан, тільки спонукають людей масово виходити на протести. Ситуація радикалізується. І це вже дуже небезпечно.
Повторимо давнє запитання «Дня»: у нас Президент «самодержець» чи «заручник»?
КОМЕНТАР
Володимир ФЕСЕНКО, політолог:
— Мені здається, що злий жарт з рішенням влади про штурм зіграло запаморочення від успіху, який був пов’язаний з тим, що в понеділок, вівторок силовим структурам вдалося достатньо швидко і ефективно, без особливих проблем зачистити урядовий квартал. Думаю, це надихнуло силовиків зробити те саме вночі з Майданом і повернути контроль над КМДА. Вони могли переконати Президента (він і сам бачив) в успішності такого кроку. Була впевненість, що Майдан вже слабкий, плюс погодні умови. Але сталося не так як гадалося.
Але є й інші припущення. Події зі штурмом відбулися за присутності в Києві представників США та Євросоюзу. Що це? Вирішили просто не звертати увагу? Чи продемонструвати їм, що Президент повністю контролює ситуацію? Можливо. А можливо, що на рішення людей, які віддавали наказ силовим структурам, впливав не тільки Президент Янукович, а і президент іншої країни. Який наслідок цих подій? Зараз можливість продовжити переговори з Євросоюзом і підписати угоду в березні — зруйновані. Ні про які переговори з Арбузовим у Брюсселі зараз мова не йде. Після останніх подій ЄС не буде домовлятися з українським керівництвом — поки не буде розв’язана політична криза в Україні. Отже, є підозри: чи не було це цілеспрямованою акцією? Мета — відрізати Януковичу будь-яку можливість подвійної гри, або гри в євроінтеграцію, взагалі досягнення компромісу з Заходом?
Президентові варто розібратися, на кого працюють деякі люди в його оточенні: тільки на нього чи ще на когось? Безумовно, оточення веде і свою гру. Воно, між іншим, своїми діями робить Президента заручником. Я не виправдовую Януковича, він відповідальний за те, що відбувається в країні. Але він став заручником силових методів. Йому треба нарешті робити висновки, інакше його перетворять в Лукашенка. Але в слабкого Лукашенка. Силові методи розгону Майдану роблять Януковича повністю залежним від Кремля. От в чому проблема. Я вже не кажу про внутрішньополітичну проблему єдності країни.
Наслідки останніх подій такі, що зараз ми далі від розв’язання конфлікту ніж були вчора. Вже точно стало очевидним, що ніякий силовий сценарій не допоможе вийти з кризи. Ще один висновок — тактика затягування часу теж не допоможе. Це посилює не тільки політичні, а й економічні ризики. Тому треба врешті-решт сідати за стіл переговорів. Діалог нібито було започатковано, але переговорів не було. Також треба зрозуміти, що без міжнародних посередників ніякі переговори не відбудуться. Дай Бог, щоб Кравчук зіграв роль миротворця, але при всій повазі до Леоніда Макаровича боюся, що він не зможе стати ефективним посередником. Така зараз велика прірва між владою і опозицією.