Перейти до основного вмісту

Хто кому має платити?

Щодо вимоги Трампа до України про оплату вже здійсненої допомоги
20 лютого, 19:32
Фото ОП

Ця настирливо повторювана вимога викликає здивування і серйозні питання. Як може бізнесмен, будь то Трамп чи Бессент, пропонувати нечувану як у міжнародних справах, так і у бізнесі справу: оплату вже здійснених поставок товарів та послуг, які завідомо надавалися безкоштовно? Коли до того ж отримувач цієї допомоги не мав можливості вибору; йому надавали те, що вирішив постачальник. На якій підставі виникає така вимога, і який документ між двома сторонами це підтверджує?

Військова допомога США Україні не є актом благодійності, а скоріше інвестицією в стримування Росії та Китаю, розвиток власного військово-промислового комплексу, створення тисяч робочих місць. За даними The Washington Post, майже 90% коштів, виділених Конгресом США на військову допомогу Україні, залишаються в Сполучених Штатах, сприяючи розвитку американської економіки та оборонної промисловості. https://www.washingtonpost.com/opinions/2023/11/29/ukraine-military-aid-american-economy-boost/

Україна виступає форпостом Європи, діючи як ключовий захисний бар’єр, що стримує хаос і агресію і, за визнанням самих американців, захищає США, які на це витрачають всього лиш 6% свого оборонного бюджету.https://www.radiosvoboda.org/a/ukrayina-viyna-dopomoha-ssha/32546299.html       Вона продемонструвала слабкість Росії, довела свою здатність воювати, тримати удар, зберігаючи при цьому демократичні інституції та економіку і навіть розвиваючись в умовах війни.

Якщо розглядати питання «хто кому винен?», то після підписання Будапештського меморандуму Україна передала свій ядерний арсенал під гарантії безпеки з боку США та інших країн. За оцінками експертів, вартість виробництва високозбагаченого урану та плутонію в українських боєголовках становила приблизно 100 мільярдів доларів. Натомість Україна отримала ядерне паливо на суму близько 980 мільйонів доларів, що є значно меншою компенсацією.

Додатково, Україна вже зазнала величезних втрат через невиконання гарантій безпеки з боку підписантів Будапештського меморандуму. Це включає зруйновані міста та села, підприємства, інфраструктуру, втрату корисних копалин, а також витрати на компенсації за загиблих, поранених, викрадених дорослих і дітей, переселення та інші наслідки війни. Сукупна вартість цих втрат оцінюється в сотні мільярдів доларів.

У рамках програми Нанна-Лугара на ядерне роззброєння України США в період з 1992 по 1998 роки витратили 500 мільйонів доларів. З точки зору американських інтересів, це були незначні витрати, оскільки утилізовані бомбардувальники, бомби та боєголовки були розроблені для ударів по США. У разі їх використання збитки для Америки могли б сягати трильйонів доларів.

Тепер розглянемо, які проблеми були вирішені або вирішуються США завдяки Україні:

1. Стримування російської агресії: Україна ефективно зупинила російську армію, прийнявши удар на себе. Росіяни вважають, що воюють проти Заходу, але завдяки опору України вони позбавлені можливості прямого конфлікту з НАТО.

2. Реанімація оборонних спроможностей США: Провал російського “бліцкригу” дозволив Сполученим Штатам прийняти рішення щодо посилення власних оборонних можливостей, збільшення виробництва озброєнь та військової техніки, що сприяло створенню робочих місць та зміцненню безпеки.

3. Об’єднання євроатлантичного простору: Російсько-українська війна об’єднала країни Європи та Північної Америки, відновила єдність і спроможність НАТО, довівши життєздатність альянсу.

4. Зменшення залежності від російських ресурсів: Західні країни припинили небезпечну співпрацю з Росією в військово-технологічній та енергетичній сферах. Наприклад, у 2022 році американська корпорація Boeing відмовилася від використання російського титану, а європейські країни диверсифікували джерела енергопостачання, зменшуючи залежність від російського газу та нафти, сприяючи переходу європейських країн на інших постачальників газу і нафти, у тому числі США. Так експорт скрапленого газу зі США до країн Європи у 2022 році порівняно з попереднім зріс майже втричі.

5. Апробація військових технологій: Російсько-українська війна дозволила США випробувати свої озброєння та тактики в реальних бойових умовах без прямої участі американських військових, що підвищило ефективність їхньої військової стратегії та забезпечило вдосконалення бойових систем. США також отримали доступ до унікального бойового досвіду українських Збройних Сил, що вплинуло на розвиток доктрин ведення сучасної війни.

6. Спільна зі США перемога України

• допоможе зберегти режим нерозповсюдження ядерної зброї, довівши, що країни, які відмовилися від ядерного арсеналу, можуть розраховувати на реальну підтримку міжнародної спільноти.

• зупинить агресивність Росії та інших авторитарних режимів.

• сприятиме збереженню міжнародного права, зокрема принципів суверенітету та територіальної цілісності держав.

Висновок

20 грудня 2008 року між Україною та США була укладена Хартія про стратегічне партнерство, яка визначає, що співробітництво між двома державами ґрунтується на спільних цінностях та інтересах. Україна довела свою відданість цій Хартії, виконуючи роль ключового союзника США у стримуванні глобальних загроз, посиленні безпеки Європи та зміцненні євроатлантичного простору.

На цьому тлі вимога Дональда Трампа про «оплату допомоги» виглядає як відверте мародерство, яке суперечить як принципам стратегічного партнерства, так і моралі. Україна, захищаючи не лише себе, а й Західний світ від російської агресії, вже сплатила за свою свободу і безпеку цивілізованого світу найвищу ціну — життями своїх громадян. Історія не пробачить тих, хто спробує поставити на комерційні рейки питання, яке визначатиме майбутнє міжнародного порядку та світової стабільності.


 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати