Перейти до основного вмісту

Врятувати офіцера Савченко

«Існує шанс обміну Савченко, але треба використати всі етапи правового захисту, щоб мати можливість звернутись до Європейського суду», — правозахисник
21 березня, 18:29
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Донецький суд Ростовської області РФ в понеділок розпочав оголошення вироку у справі народного депутата України Надії Савченко. Оголошення триватиме і 22 березня. На суді були присутні близько двох десятків людей, зокрема, представники засоби масової інформації. Росія при цьому не впустила на свою територію Ірину Геращенко, яка прямувала на суд разом з іншими українськими парламентарями. Геращенко, яке є представником Президента України з урегулювання конфлікту на Донбасі, розцінює рішення РФ про заборону їй в’їзду на територію Росії як перешкоджання її діяльності в рамках Мінської гуманітарної підгрупи. Зокрема, вона пояснила: «Я нев’їзна до РФ. У списку ФСБ, вірніше, Кремля. Як мені пояснили — мені заборонено в’їзд на територію РФ, бо я становлю загрозу територіальній цілісності, обороноздатності Росії і здоров’ю її громадян».

Як наголошується в заяві МЗС України, «не допустивши Ірину Геращенко до участі у судовому засіданні в рамках сфабрикованого процесу у справі Надії Савченко, російська влада цілеспрямовано створила штучні перешкоди представнику України у гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи для виконання своїх безпосередніх функцій».

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Нагадаємо, що українській льотчиці агресор пред’явив низку сфабрикованих звинувачень. Зокрема, їй закидають участь у вбивстві двох російських пропагандистів, які влітку 2014 року здійснювали інформаційний супровід чергової хвилі окупації території України. Обвинувачення, нехтуючи всіма нормами правосуддя, вимагає позбавити Савченко волі на 23 роки. 

Тоді, зокрема, загиблий Ігор Корнелюк зробив репортаж про те, що «українські карателі» начебто вирізають населення звільненого тоді містечка Щастя. Корнелюк з Волошиним приїхали на таксі до селища Металіст під Луганськом в стан російських бойовиків і загинули внаслідок потрапляння під обстріл. Те, що Надія Савченко потрапила в полон до згаданого обстрілу і не перетинала самовільно кордон з РФ, ні російське слідство, ні суд не цікавило. Суд над Савченко давно названий судилищем і має абсолютно політичний аспект. Також варто згадати, що Надія на сході України виконувала свій громадянський і професійний обов’язок, перебуваючи в лавах ЗСУ. Згідно з міжнародним правом (незважаючи на те, що Україна досі замість терміну «війна» використовує термін «АТО») Савченко є військовополоненим і на неї поширюється правочинність Женевської конвенції, міжнародне та гуманітарне право.

АКЦІЯ БІЛЯ ПОСОЛЬСТВА РОСІЇ. 9 БЕРЕЗНЯ 2016 р. / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Світова спільнота закликає керівництво Росії звільнити Надію. Обговорюється так званий санкційний «список Савченко» щодо російських чиновників, зокрема, Володимира Путіна. Цими днями також відбувається маса заходів по всьому світу на знак підтримки української льотчиці, яка з червня 2014 року перебуває в російському полоні. Але, на думку, експертів, якщо сторона Савченко відмовиться від оскарження вироку в надії на політичне вирішення питання її свободи (наприклад, через обмін), то апеляція до міжнародних правових структур буде неможлива. Таким чином, доля Савченко остаточно залишиться в руках однієї персони — Володимира Путіна, який використовує Надію та інших в’язнів в якості заручників на міжнародному рівні, в тому числі для тиску щодо зняття з РФ світових санкцій.

«ВІРИТИ ПУТІНУ НЕ МОЖНА. ТРЕБА ПОСТІЙНО ЗВЕРТАТИСЬ ДО СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ»

Віктор КРИВЕНКО, народний депутат, позафракційний:

— До суду над Савченко потрапила вся наша делегація, крім Ірини Геращенко, яку протримали три години на кордоні і не впустили на територію РФ. Росіян не цікавило ні те, що вона член контактної групи в Мінську, ні те, що вона є членом гуманітарної місії. Геращенко названа «небажаною особою» в РФ. Я маю можливість спостерігати за процесом з місця подій. Із вуст судді звучала повна брехня і нісенітниця, що в принципі й очікувалось. Савченко обвинувачують в тому, що вона винна у вбивстві російських журналістів, що вона сама перетнула кордон і тому подібна брехня. При цьому і обвинувачення, і російські журналісти посміхаються. Тут, наприклад, була присутня журналістка, яка була режисером репортажу про «розіп’ятого» хлопчика в Слов’янську. Їй весело. Всі розуміють, що це не суд, а фарс і що в цій ситуації все в руках однієї людини — Путіна. Іноземні журналісти, які присутні в Донецьку, розуміють це і по них видно, що до цього судилища вони ставляться з великим скепсисом. Сама Надія на вигляд почуває себе добре. Принаймні видно її активність.

Щодо перспектив звільнення Надії Савченко, то можна сказати, що заяви про те, що після оголошення вироку її обміняють є ще одним козирем в руках Путіна. Розслаблятись не треба. Йому важливо таким чином тиснути на світ, даючи посили, що, мовляв, поступіться і все буде гаразд. Він виторговує зняття санкцій. Але після того, як буде винесений вирок, не відомо чи в дійсності відбудеться такий обмін. Вірити Путіну не можна, а треба постійно звертатись до світової спільноти. Савченко — лише етап і елемент тиску. Якщо санкції проти Путіна не будуть продовжені, то він почне пробивати сухопутний коридор на Крим.

«УЖЕ ЗАРАЗ МОЖНА ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО СУДУ, ЗОКРЕМА, ЩОДО ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА СВОБОДУ»   

Євген ЗАХАРОВ, правозахисник, директор Харківської правозахисної групи:

— Для того щоб мати можливість продовжувати правовий захист Надії далі, треба пройти всі інстанції в Росії. Савченко заявила, що не буде оскаржувати вирок. І після спливу терміну оскарження, вирок набуде законної сили. Але це позбавить її можливості звертатися до Європейського суду, бо її заява не буде прийнята за будь-яких умов. Тобто можливість захисту своїх прав на міжнародному рівні вона втратить. Вважаю, що це неправильно. Краще було б пройти всю процедуру і готувати скаргу до Європейського суду, адже так звані докази її вини не є допустимими. І це можна довести. Тоді єдиною можливістю виконати рішення Європейського суду (якщо таке гіпотетично буде) — це скасування вироку російського суду. Це суто правовий шлях без будь-яких обмінів. І цю можливість треба зберегти, що не на політичному, а на правовому рівні мати важелі для захисту Савченко і довести безглуздість звинувачень на її адресу. І так треба вчиняти в кожній справі, яка торкається наших політичних в’язнів. З деяких питань вже зараз можна звертатися до Європейського суду, зокрема, щодо порушення права на свободу. Адже Савченко була фактично викрадена і незаконно перевезена до РФ. Це порушення 5-ї і 18-ї статей Європейської конвенції. Таку заяву треба було написати негайно.

Якщо говорити про політичні можливості звільнення Савченко, то це цілком можливо, але треба пам’ятати, що долею Надії РФ торгуватиме ще довго. В історії є приклади подібного роду обміну (наприклад, радянських дисидентів обмінювали на радянських шпигунів), але нічого доброго тут немає. Але статус Савченко і ставлення до цієї справи всього світу буде сприяти її звільненню. Проте правовий шлях я, повторюю, не відкидав би.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати