Перейти до основного вмісту

Висновків не зроблено досі

24 роки тому Леонід Кучма вперше став президентом України. Чим це обернулося для країни?
10 липня, 19:10
ПІД ЧАС ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ 1994 РОКУ / ФОТО З АРХІВУ «Дня»

10 липня 1994 року стало знаковим для України. Тільки не зі знаком плюс, а зі знаком мінус. В цей день 24 роки тому пройшов другий тур дострокових президентських виборів, на яких переміг Леонід Кучма, набравши 52,15% голосів. Діючий на той час президент Леонід Кравчук отримав — 45,06%.

Насамперед слід зауважити, що своїм рішенням піти на дострокові вибори Кравчук продемонстрував здатність робити великі і необхідні для країни кроки. «У 1994-му я вважав, що мій крок є правильним аби продемонструвати, що я не тримаюся за владу, що я хочу започаткувати демократичний спосіб передачі влади через вибори як найбільш правильний і гідний», — заявив Леонід Макарович «Дню» (№ 2 за 10 січня 2014 р.). 

Однак цим демократичним способом скористалися певні сили як в самій Україні, так і в Кремлі. Вже пізніше, в розмові з автором, Леонід Кравчук підтвердив, що в 1994-му Росія зробила все, щоб переміг Леонід Кучма. З того часу Україна пішла хибним шляхом. В одному з інтерв’ю газеті «День» економіст Володимир Лановий назвав ті події «контрреволюцією».

«Кучма почав служити «червоному директорату», який чекав і був зацікавлений у приватизації підприємств, — це вже слова Левка Лук’яненка («День», № 150 за 26 серпня 2011 р.). — Як наслідок, в Україні почалася приватизація, яку перетворили на прихватизацію. Причому, все це відбувалося під керівництвом або з благословення Кучми. Другу величезну шкоду, яку він зробив, — це запровадження системи злочинно-карного добору кадрів. Це за Кучми почали продавати міністерські посади (при Кравчукові такого не було), а потім узагалі — призначати тих, на кого в прокуратурі було заведене досьє. Кучма за роки свого правління створив таку систему в державі, з якої ми не можемо «вилізти» і дотепер».

Власне, проблема якраз в тому, що суспільством так і не зроблені висновки. Кучма не просто не відповів за свою політику (наприклад, «справа Гонгадзе — Подольського»), а й досі впливає на процеси в Україні (участь у мінському процесі). І доки залишатиметься така ситуація, старі проблеми не відпускатимуть нас. Країна втрачатиме і далі.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати