З виключенням не змирилися
У Соцпартії також скандал. Або криза?Харківські соціалісти вимагають скасування рішення Політради СПУ від 3 вересня 2005 року про розпуск комітетів Харківської обласної і Харківської міської організації СПУ і виключення з Соцпартії Володимира Гошовського, Олександра Баличева і Миколи Марченка. Про це йшлося на вчорашній прес-конференції народного депутата України, першого секретаря Харківського обкому СПУ Володимира Гошовського, першого секретаря Харківського міськкому СПУ Олександра Баличева і керівника юридичної служби Харківського обкому СПУ Василя Білоуса. Те, яким чином відбувалося виключення членів СПУ і розформування комітетів, не входить, за словами учасників прес-конференції, у жодні демократичні рамки. Члени Харківських обласної і міської організацій СПУ навіть не могли пробитися на засідання, зазначив В. Гошовський, крізь «чотири ряди охоронників, одягнутих у камуфляжну форму». «Звинувачень, як таких, не було, — розповів журналістам Гошовський. — Була фраза про те, що якісь дії треба було узгоджувати з Морозом... Інші докори були просто абсурдними. На сьогоднішній день мені важко сформулювати, чому це сталося. Виступаючи на Політраді, я просив пояснити мені, дати хоча б мотивацію, яку я міг би передати партійному активу області... Про недовіру лідеру СПУ в партії сьогодні говорять, але здебільшого в особистих бесідах, про винесення цього питання на голосування не йдеться».
О. Баличев відзначив, що з 97 членів Політради на засіданні були присутні лише 53: «Можливо, тому, що в обласні комітети дзвонили з центру й говорили, що не треба приїжджати на засідання. Але навіть серед «благонадійних» присутніх 17 осіб відмовилися підтримати рішення стосовно харків’ян, і 5-6 — утрималися. Рішення проти нас було продавлено фактично кількома голосами».
Кому це було вигідно? Щоб знайти відповідь на це питання, виключені ініціювали розслідування. Володимир Гошовський показав присутнім папку з уже зібраними доказами. Збирають вони й підписи колег по партії на свою підтримку, — ця акція продовжується в усіх регіонах України.
Василь Білоус у свою чергу стверджує, що Харківські обком і міськком партії є єдиними легітимними органами, що представляють СПУ в області. Політрада може виключити будь-кого з партії лише тоді, якщо доведено факт здійснення ним дій, не сумісних зі Статутом і програмою СПУ, і тільки за наявності двох обов’язкових умов: перше — цей член СПУ є не рядовим, а головою регіонального партійного комітету, або входить до складу керівних органів Партії, і друге — якщо первинна парторганізація або регіональний партійний комітет фактично не можуть ухвалити рішення про виключення цього члена СПУ з партії. Ці умови не були виконані стосовно Марченка, який не є керівником. Що ж до Гошовського й Баличева, то рішення про їх виключення повинні були прийняти звітно-виборні збори, де всі бажаючі могли висловити всі свої до них претензії. Однак такі збори так і не відбулися.
В. Білоус також повідомив, що до Шевченківського районного суду Києва подано кілька позовів про захист честі й гідності виключених. Відповідачем виступає апаратник, який склав довідку про те, що вони порушили Статут. За словами позивачів, це звинувачення абсолютно бездоказове.
Піддають сумніву учасники прес-конференції і законність рішення Політради про необхідність перереєстрації всіх членів Харківського відділення СПУ. На їх думку, йдеться про перевірку харківських соціалістів на толерантність та політкоректність стосовно певних осіб у партії. Не проходиш перевірку — позбавляєшся членства. Але чи має Політрада такі права?
За версією О. Баличева, вся ця історія з розпуском і виключеннями сталася тому, що керівництво партії було налякане зростанням активності й кількісного складу регіонального відділу партії. Що, в свою чергу, є, за словами О. Баличева, заслугою «трудоголіка» і хорошого організатора Гошовського. «Опальні» соціалісти збираються також боротися зі зловживаннями в партії, зокрема з тенденцією до продажу місць у партійному списку.