Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Затишшя перед... миром?

Експерти «Дня» — про припинення вогню на Донбасі і як розвинути успіх далі
10 вересня, 19:16
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

На Донбасі вперше за весь час агресії Кремля проти України, з першого вересня реально припинено вогонь з боку російсько-терористичних військ. Поодинокі обстріли, звичайно, відбуваються, але ситуація кардинально відрізняється від того, що було раніше. Про виконання противником Мінських угод в цій частині заявив нещодавно і Президент Петро Порошенко. Про що свідчить припинення вогню і як може розвиватися ситуація далі?

Перше. Для початку, хотілося б акцентувати увагу на тому, що як часто це буває в Україні, політики і мас-медіа «забули» згадати реальних людей, які рухають процесом. Сфера відповідальності за припинення вогню і взагалі все, що стосується військових питань — це компетенція підгрупи з безпеки Трьохсторонньої контактної групи, яку очолює Євген Марчук. Неймовірних зусиль коштувало Євгену Кириловичу домовленість про припинення вогню, щоб діти елементарно змогли нормально розпочати навчальний рік. Підкреслимо, що участь Євгена Марчука в мінському процесі відбувається виключно на волонтерських засадах.

8 ВЕРЕСНЯ 2015 р. МІНСЬК, БІЛОРУСЬ / ФОТО ЗІ СТОРІНКИ FACEBOOK ІРИНИ ГЕРАЩЕНКО

«Я дякую нашим військовим, дипломатам (а це сьогодні фронт), — пише у себе на Фейсбуці голова підгрупи з гуманітарних питань від України Ірина Геращенко. — А наша мінська група теж, дуже хочеться вірити, докладає сюди свій маленький скромний внесок. Найгарячіше зараз — в безпековій групі. І нас там гідно представляє Євген Марчук. Я вам скажу, це те покоління, яке завжди в формі. Честь чомусь вчитися в них».

Наразі перед підгрупою з безпеки стоїть наступне завдання — домовитися щодо остаточного тексту угоди про відведення озброєння калібру менше 100 мм на Донбасі. Але тут переговори ще тривають.

Друге. Ми із самого початку виступали проти «мінського формату», але на сьогоднішній день потрібно виходити з існуючих реалій. Так, нинішня влада сама себе дозволила загнати в пастку. По-перше, замість реальних змін і відмови від старих правил, вона після Євромайдану по-суті залишилася в фарватері старої системи «Кучми-Януковича». Як доказ — призначення архітектора кланово-олігархічної системи Леоніда Кучми головним переговірником в Мінську і членом Конституційної комісії. Відповідно, в країні розпочалися не реформи, а накладання проблем в нових умовах. Тим часом, Москва послідовно реалізовувала свій давно підготовлений план по дестабілізації України.

Отже, країна опинилася в складній ситуації. І з неї потрібно виходити. Тим більше, коли Україна вже взяла на себе зобов’язання в рамках Мінських домовленостей. Які останні новини в даному контексті? Лідери країн «нормандської четвірки» очікують досягнення домовленостей про терміни та умови проведення місцевих виборів у постраждалих від війни районах Донбасу на основі українського законодавства. За словами речника Федерального уряду Німеччини Штеффена Зайберта, така домовленість була досягнута за результатами телефонної розмови федерального канцлера Ангели Меркель з президентами Франції, України та РФ Франсуа Олландом, Петром Порошенком і Володимиром Путіним, передає УНІАН.

«Усі сторони вітали значною мірою стійке наразі дотримання припинення вогню, погодженого з чинністю від 1 вересня за посередництва Тристоронньої контактної групи, і закликали до активізації зусиль щодо подальшого поліпшення безпекової ситуації. Сюди, зокрема відноситься необмежений, безпечний доступ спостерігачів ОБСЄ до зони конфлікту, повне відведення важких озброєнь та фіналізація планованої угоди про відведення озброєнь калібром до 100 мм. Найближчими тижнями має бути досягнута домовленість про терміни й умови місцевих виборів у постраждалих місцевостях на основі українського законодавства та стандартів ОБСЄ/БДІПЛ», — сказав Зайберт.

Також чотири лідера країн підтвердили свою готовність зустрітися на початку жовтня у «нормандському форматі» на саміті в Парижі. Але перед цим має передувати зустріч міністрів закордонних справ 12 вересня у Берліні. Головною метою для України наразі — змусити Кремль виконувати свої зобов’язання по мінським домовленостям.

Третє. Дуже важливо, як Україна сама використовує перемир’я. Тривожною є новина про те, що виявляється влада досі не ввела економічні санкції проти суб’єктів Російської Федерації, повідомляє ЛІГАБізнесІнформ. «Станом на 8 вересня 2015 року спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи проти фізичних і юридичних осіб Російської Федерації в порядку, встановленому Законом України від 14 серпня 2014 роки № 1644, — УІІ Про санкції, не введені», — відзначили в РНБО. І це в той час, коли наша країна просить весь світ — покарати Росію санкціями. Звичайно, такі подвійні стандарти не можуть викликати довіри ні в українського суспільства, ні в міжнародних партнерів.

КОМЕНТАРI

«НАШ СЦЕНАРІЙ — ФОРМУВАННЯ АНТИПУТІНСЬКОЇ КОАЛІЦІЇ, ПОСИЛЕННЯ САНКЦІЙ, ЗМІЦНЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ ЗБРОЙНИХ СИЛ»

Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України, Київ:

— Мені здається, Кремль зараз вирішив дещо змінити тактику в контексті двох моментів. Перший із них полягає  в тому, що помпезно оголошено про участь Путіна в роботі чергової — ювілейної — сесії Генеральної Асамблеї ООН, де він намагатиметься знову намалювати образ борця з тероризмом, образ миротворця й таке інше. Отже, інтенсифікувати збройні провокації та наступи під час цього періоду — з початку вересня і до початку роботи ГА ООН — було б абсолютно нелогічними. По-друге, Путін намагається створити певне підгрунтя для уникнення звинувачень в ескалації конфлікту, а з другого боку — для того, щоб показати, що Росія насправді є непричетною до цього, більше того, є гарантом врегулювання.

Гадаю, цей період затишшя не буде довгим, а триватиме до того моменту, поки Путін не повернеться з Нью-Йорка.

Якщо проаналізувати хід переговорів у безпековій групі, яка вирішує ці питання, то ще наприкінці червня з українського боку було представлено конкретні пропозиції відносно того, яким чином можна було б протягом днів, максимум — тижнів відвести озброєння калібром менш ніж 100 мм. Сьогодні маємо початок вересня, а переговори, які відбулися, зокрема, 8 і 9 вересня, не дали результатів.        Насправді російська сторона через своїх найманців — «ЛНР» і «ДНР» — не зацікавлена в тому, щоб на Донбасі був мир. Тому йде тактика затягувань, продовження безкінечних і безплідних переговорів. Безумовно, тут немає вини української сторони, яка раніше подала пропозиції з цього питання.

Тому, як на мене, нам не слід із цього певного затишшя робити далекосяжних позитивних і мирних висновків. Попереду дуже важкий період боротьби і на фронті, в буквальному розумінні цього слова, й на дипломатичному фронті. Тому я б не став думати про якийсь сценарій зміни нашої тактики. Вона має залишитися такою самою: формування антипутінської коаліції, посилення санкцій, а також зміцнення Українських збройних сил. А це — комбінація тих відповідей, які можуть змусити Путіна по-справжньому відступити.

Рішення про введення санкцій проти Росії має бути саме українським, бо дивно вимагати запровадження санкцій від інших, не вводячи їх самостійно. Гадаю, політична лінія на посилення санкцій має бути, безумовно, продовжена.

Очевидно, коли йдеться про залучення такої високопрофесійної особи, як Євген Марчук, то, зрозуміло, що це значно підкріплює якість документів, що готуються. Адже не секрет, що саме спеціалісти повинні робити те, що вони вміють. Бо політики дуже часто не бачать підводних каменів, які відразу ідентифікує фахівець. Тому залучення такого важковаговика, безумовно, сприяє тому, що ми говоримо з російською стороною мовою фактів, професіоналізму та аргументів.

Але зрозуміло, що для російської сторони головне не досягнення результату, який би влаштовував усі сторони. Для Росії результат — коли Україна підніме білий прапор. Тому, попри те, що з нашого боку є й професіонали, й бажання домовитись, ще нічого не означає. Отже, для нас важливо й надалі зберігати солідарність з боку Заходу, підвищення боєздатності та спільні санкції проти агресора. Лише така комбінація може дати кумулятивний ефект проти Росії.

«ПРОВОДИТИ ВИБОРИ ЗА УКРАЇНСЬКИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ ЗА ДАНИХ УМОВ НА ДОНБАСІ БУДЕ СКЛАДНО»

Костянтин СОКОЛОВ, заступник глави Антитерористичної операції:

— Зараз дійсно в зоні АТО спостерігається затишшя через дотримання режиму тиші. На це є певні домовленості. Звичайно, хотілося б щоб це перемир’я було стратегічним, але наразі це лишень домовленості про режим тиші. Бандформування є в даному випадкові лише представниками волі Москви, від якої цей світ і залежить. Самі «ЛНР» і «ДНР» на ситуацію не впливають. Моя думка щодо того, чому російська сторона пішла на перемир’я, це те, що очікується виступ Путіна в ООН. До цього виступу і триватиме перемир’я.

Лавров повідомляє, що «ЛНР» і «ДНР» готові провести вибори згідно з українським законодавством. Проте як можна там проводити вибори за українським законодавством за даних умов, якщо там ніде навіть не висить український прапор. Вони нас не визнають як своїх співгромадян і себе не вважають частиною України. Це й підриває стратегічну перспективу перемир’я. Зараз залишилася надія на Мінські перемовини. Попри те, що не все там гладко, питання про відведення озброєння калібру менше 100 мм вирішується. Тому деескалація конфлікту намітилася. Не хочеться це крихке перемир’я злякати!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати