Замість «колючки» — стратегічний погляд
Як зазначив один з авторів дослідження, керівник Головного управління з питань внутрішньої політики адміністрації Президента України Олександр Бєлов, таку роботу створено вперше в Україні, в той час як інтереси розвитку України й побудова суспільства нового типу вимагали інтегрального підходу. Тому в роботі викладено концептуальні погляди на національну безпеку та розвиток усіх сфер суспільства. До того ж заступник голови Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Богдан Губський, який також є одним з авторів, сказав, що нині погляд на безпеку країни, як на колючий дріт, який оточує кордони держави, безнадійно застарів. Сьогодні безпека країни — це передусім її економічна безпека, яка базується на конкурентоспроможності економіки на світовому ринку, і, за словами депутата, це положення винесено як головний критерій економічної безпеки держави.
Саме питанням економічної безпеки в роботі відведено особливе місце, бо, за словами О. Бєлова, лише економічне зростання дасть можливість напрацювати концепцію національної безпеки. Тим часом, як зауважив «Дню» директор Інституту світової економіки та міжнародних відносин Юрій Пахомов, у нас у центрі всіх процесів, як і раніше, стоїть держава, котра в умовах ринкової економіки має відійти на задній план. Крім того, за словами експерта, однією із загроз безпеці країни є і те, що наша держава мало уваги приділяє стратегічному плануванню, в той час як вона повинна не тільки розширити горизонти свого бачення, але й створити інститути, які працюють на стратегію. Серед таких інститутів Ю. Пахомов виокремив фондовий ринок: за його нормальної роботи гроші вкладаються в акції підприємств із розрахунком на великий період часу. Лише в такому випадку капіталовкладення підуть повним ходом і з’явиться зацікавленість в інвестуванні довгострокових стратегічних проектів. У дослідженні також розглядаються питання економічної безпеки підприємств України, докладно аналізуються фінансова, кадрова, техніко-технологічна та інші складові економічної безпеки підприємств.
Серед основних чинників економічного та соціального розвитку автори роботи виокремили і людський чинник, зазначивши, що серйозні проблеми України пов’язані не стільки зі зменшенням загальної кількості населення, скільки з його структурними змінами, якісними параметрами і станом людського генофонду.
Як сказав у своєму виступі заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Сергій Тулуб, ця робота дуже важлива і використовувалася під час доопрацювання концепції національної безпеки, яку найближчим часом буде винесено на розгляд парламенту.