Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Захід-2017»: потенційна загроза

«У відповідь на російсько-білоруські навчання Україні варто посилити оборону в цьому напрямку й привести у стан підвищеної бойової готовності частини ОК «Північ», — експерт
25 липня, 19:38
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Спільні білорусько-російські навчання «Захід-2017» на тлі російської агресії проти України не просто привертають увагу світової спільноти, а й змушують до стратегічного планування. Такі навчання організовуються кожні чотири роки й дислокуються на полігонах Росії та Білорусі. Цьогорічні відбуватимуться з 14 по 20 вересня, але вже привертають велику увагу і пересторогу в міжнародних авторів, експертів та аналітиків. Наприклад, ця тема обговорювалася на зустрічі польського президента Анджея Дуди з очільником США Дональдом Трампом. Не оминув увагою цю подію і Генсек НАТО Єнс Столтенберг, який, перебуваючи в Україні, висловив занепокоєння «розгоном», який Росія організувала у підготовці до вересневої події. Стурбованість висловлюють і країни Балтії, що турбуються про можливі маневри російських військ у ході цих навчань.

У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА?

«Масштабні російсько-білоруські навчання «Захід-2017», які плануються на кордоні з Україною, є реальною загрозою для безпеки регіону Центрально-Східної Європи, а також несуть потенційну небезпеку для європейської безпеки, — коментує «Дню» експерт з національної безпеки Тарас ЖОВТЕНКО. — Російська Федерація може використати ці навчання для посилення своєї військової присутності в Білорусі, зокрема на північному фланзі України — на додачу до нових військових формувань, які Кремль сформував безпосередньо на східних кордонах нашої держави».

Такий розвиток подій розглядають і у Генеральному штабі ЗС України. «Цілком імовірно, що після завершення навчань частина цих військ залишиться на території Республіки Білорусь. При цьому існує висока ймовірність, що під час навчань будуть розгорнуті пункти прихованого зберігання озброєння, військової техніки і матеріально-технічних засобів», — заявив начальник Генштабу ЗС України Віктор Муженко на спільному засіданні Воєнно-наукової ради ЗС України та Національної академії наук. 

«Особливість для нашого регіону полягає в тому, що навчання проводяться саме на території Білорусі й потенційно направлені проти країн Балтії та Польщі, — коментує «Дню» заступник начальника Генерального штабу ЗС України (2006—2010) Ігор РОМАНЕНКО. — Через Білорусь потенційно вони також будуть відпрацьовувати захід на наші північні та північно-східні кордони. Плюс вони вирішують питання розміщення авіаційної бази на території Білорусі. Путін підписав указ, що Росія розгортає воєнні сили вдвічі більше, ніж було раніше, і під це замовлено декілька тисяч вантажних вагонів. Якщо це — навчання, то такої потреби в цьому немає. Від попередніх ці навчання відрізняються тим, що за 2016 — 2017 роки вони укомплектували технікою і військовими п’ять дивізій. Із них чотири — на заході Росії, а з цих чотирьох — три в напрямку України. Користуються вони новою зброєю: танки Т-90А, двоствольні самохідні артилерійські установки та інша техніка. Фактично сформовано першу ударну танкову армію. В двох армійських корпусах на Донбасі до 600 танків. Плюс ударна група — ще до 700 танків у цих дивізіях, які розташовані в напрямку України».

ЩО ДУМАЮТЬ ЗАХІДНІ ПАРТНЕРИ?

Враховуючи масштаби та місця дислокацій торішніх навчань, своє занепокоєння висловлюють країни Балтії. Депутат Сейму Латвії Едвінс Шноре в інтерв’ю радіо Boltkon заявив: «Масштабні військові навчання 2014 року закінчилися окупацією Криму, тому сьогодні ми остерігаємося, що на цих випробуваннях буде відпрацьовуватися напад на країни Балтії». А міністр оборони Естонії Маргус Цахкна у своєму інтерв’ю Reuters влучно зауважив: «Для російських військ, які вирушають до Білорусі, це квиток в один бік».

«Загальний підхід від Путіна полягає в тому, що раз на рік вони серйозно демонструють військову міць та військово-політичний тиск, — зауважує Ігор Романенко. — Наприклад, торік такими були навчання «Кавказ-2016». Згідно з Віденською угодою, яку підписали росіяни, навчання мають збирати не більш ніж 13 000 військових. Проте Путін як головнокомандувач оголосив тоді раптову перевірку, й вони мали можливість зібрати набагато більше військових. На «Кавказ-2016» було задекларовано 12 500 тисяч, але раптова перевірка зібрала в одному напрямку близько 200 тисяч військових. Зауважу: для того, щоб почати широкомасштабну війну проти України, потрібно приблизно 240 — 250 тисяч військових».

«Ми будемо спостерігати за навчаннями «Захід-2017», які відбудуться у вересні», — заявив Генсек НАТО Єнс Столтенберг в Україні.

«Всі країни мають право тренувати свої Збройні сили, але для нас важливо, щоб це відбувалося прогнозовано й у відповідності з міжнародними зобов’язаннями, зокрема з підписаними у Відні документами. Це — домовленості, за якими, зокрема, Росія погодилася на прозоре спостереження за масштабними військовими навчаннями. Ми закликаємо Росію поважати Віденську угоду і сприяти дотриманню прозорості військових навчань. НАТО зараз не бачить безпосередньої військової загрози жодній із країн-учасниць Альянсу», — додав він.

«Очевидно, що Альянс стоїть перед проблемою недостатньої кількості боєздатних частин на своєму східному фланзі, — вважає Тарас Жовтенко. — На сьогодні ці проблеми вирішуються за рахунок перекидання американських військ, які розгортаються в регіоні на основі механізму постійної ротації, але НАТО при цьому виходить із фактичної географії присутності російських військових не лише на окупованих територіях України, а й в країнах Балтії та Білорусі. Навчання «Захід-2017», з огляду на їхню масштабність, можуть внести значні корективи в оборонне планування Брюсселя, адже російські війська, дислоковані в Білорусі, потенційно загрожують не лише західному, а й північному флангові НАТО. Командувач Сухопутних військ США в Європі Бен Ходжес вже заявив, що Альянс посилить присутність у східних країнах організації під час російсько-білоруських навчань».

ЯК МАЄ РЕАГУВАТИ УКРАЇНА?

«Якщо на театральній виставі висить рушниця, то вона в якомусь акті все одно повинна вистрілити. Звісно, Україні потрібно готуватися, — відповідає Ігор Романенко. — Можливо, саме тому сьогодні посилюється робота військово-промислового комплексу України щодо поповнення армії озброєнням. Також наразі є наказ Президента про те, щоб строкову службу в Україні розпочати цього року раніше — в серпні, а також експериментально задіяти тисячу офіцерів із військових кафедр. Це не від гарного життя, це — від необхідності».

«Російські війська можуть у подальшому виконувати цілий спектр завдань — від диверсійно-розвідувальних у північних та північно-західних областях України й аж до бойових завдань захоплення та утримання окремих територій з метою дестабілізації ситуації в державі й відтягнення частин Збройних сил України зі сходу, — резюмує Тарас Жовтенко. — Україні варто посилити північний оборонний напрямок відповідно до композиції російських військ, задіяних у навчаннях, а також на час їхнього проведення привести у стан підвищеної бойової готовності частини Оперативного командування «Північ». Крім того, на зовнішньополітичному фронті Києву слід використати ці навчання як інформаційний привід для посилення практичного компонента співпраці з НАТО та отримання додаткових пакетів військово-технічної допомоги від країн-членів Альянсу».

Відреагував буквально днями і міністр оборони України Степан Полторак. У себе на сторінці у «Фейсбуці» він зазначив, що Україна та світ мають спільне бачення можливих перспектив проведення навчань Збройних сил РФ. «Майбутні навчання «Захід-2017» є надзвичайно потужними. Вони можуть бути використані, щоб почати агресію не тільки проти України, але й проти будь-якої країни Європи, яка має спільний кордон з Росією», — наголосив Полторак. Разом з тим, він зауважив, що Україна буде адекватно реагувати на проведення цих навчань.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати