Вибіркоми мовчать, як партизани
Мабуть, головною особливістю роботи комісій на нинішніх виборах є їхнє особливе "таїнство" і неповороткість, - через півтори доби практично немає жодної точної цифри, все видається зі скрипом і посиланнями: дані не повні.
Багатьох дратують і деякі неув'язки в роботі. Наприклад те, що в м. Токмаку на двох дільницях роботу доводилося припиняти більше, ніж на дві години через дзвінки невідомого з повідомленням, що будівлі, де проходило голосування, заміновані. В обох випадках це виявилося злим жартом. А в Ленінському окрузі м. Запоріжжя не допускали під час підрахунку голосів спостерігачів і довірених осіб кандидатів у депутати. У Михайлівському - до вчорашнього обіду ще не було протоколу.
Та однак, зацікавлені в конкретних особах і підсумках виборів загалом щосили обговорюють попередні дані. Відзначається однозначна перемога комуністів і пояснюється це передусім активністю в кампанії переважно старшого покоління. Вони залишилися прихильниками однієї партії, попри активну агітацію інших. А за передвиборний час у Запоріжжі побували представники всіх трьох десятків партій та блоків. Але не пройшла навіть НДПУ, за яку закликав віддати голоси сам голова облдержадміністрації В'ячеслав Похвальський з недвозначними натяками на кадрові зміни за підсумками виборів.
Другий момент - простежується тенденція вибору професіоналів, особливо на рівні обласної ради. Найбільш яскравим прикладом тут є кандидатура генерального директора Запорізького алюмінієвого комбінату Івана Бастриги, який проходив до того ж у сільському окрузі і здобув безперечну перемогу. Люди не забули про допомогу заводу для господарства як трубами, так і матеріалами та коштами, а також у вирішенні питань соціальної сфери. Або, наприклад, голова правління КСП "Нива" Бердянського району Володимир Арабаджі, який пройшов у парламент України, залишивши далеко за собою всіх своїх конкурентів.
В усьому іншому ж народ каже, що нинішня Верховна Рада навряд чи буде удачливішою за попередню і чекає на черговий виток "війни влад".
Запоріжжя
Буковина змінила політичну орієнтацію За попередніми даними вибори із партійних списків у Чернівцях виграла компартія, отримавши 15% голосів.
В обласному центрі КПУ поступилася навіть місцева "партія влади" - НРУ, що з 13,8% посідає другу сходинку. СДПУ(о) у симпатіях чернівчан на третій сходинці (13,5%).
Результати партійних виборів у обласному центрі стали несподіваними для місцевих оглядачів. 29 березня КПУ й СПУ-СелПУ отримали в місті майже чверть симпатій електорату. Досі вважалося, що вони мають у Чернівцях невеликий рейтинг.
Остаточних даних щодо партійних симпатій жителів Чернівецької області ще немає. Але, якщо брати до уваги той факт, що у Чернівцях мешкає майже третина усього населення краю, а електорат як мінімум шести східних районів і раніше симпатизував лівим, то можна прогнозувати їхнє лідерство на Буковині. Знову ж таки за попередніми даними, КПУ лідирує на двох східних округах №№ 204 і 205 - відповідно 27 і 31 відсотка голосів. Рух тут має лише 8-9%, стільки ж як і СПУ-СелПУ. Тож порівняно з виборами чотирирічної давності, коли депутати національно-демократичних сил отримали в області чотири з шести мандатів, 29 березня буковинський електорат значно полівішав. Цей феномен на фоні правих симпатій електорату деяких західних областей України більш, ніж промовистий.
Серед причин полівішання в краї чернівецькі оглядачі називають загострення бідувань людей, а також відсутність єдності в таборі правих, низку скандалів, що предували виборам у лавах крайового Руху - очевидно саме цим можна пояснити й те, що п'ять його висуванців (чотири - до парламенту, один - на посаду чернівецького міського голови) здобули лише одне крісло - парламентське. В окрузі № 203 переміг член центрального проводу НРУ й голова облдержадміністрації Георгій Філіпчук. Депутатами в інших округах стали генерал міліції Віктор Король (№ 202), народний депутат попереднього скликання Іван Попеску (№204) та голова Хотинської райадміністрації Анатолій Корчинський (205). Обраний чотири роки тому до ВР по Новоселицькому округу Юрій Буздуган і зареєстрований було тут кандидатом у народні депутати свою кандидатуру зняв ще в лютому.
Схоже, в області за підсумками виборів уже почався "розбір польотів". В останню хвилину з надійних джерел стало відомо, "за власним бажанням" написали заяви на звільнення голови Новоселицької та Сокирянський райадміністрацій Василь Васкан і Георгій Руснак. Саме ці райони "рухівської" області, дали найбільше голосів прихильників КПУ.
Володимир СТЕФАНЕЦЬ, журналіст
Випуск газети №:
№60, (1998)Рубрика
Подробиці