Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Виборча неділя…

У Харкові перемагає Ігор Терехов, а на округах у Херсонщині та Черкащині — представники «Слуги народу». Проте загальна низька явка — це дзвіночок для влади про розчарування людей
01 листопада, 19:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цієї неділі харків’яни обирали собі міського голову. Офіційних даних ще немає, але за попередніми результатами перемогу одразу в першому турі здобув Ігор Терехов. Із грудня 2020 року, після смерті багаторічного мера Харкова Геннадія Кернеса, він, будучі секретарем міської ради, виконує обов’язки міського голови. Про перемогу Терехова свідчать дані двох екзит-полів.

За даними опитування центру «Соціальний моніторинг», за Терехова, якого висунув «Блок Кернеса — успішний Харків», свої голоси віддали 51,9% опитаних; 27,6% — за  Добкіна, якого підтримав «Опозиційний блок «За життя». 6,4% опитаних проголосували за Олександра Скорика від партії «Європейська солідарність»; 5,1% — за Костянтина Немічова від «Національного корпусу»; 3% — за Аліну Мустафаєву від партії «Слуга народу»; 2,5 % — за депутата Харківської міської ради від Партії Шарія Володимира Плетньова; 1,4% — за юриста Дениса Ярославського. За решту кандидатів проголосувало менше, ніж 1% опитаних, 0,8% — висловилися проти всіх кандидатів.

Згідно з екзит-полом, який було проведено за сприяння компаній «Нью Імідж Маркетинг Груп», «Хьюмен Ресерч» і Харківської соціологічної мережі на замовлення Комітету виборців України, за чинного в. о. мера проголосували 53,8% харків’ян. За Михайла Добкіна віддали голос 24,5% виборців. Замикає трійку лідерів Олександр Скорик з результатом 6,7%. Інші кандидати мають такі цифри: Костянтин Немічев — 5,3%; Аліна Мустафаєва — 3,4%; Володимир Плетньов — 3,3%; Денис Ярославський — 1,5%.

Під час виборчої компанії Терехов був найбільш рейтинговим кандидатом у мери Харкова. На офіційному сайті міської ради повідомляється, що трудову діяльність він розпочав із серпня 1990 року стажистом-дослідником у Харківському інженерно-будівельному інституті, де працював над дисертацією.

1997 року очолив раду акціонерів, був головою правління — гендректором харківського заводу «Кондиціонер». На роботу в міськраду потрапив 1999 року, заступив на посаду начальника управління з питань підприємництва, начальника управління споживчого ринку Головного управління економіки та комунального майна.

Із квітня 2006 року — економічний радник відділу з питань забезпечення діяльності голови і заступників голови Харківської обласної державної адміністрації апарату Харківської обласної державної адміністрації. 29 березня 2007 року був призначений заступником голови Харківської обласної державної адміністрації.

Починаючи з квітня 2010 року Терехов І. О. обіймав посаду заступника міського голови (коли в. о. мера став Геннадій Кернес), у листопаді того ж року рішенням сесії Харківської міської ради шостого скликання його було затверджено на посаді заступника міського голови з питань розвитку і забезпечення життєдіяльності міста, з вересня 2015 року — на посаду першого заступника міського голови.

9 грудня 2020 року був обраний секретарем Харківської міської ради восьмого скликання.

Втім, голосували цієї неділі не лише харків’яни. На довиборах до Верховної Ради в окрузі № 184 на Херсонщині та окрузі № 197 на Черкащині лідирують кандидати від «Слуги народу». Такі результати оприлюднені на сайті ЦВК на момент підготовки матеріалу.

У 184-му окрузі підрахували майже 81% бюлетенів. Кандидат «Слуги народу» — 37-річний Сергій Козир, який у 2020 — 2021 роках був головою Херсонської ОДА, набирає понад 65% голосів. Кандидат «Європейської солідарності», заступник директора аграрного підприємства «Злато Таврії» Ігор Йосипенко отримав понад 14%. На третьому місці кандидатка «Національної платформи» Катерина Одарченко — майже 6%.

У 197-му окрузі підрахували майже 25% бюлетенів. Кандидат «Слуги народу», мер Золотоноші Віталій Войцехівський наразі має понад 47%; безпартійний самовисуванець Владислав Голуб — майже 24%. Кандидат «Європейської солідарності» Роман Сущенко, якого незаконно утримували в Росії протягом 2016 — 2019 років, отримав в окрузі на Черкащині 10% голосів; ексдепутат від «Свободи» Андрій Іллєнко — понад 8%.

Результат на Херсонщині слід оцінювати крізь призму нещодавніх політичних домовленостей та рокіровок. Незадовго до голосування Президент Володимир Зеленський звільнів з посади голови Херсонської ОДА Сергія Козиря і призначив на його місце основного конкурента на виборах в окрузі — Геннадія Лагуту від партії «Нам тут жити». Останній є соратником міського голови Херсона Ігоря Колихаєва, який 2019 року переміг на парламентських виборах, а 2020-го його обрали мером Херсона (саме тому тут відбувалися вибори).

Отже, влада може святкувати перемогу: на двох округах виграли її представники — плюс, як зазначають експерти, новий мер Харкова також буде лояльним до Офісу Президента. Але є й ложка дьогтю — дуже низька явка на виборах: понад 21% на Херсонщині, понад 25% на Черкащині й понад 28% у Харкові. Звичайно, свою роль зіграв коронавірус, але причина не лише в ньому. Це дзвіночок для влади, що виборці знову розчаровані.

 

«ПАРЛАМЕНТСЬКА ОПОЗИЦІЯ ДО ПРОТИСТОЯННЯ ЗІ «СЛУГОЮ НАРОДУ» НЕ ГОТОВА, А В ХАРКОВІ ПЕРЕМІГ АРХЕТИП ГОСПОДАРНИКА»

Петро ОЛЕЩУК, політолог:

— Вибори за посаду мера в Харкові уявляли собою таку собі битву за спадщину Кернеса. Таким чином кожен із основних кандидатів, які на щось претендували, намагалися довести, що саме вони є реальними спадкоємцями Геннадія Адольфовича. Так себе поводив і Терехов, і Добкін. Це показує, що саме такий тренд є в локальній політиці Харкова, яка подобається харків’янам. Як на мене, хоч би кого зараз обрали очільником Харкова, він буде досить прагматично вибудовувати свої відносини з центральною владою. Риторика може бути різною, але центру ніхто не буде себе протиставляти. За умов децентралізації у них дуже багато можливостей і ресурсів на локальному рівні забезпечувати все, що їм потрібно. Треба ще сказати, що в особі Кернеса маємо один із останніх прикладів в українській політиці втілення архетипу так званого міцного господарника. Вочевидь, такий архетип у тому регіоні найбільш затребуваний. Там пересічний виборець хоче бачити, що щось хоча б зовні робиться: будівництво, парки, сквери. При цьому такий керівник має демонструвати (і це спадкоємці Кернеса намагаються наслідувати) жорсткість до чиновників та опікування громадою.

Що ж до ситуації в Херсоні й Черкасах, то можна сказати словами покійного Лобановського: результат на табло. І цей результат показує, що «Слуга народу», незважаючи на падіння рейтингу, продовжує зберігати відповідний ресурс для того, щоб перемагати у двох різних частинах України. Сама ж опозиція, як на мене, показала свою неготовність до цих виборів. Вони показали результати, в п’ять-сім разів гірші, аніж представники «Слуги народу». Ясна річ, свою роль відіграла низька явка, але низька явка на довиборах у нас завжди. Тут навіть без коронавірусу і пандемії у нас завжди було так. Отже, Зеленський та його партія продовжують зберігати належний рівень впливу. Але, зі свого боку, парламентська опозиція до протистояння зі «Слугою народу» не готова.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати