Зона невільної торгівлі
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20021218/4233-4-3.jpg)
— Новий український прем’єр пообіцяв прискорити переговори з Росією з приводу підписання договору про вільну торгівлю. Чи готова Москва вжити відповідних заходів зі свого боку?
— Зовсім нещодавно відбулася зустріч прем’єрів Росії і України, де ця проблема активно обговорювалася. Україна дійсно порушує це питання вже не вперше. Ми, тобто Росія, з цього приводу маємо свою думку. На нашому просторі діє торгове співтовариство ЄврАзЕС. Це, по суті, більше, ніж зона вільної торгівлі. Це навіть більше, ніж митний союз. Ми вважаємо, що те, про що порушує сьогодні питання Україна, якоюсь мірою суперечить угоді про ЄврАзЕС, яка діє зараз і до якого входить 5 держав. Не подумайте, що питання не вирішується через те, що хтось чогось не хоче або боїться. Просто треба пов’язати ЄврАзЕС і зону вільної торгівлі з Україною. Є доручення прем’єрів Росії і України ще раз подивитися і зважити, в чому ж сьогодні полягає суть питання, і чи можлива така сполученість. На наступному етапі переговорів між урядами, які відбудуться в лютому 2003 року, це питання вже конкретно розглядатиметься. Тоді і буде ухвалено якесь рішення.
— Чи готова Росія йти на певні поступки, щоб пом’якшити торговий режим з Україною? Наприклад, наскільки принциповим є збереження вилучень цілих товарних груп з режиму вільної торгівлі? І чи готова Росія зменшити митні збори і скасувати інші торгові обмеження?
— Вилучення були, є, і будуть. Вони діють у всіх союзах, утвореннях і міждержавних відносинах. Повірте, це дуже складне і тонке питання. Це не означає, що вилучення є чимось обов’язковим. Адже держави зобов’язані захищати себе незалежно від будь-чого. Отож сказати сьогодні наперед, що тих або інших вилучень не буде, або що митні збори будуть на якомусь певному рівні, ніхто не може. Бажано, звичайно, в інтересах партнерів, щоб обмежень не було. І треба саме так вибудовувати відносини, щоб торгівля була вільною, до цього прагнуть всі. Але сказати наперед, що саме так буде, гадаю, наразі не можна. Принаймні, ми не готові цього сказати.
— Чи варто розраховувати на поліпшення торгового режиму між нашими країнами?
— Прагнення ми спостерігаємо і в тих, і в інших. Адже ваші торгові обмеження дуже сильно б’ють по економіці Росії. Російські заходи, природно, обмежують економіку України. Нічого тут складного немає, все очевидно і зрозуміло. Але бажано, щоб все це не зашкодило економічним відносинам загалом. Будемо до цього прагнути. До речі, якщо взяти зараз структуру економічних відносин, у нас не так і багато цих обмежень, порівняно з іншими державами.