Висновків не зроблено досі
24 роки тому Леонід Кучма вперше став президентом України. Чим це обернулося для країни?
10 липня 1994 року стало знаковим для України. Тільки не зі знаком плюс, а зі знаком мінус. В цей день 24 роки тому пройшов другий тур дострокових президентських виборів, на яких переміг Леонід Кучма, набравши 52,15% голосів. Діючий на той час президент Леонід Кравчук отримав — 45,06%.
Насамперед слід зауважити, що своїм рішенням піти на дострокові вибори Кравчук продемонстрував здатність робити великі і необхідні для країни кроки. «У 1994-му я вважав, що мій крок є правильним аби продемонструвати, що я не тримаюся за владу, що я хочу започаткувати демократичний спосіб передачі влади через вибори як найбільш правильний і гідний», — заявив Леонід Макарович «Дню» (№ 2 за 10 січня 2014 р.).
Однак цим демократичним способом скористалися певні сили як в самій Україні, так і в Кремлі. Вже пізніше, в розмові з автором, Леонід Кравчук підтвердив, що в 1994-му Росія зробила все, щоб переміг Леонід Кучма. З того часу Україна пішла хибним шляхом. В одному з інтерв’ю газеті «День» економіст Володимир Лановий назвав ті події «контрреволюцією».
«Кучма почав служити «червоному директорату», який чекав і був зацікавлений у приватизації підприємств, — це вже слова Левка Лук’яненка («День», № 150 за 26 серпня 2011 р.). — Як наслідок, в Україні почалася приватизація, яку перетворили на прихватизацію. Причому, все це відбувалося під керівництвом або з благословення Кучми. Другу величезну шкоду, яку він зробив, — це запровадження системи злочинно-карного добору кадрів. Це за Кучми почали продавати міністерські посади (при Кравчукові такого не було), а потім узагалі — призначати тих, на кого в прокуратурі було заведене досьє. Кучма за роки свого правління створив таку систему в державі, з якої ми не можемо «вилізти» і дотепер».
Власне, проблема якраз в тому, що суспільством так і не зроблені висновки. Кучма не просто не відповів за свою політику (наприклад, «справа Гонгадзе — Подольського»), а й досі впливає на процеси в Україні (участь у мінському процесі). І доки залишатиметься така ситуація, старі проблеми не відпускатимуть нас. Країна втрачатиме і далі.