Перейти до основного вмісту

Виклики для Кличка

«УДАР» має владу і 500 днів для реалізації шансу на перетворення Києва на сучасне європейське місто», — експерт
06 червня, 09:44
УЧОРА ВІТАЛІЙ КЛИЧКО НА УРОЧИСТОМУ ЗАСІДАННІ НОВООБРАНОЇ КИЇВРАДИ ПРИЙНЯВ ПРИСЯГУ МЕРА КИЄВА. ЦЬОГО Ж ДНЯ ВЕРХОВНА РАДА ЗНЯЛА ДЕПУТАТСЬКІ ПОВНОВАЖЕННЯ З ЛІДЕРА «УДАРу». НА ВИБОРАХ МІСЬКОГО ГОЛОВИ КЛИЧКО ОТРИМАВ 56,7% ПІДТРИМКИ КИЯН, А ЙОГО ПАРТІЯ ВЗЯЛА 73 МІСЦЯ У МІСЬКРАДІ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

За Кличка проголосували 56,7% виборців, а до Київради увійшли 73 депутати від УДАРу — такі офіційні результати виборів у Києві. І якщо перемога Кличка на виборах мера була передбачуваною, то підсумки голосування до міськради неочікувано перебільшеними. Що очікує Київ?

Перша проблема, яка постає перед Кличком — його команда, адже під брендом УДАРу до Київради пройшло кілька людей екс-мера Черновецького та колишні регіонали. Політолог Віктор НЕБОЖЕНКО висловився про них, що це «люди з високим корупційним потенціалом».

«Радше за все, ці люди потрапили до команди Кличка за квотою «Солідарності», — розповідає «Дню» політолог Вікторія ПОДГОРНА. — Його фракція в Київраді мала конфлікт із блоком Черновецького і я не думаю, що у Віталія Володимировича могла змінитися точка зору з цього приводу. Ці люди навряд чи будуть впливати на лідера УДАРу». На думку Подгорної, якщо ці депутати підуть проти принципіальної позиції фракції, можливий їх подальший вихід. «Можливо, навіть що цими неоднозначними персонами буде утворено окрему від УДАРу групу в Київраді», — каже політолог.

Народний депутат від УДАРу Павло РОЗЕНКО не зміг чітко відповісти «Дню» щодо фактів проходження по партійних списках екс-регіоналів та людей Черновецького. «Якщо за якийсь час будуть факти щодо невідповідної діяльності депутатів, то сам Віталій Кличко не змириться і займе жорстку антикорупційну позицію. Ми не допустимо дискредитацію партії УДАР і особисто Віталія Кличка», — зазначив Розенко.

Друга проблема, яка постала перед новообраним мером — поєднання посад голови КМДА та київського міського голови. Кличко як найбільш зацікавлена людина із самого початку заявляв про потребу об’єднання цих посад для «реалізації очікувань киян», але на засіданні Верховної Ради, яке відбулося 3 червня, не вистачило голосів — «за» 224 депутати.

«Це голосування є намаганням помсти особисто Віталію Кличку з боку «Батьківщини». Жодної дискусії щодо об’єднання двох посад не було. Але всі розуміють, що керувати містом повинна людина з відповідними повноваженнями та можливостями», — говорить Павло Розенко.

«ВР грає в політичні ігри, а не проводить справжні реформи, — розповідає Вікторія Подгорна. — Саме тому, вона не викликає довіри в суспільства. І питання не лише в регіоналах, а в тому, що в середині влади немає консолідованої позиції щодо реформ. Майдан не було почуто і не було виконано його вимогу — змінити систему, а не людей».

Як згадує політолог, подібні спроби об’єднати посади голови КМДА та мера Києва вже були, навіть від «Батьківщини» надходили аналогічні законопроекти, які відповідають сучасному політичному тренду на децентралізацію, тобто передача повноважень від виконавчої влади до міського самоврядування. «За основу взята французька та польська модель, в якій держадміністрація існує, але грає наглядову функцію. Звичайно, не можна віддавати всю владу в руки мера і для цього існує державний баланс», — пояснює Подгорна.

На думку політолога, безпрецедентно висока підтримка Віталія Кличка вказує на очікування киянами змін та реформ у місті. Тому київський голова повинен мати широкі повноваження для їх здійснення. «Зараз закладено підгрунтя для його конфліктів із головою КМДА», — зауважує Подгорна.

Із другого боку, існує варіант призначення Віталія Кличка головою КМДА, про що лідер УДАРу зазначав після виборів 25       травня. Це може зробити новообраний президент Петро Порошенко. Та до такого варіанту Вікторія Подгорна ставиться скептично. «Новообраний президент не може не рахуватися із думкою ще чинного парламенту. Він не може бути партнером лише однієї політичної сили», — зазначає політолог.

Подгорна впевнена, що об’єднання посад голови КМДА та мера Києва обов’язково повинно відбутися, адже це перший симптом зміни системи та децентралізації влади. «Якщо зміни не можуть провести в Києві, то які гарантії, що вони відбудуться в інших містах України? Це поступки не тільки Кличку, а й цілим регіонам держави», -наголошує політолог.

Існує і третя проблема, яка полягає у безпосередньому виконанні Віталієм Кличком обов’язків міського голови. Місто кілька років потерпало від свавілля команди Черновецького, діяльність якого не виправили і регіонали на чолі із Олександром Поповим. За цей час з’явилося чимало проблем, вирішення яких стане маркером ефективної діяльності Віталія Кличка на новій посаді.

«Київ має багато питань, які потребують нагального вирішення в короткий 500-денний термін, відведений меру Києва Віталію Кличку», — розповідає «Дню» директор аналітичного центру «Інститут міста» Олександр СЕРГІЄНКО. На думку фахівця, передумовою вирішення всіх негараздів міста є проведення аудиту та встановлення — яке майно, землі і фінанси є у власності громади. Саме тоді можна говорити про ефективність діяльності мера. «По-перше треба встановити прозорі процедури прийняття рішень міською владою, — продовжує Сергієнко, — щоб люди активно включалися в процес управління своїм містом. По-друге, це проблеми в ЖКГ, адже природні монополії підконтрольні олігархам, а не громаді. Проблеми інфраструктури — зношеність мереж...», — розповідає експерт.

Але у попередній оцінці майбутньої діяльності новообраного мера Олександр Сергієнко налаштований оптимістично, бо, мовляв, на кону чесне ім’я Віталія Кличка. «Його фракція в Київраді єдина принципово та послідовно протистояла «дерибану» майна «молодою командою» Черновецького. Під своє ім’я Кличко може залучити найкращих професіоналів, фахівців, менеджерів, щоб реалізувати свою мету перетворення Києва на сучасне європейське місто», — ділиться фахівець.

Отже, перед Віталієм Кличком стоять серйозні виклики. Поряд із поточними проблемами міста, які накопичувалися роками, лідеру УДАРу вже найближчим часом доведеться вирішувати питання особистих повноважень та власних кадрів, адже вже за 1,5 року мають відбутися чергові місцеві вибори. І результати роботи Віталія Володимировича в цей період покажуть, яким буде його політичне майбутнє.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати