Перейти до основного вмісту

Ющенко — Янукович: сеанс одночасної гри. На нервах

24 травня, 00:00
ЕЛЕКТОРАТ ЧЕКАЄ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Сторони конфлікту, попри щоденні багатогодинні переговори, не змогли домовитися з двох ключових проблем — дата виборів та підстави для їх проведення, пише www.pravda.com.ua.

Всупереч полум’яним заявам на екстреному брифінгу Юлії Тимошенко, представники опозиції змирилися, що нові вибори відбудуться восени. Межею компромісу для БЮТ, яка озвучується в неофіційних переговорах, називається 9 вересня.

Натомість Партія регіонів вважає 9 вересня відправною датою для переговорів, а ідеальним вважає кінець жовтня. Звісно, окрім того, щоб взагалі не проводити вибори. Попри все, Партія регіонів сподівається на цей резервний варіант.

Сторона Президента також має свій резервний варіант — після складення мандатів представниками Блоку Тимошенко і «Нашої України» парламент перетне точку легітимності в 300 депутатів. І у юристів Ющенка з’явиться ще один привід написати указ про дострокові вибори.

Але ця гонка озброєнь та нервів втомила багатьох її учасників. Вони мріють про Лазурове узбережжя Франції, а не запилені кімнати переговорної групи. Все це наближає загальну згоду в проведенні голосування у перші тижні після закінчення літа.

При цьому Блок Тимошенко наполягає на піднятті прохідного бар’єра принаймні до семи відсотків. Але проти зміни правил гри на дострокових виборах виступає Партія регіонів, яка розуміє, що згода з її боку виглядатиме як розправа над соціалістами.

Тому, коли БЮТівці запропонували членами команди Януковича підвищити вартість вхідного квитка до нового парламенту до 7—10 відсотків, у відповідь їм запропонували не розмінюватися на дрібниці та встановити пропуск в 15%. Таким чином, за розрахунками Партії регіонів, на межу виживання вже ставиться і «Наша Україна». Враховуючи безперспективність, на цьому дискусії про бар’єр відклали.

Але всі учасники переговорів розуміють абсурдність нинішньої ситуації, коли парламентські аутсайдери диктують умови важковаговикам.

Тому вже кілька разів обговорювалася можливість провести неординарні зміни законодавства, коли партія-переможець незалежно від набраних відсотків автоматично отримуватиме 226 голосів у парламенті, а решта — 224 мандати — розподілятиметься між іншими учасниками виборів, які подолали бар’єр.

Хоча, судячи з нездатності знайти компроміс, такий спосіб формування парламенту теж не буде запроваджений на найближчих виборах.

Але «донецькі» відчувають, що фактор Мороза зробив їх значно менш гнучкими у переговорах. Приручивши соціалістів рік тому, Партія регіонів стала заручником їхніх примх.

Тому одне з головних питань, яке мучить кращі мозки шахтарського краю, — як красиво вивести Мороза з гри.

Очевидний спосіб — це створення блоку між Партією регіонів та соціалістами. Однак на такий союз немає згоди в ключових членів донецької команди.

За останнім дослідженням, яке робила для штабу Януковича їхній постійний партнер фірма Research and Branding Group, союз з Соцпартією значно знижує рейтинг Партії регіонів. Парадокс, але вони втрачатимуть менше, якщо буде союз трьох членів нинішньої коаліції.

Так, Партію регіонів як окремого учасника виборів підтримують 31% виборців та швидше підтримують 11%.

За блок Партії регіонів та Соцпартії виступають лише 19%, а швидше підтримують таке виборче об’єднання 13,8%.

Створення єдиного блоку в складі Партії регіонів, СПУ і КПУ однозначно подобається 21,1%, а швидше «за» такий шлюб — 13,8% учасників дослідження.

В умовах, коли блок створений не буде, Морозу можуть запропонувати потрапити до списку Партії регіонів як безпартійному, склавши з себе повноваження лідера СПУ та залишивши ряди рідної структури. Втім, у вірогідність такого сценарію не вірить ніхто з тих, хто знає психотип спікера парламенту.

Тому майже вирішено, що соціалісти підуть на вибори самостійно. І єдине, на що їм доведеться сподіватися, — це отримати допомогу від Партії регіонів у вигляді їхнього електорату.

Дехто пропонує Морозу зробити Маріуполь базовим електоральним центром на сході України. Це місто давно орієнтується на керівника місцевого металургійного комбінату соціаліста Бойка.

Також не виключено, що в разі зовсім критичного становища СПУ можуть допомогти за рахунок Донецької області, де на підконтрольній території Партії регіонів буде нескладно «накинути» соціалістам кілька десятих процента.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати