Захоплення й розчарування Джона Теффта
«Задекларовані ідеї не захищають права, якщо влада не опікується дотриманням прописаних принципів»Минулого року Надзвичайний та Повноважний посол США в Україні Джон Теффт в інтерв’ю газеті «День» запропонував зробити 2012 рік — роком поширення європейських цінностей. Таких як: верховенство права, проведення вільних і справедливих виборів, розбудова незалежної судової системи. Ініціатива, як ми знаємо, «карається»... Представник американської амбасади особисто завітав до Києво-Могилянської академії з лекцією на тему: «Встановлення верховенства права в Україні: розбудова модерного суспільства». За словами посла, зустрічі зі студентами розвіюють його розчарування й дарують надію на краще майбутнє України.
Зустріч Джон Теффт розпочав із традиційних заяв про важливість верховенства права та його вплив на всі сфери життя країни. «Усі люди в суспільстві — громадяни й негромадяни — повинні бути впевнені, що вони матимуть доступ до суспільної справедливості, якщо їм заподіють шкоду», — зазначив посол. Це стосується не лише соціальної чи політичної площини. Впевненість у беззаперечному верховенстві права сприяє покращенню економічного стану та, в першу чергу, поліпшує інвестиційний клімат країни. Люди, які хочуть вкладати гроші в український бізнес, мають бути впевнені, що їхні права захищено. Іноземний інвестор, який не звик до хабарництва чи рейдерства, прагне цивілізованої, взаємовигідної співпраці. Якщо 2010 року, торкаючись теми реформ судової системи, посол акцентував увагу на кроках, які Україна зробила на шляху до справедливості, то зараз представник США відзначив занепад та відсутність прогресу. Доказом думок очільника американського посольства слугували дані різноманітних міжнародних рейтингів. У більшості з них Україна йде пліч-о-пліч із Білоруссю, Таджикистаном та Угандою. В європейських рейтингах наша держава також далеко не на перших щаблях.
Дві біди країни — це вже своєрідне кліше, але пана посла турбують не дороги та дурні, на його думку, головне лихо, що спіткало українців, — корупція та злочини, що утворюють замкнене коло. Теффт стурбований тим, що владна верхівка використовує правосуддя для відстоювання власних поглядів та самозбагачення. «Як українці можуть довіряти судам і правоохоронним органам, коли вони бачать, що грошовиті особи тим чи іншим способом пов’язані з політикою, користуються статусом «недоторканності» й безкарно порушують закон?» — запитує Теффт.
Зокрема, посол США нагадав, що уряд США неодноразово наголошував на проблемі вибіркового переслідування. Остання така заява пролунала щодо вироку колишньому в.о. голови Міноборони Валерію Іващенку. Гучні судові процеси проти українських опозиціонерів Джон Теффт неприховано визначив політично вмотивованими.
Трохи оптимістичніше, на думку Джона Теффта, виглядає ситуація з прийняттям нового Кримінально-процесуального кодексу. «Фундаментально закон змінює систему, в якій домінувало обвинувачення, на систему, де підсилено роль адвокатів захисту, а суд є остаточним арбітром питань, що розглядаються, і, в кінцевому підсумку, саме суди відповідають за захист прав обвинувачених і постраждалих», — зазначив представник амбасади. Жартуючи, Теффт нагадав студентам американські фільми, в яких герої відмовлялися говорити будь-що без присутності адвоката, і запропонував починати засвоювати такий досвід. Ухвалений Верховною Радою кодекс, що здобув назву «кримінально-політичний», за словами посла, не є досконалим. Але, в будь-якому разі, це відступ від радянської системи судочинства: новий кодекс вимагає, щоб його інтерпретували відповідно до Європейської конвенції про права людини й рішень Європейського суду з прав людини.
Новий КПК не лише має стати на захист прав людини, а й поліпшити ситуацію на кадровому ринку юстиції. Відповідно до правил, встановлених новим кодексом, захисником може виступати лише людина, внесена до Реєстру адвокатів. Це дає можливість розвиватися правозахисникам та їхнім фірмам: напрацьовувати ім’я, репутацію, заробляти авторитет. Окрім того, має бути введена практика безкоштовного захисту для громадян, які не можуть собі дозволити якісні юридичні послуги. Зміни чекають і на правоохоронні органи: нова процедура відкриття та ведення справ вимагає більш ретельного розслідування злочину. Зокрема, міліціянтам та прокурорам доведеться діяти відповідно до букви закону — включаючи й ті його приписи, що можуть ускладнювати їхню роботу, а судді мають змушувати їх дотримуватися закону. На думку посла, суди, міліція та захисники повинні об’єднатися заради єдиної мети — встановлення верховенства права.
Вирішення проблеми українського судочинства Джон Теффт убачає в трьох напрямах: реформа законів і правил, створення ряду інституцій, що відповідатимуть за дотримання встановлених законодавством рамок, та підзвітність цих закладів. Посол наголосив, що амбасада готова допомогти Україні у врегулювані двох перших питань. «Ми бачимо Україну частиною Європи, майбутнім членом ЄС, і ми в цьому зацікавлені, — пояснює посол, — водночас ми працюємо в багатьох країнах і боремося за права людини».
Панацеєю від більшості хвороб українського суспільства посол Теффт вважає культивування поваги до прав людини та посилення політичної волі людей. Це — саме той інструментарій, за допомогою якого можна подолати корупцію та налагодити судочинство. Для прикладу посол навів досвід Грузії. «Колись я працював у Грузії, і пам’ятаю, як повернувшись туди після обрання Саакашвілі, я побачив реальні зміни. Корупцію в ДАІ, найбільш корумпованій на той момент системі, подолано. Поступово, крок за кроком, Грузія досягла значних результатів.
Для того ж, щоб змінити щось в Україні, треба почати діяти: приймати відповідні рішення і втілювати їх у життя», — порадив Джон Теффт. Також українці мають відкинути минулий досвід, де вони нічого не вирішували і не мали ніяких прав. Однак поряд із громадянською активністю людей мусить бути відповідальність влади перед народом. Задекларовані ідеї не захищають права, якщо влада не опікується дотриманням прописаних принципів.
На завершення Надзвичайний і Повноважний Посол Джон Теффт закликав усіх не бути байдужими, адже нам жити в цій країні, та процитував одного з американських президентів — Девіда Ейзенхауера: «Найкращий спосіб показати, що верховенство права означає для нас у повсякденному житті, це згадати, що буває, коли верховенство права відсутнє».