Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Безкарність породжує ще більшу безкарність»

Рівняни — про підпали офісів журналістів та громадських активістів, (не)надання землі ветеранам АТО і проекти, присвячені рідній мові
01 березня, 20:06

Юрій ДЮГ, керівник ГО «Антикорупційний моніторинг»:

— На жаль, минулий тиждень не потішив хорошими новинами. Адже розпочався він із ночі на понеділок, коли невідомі підпалили двері та під’їзд квартири моїх родичів, де зареєстрована громадська організація «Антикорупційний моніторинг». Ніхто не постраждав, але вогонь завдав значних матеріальних збитків. За день до цього пограбували офіс місцевого провайдера, на хостингу якого розміщувались сайти «Четвертої влади», «Рівне-1», «Голосно». Також тут працюють сайти ГО Громадянська мережа Опора (рівненський осередок) та «Інфохаб». А вже за три дні невідомий зайшов вдень до редакції «Четвертої влади» (портал спеціалізується на розслідуваннях корупції в місцевих органах влади), облив все легкозаймистою речовиною і підпалив. Тільки дивом не постраждали люди, які на той момент були в редакції. В цю ж ніч пограбували і офіс ГО «Екоклуб» — викрали 6 ноутбуків. Більшість потерпілих від цих злочинів — не тільки журналісти, а й члени об’єднання «Рада реформ Рівного». Тож активісти вважають це тиском не тільки на журналістів, а й на громадські об’єднання. Крім того, у місті спостерігається небувалий ріст злочинів. Щодня грабують по декілька квартир. Однак бездіє не тільки поліція, а й обласна та міська влада. У них все нормально. Жодних додаткових заходів безпеки ніхто не запроваджує. Хоча Рівне вже починає нагадувати за рівнем злочинності якесь Сомалі.

Микола ФЕДОРИШИН, директор культурно-археологічного центру «Пересопниця»:

— У нас стартував новий проект. Відтепер Пересопницьке Євангеліє можна не лише побачити (у музеї зберігається його копія), а й почути. Взагалі це книга-феномен, шедевр рукописного мистецтва, і символ державності, адже на ній складають присягу президенти. Її називають Першокнигою, бо це перший відомий переклад Святого Письма народною мовою. Хочеться, щоб про це знало більше людей. Взагалі туристи, які приїздять до нас, мають нагоду відчути себе в ролі переписувачів і спробувати відтворити фрагмент тексту Пересопницького Євангелія. Але це доволі складно, адже все-таки букви незнайомі. А тепер всі охочі можуть послухати, як «звучить» Першокнига. Її писали від руки в XVI столітті. Але коли чуєш цей текст, то розумієш, що то таки староукраїнська мова. Крізь шерхіт слов’янізмів на повен голос звучить наша, рідна. 457 років минуло. І що цементує націю? Правильно, мова. Без мови немає народу, держави. Пізнати її витоки можна у Пересопниці. Ми робили студійний запис, а текст Першокниги читав один із семінаристів. А започаткувати такий проект надихнув День рідної мови, який відзначали минулого тижня. 

Приємно також, що поповнюється наша колекція перекладів Святого Письма мовами світу. На сьогодні у своєму роді вона унікальна. Так, релігійні тексти у нас можна прочитати і фінською, і в’єтнамською, і корейською, і грузинською, і ромською, і каракалпакською і навіть на есперанто. Тішить те, що до формування нашої колекції долучається більше людей. Так, нещодавно літня жінка із Закарпаття, яка мешкає на кордоні з Румунією, почула про наше зібрання перекладів і надіслала декілька власних книг. А потім приїхала у Пересопницю сама — їй було цікаво побачити експозицію. Ми були раді такій гості. Вона пообіцяла передати й інші стародруки, які зберігає вдома. Тож чекаємо на посилку.

Олександр ХАРВАТ, фотохудожник:

— Насправді хочеться бути оптимістом і звертати увагу на події зі знаком «плюс». Але, мабуть, найпозитивнішою на сьогодні новиною є прихід весни. Хоча надворі ще морози і сніги, але все одно тепло таки буде.

Потішили мене і футбольні новини. Адже наш «Верес» зумів виграти у знаменитого «Динамо». Натомість бентежать баталії навколо будівництва в Рівному стадіону «Авангард». Власне, процес дуже затягується. Скидається на те, що його гальмують штучно. До того ж, вже зараз говорять, що вартість будівництва зросте в рази... Після таких заяв складається враження, що на цьому просто хочуть нажитися. 

Дуже обурюють і підпали редакцій журналістів та громадських активістів Рівного, які відбулися на початку тижня. Я вважаю, що ті, котрі до цього причетні, відчувають безкарність. А вона породжує злочинність і ще більшу безкарність. 

Дивує мене і те, що поліцейські почали звільнятися. Схоже, що період селфі та піару минув, а працювати з них мало хто навчився. Коли нова поліція лише починала роботу, то це тішило, були сподівання на покращення. Але, схоже, цього не відбулося.

Микола КАПІНОС, представник ГО «Обласна ветеранська спілка учасників АТО Рівненщини»:

— За останні кілька днів у Спілку надійшло більше сотні звернень від ветеранів АТО Рівненщини щодо відмов у отриманні земельних ділянок. Насправді статистика — питання відносне. Як на мене, то навіть звернення однієї людини важливе і потребує того, аби розібратися в ситуації. А проблема з наданням землі для ветеранів АТО зараз актуальна і стосується не лише Рівненщини. Хлопці, що до нас зверталися, назбирали чимало матеріалу щодо незрозумілих дій управління Держгеокадастру в області. Це стосується, зокрема, і недостовірних даних на сайтах, і причин відмови у наданні ділянок. Взагалі до мене зверталися хлопці з різних районів — і скрізь одне й те ж. Насправді процес надання землі має свою специфіку. На перший погляд, все видається доволі простим — написав заяву й отримав ділянку. Але є свої нюанси, в яких АТОвці в основному не орієнтуються, а їхньою безграмотністю користуються.

Днями представники нашої Спілки та інших ветеранських організацій зустрілися з керівництвом Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області. Ми хотіли почути відповідь на 5 основних запитань. І тепер я можу сказати, що заступник начальника управління надав неправдиву інформацію щодо розподілу землі, зокрема на території Великожитинської сільської ради (це підтверджують документи, що є у розпорядженні спілки). Мова йде про масив на 49 ділянок неподалік Рівного. З цього приводу будемо звертатися до юристів, аби отримати правову оцінку цим діям. Також готуємо запити в управління Держгеокадастру, щоб мати більш повну інформацію щодо передачі земельних ділянок на території деяких сільських рад області. Також будемо розбиратися й з іншими зверненнями, які надходитимуть від АТОвців.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати