Перейти до основного вмісту

"Зелений" Олег Шевчук: "У парламенті ми будемо найпрогресивнішими"

12 червня, 00:00
Розмову вів Валерій ЗАЙЦЕВ, "День"

Партія Зелених виявилася "темною конячкою" української політики, що несподівано перескочила 4%-й шлагбаум перед входом до парламенту. У самій ПЗУ нема нічого загадкового - партія існує з 1990 року, і до самого останнього часу її діяльність проходила в загальному руслі всіх "малих партій" - без явних злетів та особливої активності.

Загадковим є "прорив" ПЗУ, що викликав різноманітні чутки про потужну підтримку цієї партії впливовими друзями Президента. Самі "зелені" відкидають існування будь-яких обставин перед адміністрацією, однак тут говорити немає про що - дійсний розклад покаже голосування партійної групи у парламенті. На запитання кореспондента "Дня" про найближчі плани й завдання ПЗУ відповідає комерційний директор "Укртелекому" Олег Шевчук, заступник голови партії, другий номер її виборчого списку.

- У політико-політологічному істеблішменті існує думка про те, що ваша партія у парламенті займатиметься нормальною політичною, а не звичайною "зеленою" діяльністю.

- В якому значенні "звичайною "зеленою"?

- Як європейські "зелені" - протестувати проти екологічно шкідливих виробництв, вистоювати у пікетах і "живих огорожах" на шляху проходження транспортів із ядерним паливом тощо.

- Те, як уявляють у нас діяльність європейських "зелених" - це найпримітивніша модель, вирвана із загального контексту. "Звичайного" розуміння "зелених" взагалі немає. У кожній країні вони різні. Шведські "зелені" відрізняються від німецьких і від французьких; у різних ситуаціях вони входять у різні блоки партій - десь із соціалістами, десь - із соціал-демократами тощо. Спільне у нас - пріоритетність екологічних проблем, хоча, підкреслюю, методи вирішення цих проблем можуть бути різними. Ми, Партія Зелених України, вважаємо себе реформаторською партією ліберального толку, але при цьому завдання захисту довкілля є для нас пріоритетними.

- У Верховній Раді ви ставитимете акцент на екологічні, природоохоронні проекти?

- Так. Це буде основний напрям нашої діяльності. У парламентській групі Партії Зелених є "зелені" банкіри, "зелені" зв'язківці та "зелені" промисловці, котрі могли б претендувати на провідні ролі у фінансовому або, наприклад, у промисловому комітетах ВР. Однак, усі ми погодилися з тим, що "зелені" повинні впливати, передусім, на екологічну політику й домагатися керівництва в екологічному комітеті. Ми зробимо все, аби наш представник очолив цей комітет, але ні в які коаліції, "широкі" чи "вузькі", заради цього вступати не будемо.

Ми маємо намір залишатися незалежною центристською партією. У залежності від обставин, ми ситуативно входитимемо до альянсів із конкретних питань. Помиляються ті, хто намагається передчасно нас "розкладати" і аналізувати, зараховуючи наші голоси разом із "Громадою", з комуністами тощо. За своє суттю ми - ринковики та реформісти. Голосування нашої партійної групи зі спірних питань покаже, що ми є у парламенті найпрогресивнішими, хоча й не збираємося декларувати свою прогресивність назвою якихось союзів, об'єднанням із кимось, хто, як вважається, є "гарантом" демократичних голосувань.

- До першого засідання нового парламенту залишається більше місяця. Зрозуміло, що час, який залишився, буде використано для інтенсивної роботи із узгодження позицій в організаційних питаннях - про голову парламенту та його заступників тощо. З іншого боку, ваша партія у ході виборчої кампанії виступила з низкою законодавчих ініціатив, пропонуючи, наприклад, надати матерям право голосувати за своїх неповнолітніх дітей. Ми зараз не говоримо про переваги або недоліки цього проекту, однак уявімо собі таку ситуацію: будь-хто з блоків, що протиборствують, може вам запропонувати підтримку цього або, наприклад, інших ваших проектів натомість голосів ПЗУ на підтримку свого кандидата на пост спікера?

- Ми вважаємо, що наші пропозиції стратегічно важливі, однак до такого торгу ми не готові.

- Але ж голову ВР все рівно необхідно обрати. А оскільки ні ліві, навіть за підтримки "Громади", ні НДП і АПУ, навіть разом із Рухом не мають у парламенті "контрольного пакету", може виникнути патова ситуація.

- "Зелені" вбачають вихід із глухого кута у висуненні кандидатом на посаду голови ВР голову нашої партії Віталія Кононова.

- Якщо пана Кононова не буде обрано, вам однаково доведеться визначитися щодо інших кандидатів. Якими критеріями ви збираєтеся керуватися? Необхідно враховувати, що над парламентом уже з перших днів тяжітиме стаття Конституції, яка передбачає розпуск ВР через 30 днів після того, як пленарні засідання не зможуть розпочатися. А вони не зможуть початися, поки не буде обрано голову.

- Передусім, щодо "30 днів". Мені здається, що в даному випадку неможна виходити з інтересів конкретної людини, котра є сьогодні гарантом Конституції. Виборча кампанія - справжній психоз, що погано впливає, передусім, на кандидатів у депутати. Нормальні люди два чи три рази поспіль такий процес просто не витримають, і тому чим більше повторюватимуться вибори, тим у гірший за складом бік посуватиметься парламент. Тому я б не йшов на такі експерименти. Інша справа, що парламентарії не повинні розслаблятися, і за 30 днів голову має бути обрано.

Що ж до критеріїв, то, на нашу думку, кандидат не повинен належати до якоїсь явно вираженої лінії, аби не викликати зайвих конфліктів. Хоча ті претенденти, котрих зараз називають, не дуже відповідають нашим критеріям. Усі вони, нажаль, люди досить відомі, встигли за свою кар'єру когось до себе залучити, але набагато більше - відштовхнути.

- Є ще одне питання, з якого у парламенті можливий серйозний розкол. Це стосунки з Президентом. Деякі партії, що пройшли до ВР, виступають за імпічмент Л. Кучми.

- Ми не будемо підтримувати імпічмент Президента, бо вважаємо, що такі ініціативи тільки дестабілізують ситуацію в країні, яка й без того перебуває у важкій кризовій ситуації.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати