Єдиний антитерористичний простір
Вперше проведено спільні навчання країн СНД![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030612/4101-4-1.jpg)
Як сказав журналістам керівник антитерористичного центру СНД Борис Мильников, за даними спецслужб Росії, за певних умов масовий тероризм може загрожувати всім країнам СНД, тому одним із найважливіших завдань є спільна робота з попередження актів тероризму і відробляння методики боротьби з терористичними групами. З цією метою і створено антитерористичний центр СНД. Головним завданням навчань був обмін досвідом iз координації заходів щодо протидії тероризму на прикладі створеної в Україні державної антитерористичної системи, основу якої становить антитерористичний центр при СБУ. Ідея спільних навчань виникла давно. Причому пройти вони повинні були в обстановці, максимально наближеній до дійсності. Тому ще два місяці тому на півдні Росії було «викинуто» групу «терористів», до складу якої увійшли співробітники служби «Аристан» — спецпідрозділи з боротьби з тероризмом Комітету національної безпеки Казахстану.
Взагалі, бойова фаза навчань — це завершальна практична частина збору керівного складу антитерористичних підрозділів Співдружності, який відбувся в Судаку. В ньому брали участь з російської сторони підрозділи ФСБ, МВС, ФПС, Краснодарського крайового Центру урядового зв’язку та інформації, Краснодарського МНС. Українська сторона була представлена штабом управління антитерористичними операціями на чолі з керівником регіональної координаційної групи антитерористичного центру при ГУ СБ України в Криму, з представниками ГУ МВС України в Криму, Радміну АРК, а також МНС, Служби охорони, Міноборони та Державної прикордонної служби України. Керівники антитерористичних організацій обговорили завдання з координації діяльності спецслужб та попередження терористичних актів.
Тим часом група співробітників «Аристану» пройшла «непоміченою» по всіх чотирьох областях Південного Федерального округу Росії і у вівторок вийшла до Керченської переправи. Згідно з легендою навчань, група терористів у складі близько 10 чоловік прорвалася з Казахстану і захопила автобус на Керченській переправі, що прямував із Краснодарського краю в Крим. Терористи спочатку захоплюють автобус, потім увесь пором, і виходять у нейтральні води Чорного моря. З ними намагаються домовитися представники російської влади, але терористи заявляють, що хочуть вести переговори з українською стороною, і пором переправляється в порт Криму — на переправу Керч — Кубань. Терористи вимагають грошей і вертоліт. Внаслідок тривалих переговорів з’ясовується, що вони мають намір убити заручників, залишивши при собі трьох, і захопити вертоліт. Приймається рішення провести силову операцію. Звичайно, журналісти змогли спостерігати її тільки здалеку, але представники спецслужб розповіли, що операція проводилася силами трьох груп: групи «море» (бойові плавці), групи «повітря» (атака з вертольота), групи «берег» (атака порома з берега). До участі в штурмі залучалися співробітники Головного управління «А» («Альфа») СБУ, Внутрішніх військ МВС України, підрозділ бойових плавців, парашутисти. У забезпеченні навчань брали участь підрозділи Прикордонвійськ, МВС, МНС та ряду інших українських служб. Вся операція із «знешкодження» терористів та звільнення заручників тривала 29 секунд. Кілька «терористів» намагалися втекти з порома на надувному човні, але були знешкоджені.
До речі, журналісти, як це часто буває і в житті, виявилися «дійовими особами» сценарію навчань. На одному з етапів переговорів «терористи» вимагали контакту з журналістами і по гучному зв’язку заявили: «Ведіть сюди цей табун журналістів». З’явилася реальна небезпека, що із спостерігачів журналісти перетворяться на заручників, життя яких може опинитися під загрозою. І тоді керівники операції «приймають рішення» не віддавати в руки «терористів» усіх журналістів, а обійтися одним кореспондентом.
На думку керівника антитерористичного центру СБ України генерала Юрія Землянського, дані навчання ще раз підтвердили наявність в Україні системи протидії тероризму.
«Служба безпеки України враховує ризики, які виникли після прийняття Верховною Радою України рішення направити підрозділ українських військових в Ірак, і ми робимо все можливе для того, щоб зняти ці ризики», — сказав журналістам Юрій Землянський. За його словами, «в Україні немає реальної внутрішньої загрози масового тероризму, однак спецслужби не можуть виключити ймовірності приїзду іноземних найманців, здатних дестабілізувати ситуацію». «Це робиться за гроші і дуже швидко», — сказав генерал Землянський. Він повідомив, що за останні 5 років СБУ розслідувала 6 кримінальних справ за ст. 258 (здійснення терористичного акту) КК України. 3 справи вже пройшли слухання в суді. За однією справою, «учасники» якої зараз знайомляться з документами, до кримінальної відповідальності притягується 11 чоловік з 60 епізодів злочинної діяльності, в тому числі за здійснення двох терактів.