Яка різниця між громадянином Яценюком і громадянкою Мохник?
Дві на перший погляд абсолютно не пов’язаних між собою події відбулися минулого тижня. Про одну з них, здається, щодня розповідали засоби масової інформації. Про другу журналісти мовчали. Втім, обидві вони кожна по-своєму ілюструють атмосферу, в якій живе країна. Про що мова?
Перша — це середній палець для глави Верховної Ради Арсенія Яценюка, нібито показаний йому одним із керівників підрозділу ДАІ Олексієм Кожею. Керівник парламенту публічно розповів на міліційному засіданні про те, як хтось створив аварійну ситуацію на дорозі, а заразом ще показав йому «американський» середній палець. Співробітники ДАІ нібито затримали порушника, але скоро відпустили.
Друга подія — це ніким не помічений протест в Кабінеті Міністрів рядової громадянки, 31-річної киянки Ірини Мохник. Мати трьох дітей разом зі своїми дiтьми й 78-річною бабусею, ветераном війни, приходила зранку в шостий під’їзд будівлі уряду і сиділа там аж до вечора, поки охорона акуратненько не виносила їх за межі будівлі. Таким чином вищезазначена громадянка намагається домогтися рішення своєї житлової проблеми, як це передбачено законом. Але вже роками отримує не «американський» середній палець, а нашу рідну національну дулю, можливо, навіть із маком.
Ось ці два випадки ілюструють різницю в підходах, що існують у нашій державі. Достатньо було громадянинові Яценюку заїкнутися про образу своєї особи, як це викликало бурхливу реакцію Президента Ющенка, і він тут же дав зрозуміти, що всiляким Кожам не місце в ДАІ, а заразом там не місце і начальникові Державтоінспекції. Я можу зрозуміти роздратування глави держави, адже за порядком на дорогах у нас стежать зовсім не випускники ліцею для хлопчиків із благородних сімей. (Утім, де вони взагалі, ці благородні сім’ї?) У мене немає підстав не довіряти розповіді спікера. Але у мене так само немає підстав не довіряти Олексію Кожі, коли він стверджує, що ніяких пальців не показував і описує ситуацію абсолютно інакше. Правда, потім була створена комісія, завданням якої було розібратися і дати свою оцінку... Але хто з читачів повірить, що в наших умовах хтось стане проводити об’єктивне розслідування після того, як глава держави вже висловив свою думку з цього приводу?
Скоро буде дев’ять років, як громадянка Мохник говорить про свою образу. Її мама, учасниця ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС Антоніна Притолюк внаслідок тих подій отримала захворювання нервової системи, і, згідно із законом, сім’я має право отримати поліпшення житлових умов протягом року. На відповідний облік вона стала в серпні 1999 року. Зараз у стандартній трикімнатній квартирі на Оболоні, окрім пані Антоніни, живе її дочка Ірина з трьома дітьми, її мама, її друга дочка Олена, яка ось-ось народить дитину. Згідно з висновками спеціальних урядових комісій, житлові умови не відповідають необхідним стандартам. Не можна сказати, що образи протестуючої в Кабміні Ірини Мохник та її сім’ї залишаються без уваги. Віце-прем’єри й міністри визнають її правоту і написали близько шістдесяти доручень відповідним органам влади в Києві. Спочатку вони писали просто сухі доручення. А потім стали займатися публіцистикою: закликали бути уважнішими до прав сім’ї. Але все як горохом об стіну. Сім’ї довелося декілька років судитися, щоб витягнути з Київської міської адміністрації документи, на які вони мають право. «Одного разу на засіданні комісії в КМДА нам запропонували трикімнатну квартиру на вулиці Леніна під Києвом, — розповіла Ірина. — Від нас вимагали, щоб ми погодилися, навіть не подивившись на житло. Ми не відмовлялися від квартири, але держчиновники пишуть усюди, що ми відмовилися. Вони чомусь вважають, що ми повинні стояти перед ними на напівзігнутих і дякувати за будь-який рух із їхнього боку».
Скептичний читач скаже, що питання це серйозне, в країні дефіцит житла, тут, імовірно, потрібно створити комісію, вивчити ситуацію. Хто сперечається? Звичайно, потрібно створити. Тільки комісій цих було досить. Всі вони вважають вимоги сім’ї правомірними. Але Бог із ними, з тими комісіями! Ви можете собі уявити, щоб у подібну ситуацію потрапив громадянин Яценюк або хто-небудь iз наближених до влади? Наскільки я пам’ятаю, досі депутати парламенту акуратно отримували житло і, відбувши свою каденцію, залишали його за собою в приватній власності. Коротше, політикам протестувати в будівлі Кабінету Міністрів не доводилося. А ось Ірина не збирається залишати це заняття. Можливо, зробить паузу, а потім оголосить голодування.