Перейти до основного вмісту

Журналісту небезпечно не тільки критикувати

16 серпня, 00:00

Ні для кого не таємниця, що останнім часом на українські суди хлинула лавина позовів проти засобів масової інформації "про захист честі й гідності". Позивачами виступають переважно чиновники, ображені несправедливими, на їхню думку, публікаціями. Недосконалість законодавства призвела до того, що кількість позовів обчислюється мільйонами, а суд стає вельми дійовою зброєю в боротьбі з незалежною пресою.

Однак прецедент, який мало не стався у Сімферополі, довів, що не має меж абсурдові. Міська прокуратура порушила була Кримінальну справу проти відомої кримської журналістки й постійного автора "Дня" Тетяни Коробової за позовом її постійного опонента, бізнесмена й народного депутата України Льва Миримського. Однак наклепницькими й такими, що заслуговують кримінальної відповідальності, були визнані навіть не публікації. Вина Коробової полягала, на думку прокуратури, в тому, що вона на судовому процесі за іншим позовом знову-таки Миримського подала судові на свій захист документи про причетність депутата до одного з кримінальних кримських угруповань. Ці матеріали вона отримала з правоохоронних органів.

Спершу (5 травня 1997 року) в порушенні кримінальної справи за фактом наклепу прокурор Сімферополя Михайло Негрєша відмовив, позаяк не знайшов для цього достатніх підстав. Однак, уже 26 травня заступник прокурора Автономної Республіки Крим Олександр Дьомін скасував це рішення. Кримінальну справу таки порушили, й матеріали у справі проти Тетяни Коробової надійшли на перевірку до прокурора Криму Володимира Шуби.

Рішення про порушення кримінальної справи проти Коробової викликало негативну реакцію з боку політиків Криму найрізноманітнішої орієнтації. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов назвав це "обурливим фактом". "Ми бачимо, що на нинішній стадії накопичення капіталу мають місце спроби з боку певних структур нав'язати громадській свідомості зручні для них стереотипи", - відзначив лідер Меджлісу. М. Джемільов також заявив, що Меджліс підтримуватиме журналістів, проти котрих висунуто несправедливі обвинувачення, підкресливши: "Хто такий Миримський, відомо, і якщо держава не вживе рішучих заходів, то впливові структури не лише порядкуватимуть в економіці держави, а й затикатимуть роти небажаним для них журналістам".

Перший секретар кримського рескому Компартії України Леонід Грач, коментуючи ситуацію, сказав: "Якщо держава, незалежність і позиції якої обстоювали такі журналісти як Коробова, не в змозі захистити їх від сваволі, то чого можуть чекати люди, котрі дотримуються інших поглядів?" "Правосуддя не стоїть на варті закону, а виступає проти розвитку демократичних процесів у суспільстві", - вважає він. На думку Леоніда Грача, Коробова "зачепила у своїх публікаціях сильних світу цього, зокрема й нинішнього кримського прем'єра, і сьогодні демонструється спроможність влади визначати рішення суду".

На думку заступника голови Кримської асоціації вільних журналістів Володимира Притули, "справа не стільки в Тетяні Коробовій - одній з найяскравіших журналісток Криму - скільки в тенденціях, які ми останнім часом спостерігаємо в Криму". Десяток судових позовів на кримських журналістів і засобів масової інформації з боку групи місцевих політиків, об'єднаних навколо депутата і підприємця Льва Миримського й недавно зареєстрованої партії "Союз", і безпрецедентне порушення кримінальної справи проти журналістки Коробової - це тільки початок перерозподілу інформаційного, а відтак і політичного поля автономної республіки, вважає журналіст. Він переконаний, що документи, передані суду - справжні. "І якщо держава і суспільство не захищає право журналіста писати і говорити про те, про що всі знають і мовчать, то наша країна заслуговує на таке безпросвітне життя, і з цього болота нам ніколи не вибратися. Той конкретний випадок із кримінальною справою проти журналістки - наша велика ганьба. Напередодні Дня незалежності я і багато моїх колег-журналістів відчувають прикрість і розчарування. Я сподіваюся, що хтось в Україні згадає про необхідність боротися не журналістами, а з корупцією й організованою злочинністю"

Критичні публікації на цю тему змусили Генпрокуратуру України доручити прокурору Криму "розібратись у конфлікті". Про це повідомив минулого вівторка в.о. генпрокурора України Олег Литвак на прес-конференції в Києві. За добу після заяви Литвака Т. Коробова отримала письмове повідомлення про те, що прокуратура автономії скасувала постанову про порушення проти неї кримінальної справи.

"Я не переконана, що скасування постанови ставить крапку на цій справі, - сказала журналістка. - Очевидно, що влада звертає увагу на проблему правової незахищеності журналістів лише тоді, коли трапляється найстрашніше - вбивство, і тільки на кілька днів".

На думку журналістки, "спроби тиску на пресу йдуть у всіх напрямах". Т. Коробова повідомила, що 14 липня Держтелерадіокомпанія "Крим", де вона пропрацювала 15 років, звільнила її з посади коментатора.

Інф. "Дня"

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати