Еволюція української думки
Без сумніву, однією з найбільш значущих подій тижня, що минув, було проведення у Львові ХI Національної книжкової виставки-ярмарку «Форум видавців» (на ньому була презентована й третя книжка з «Бібліотеки «Дня» — «Війни і мир», присвячена історії українсько-польських відносин. Які ще події привернули увагу наших експертів — у традиційній рубриці «Дня».
Михайло ПЕТРИК, перший заступник начальника Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх:
— У нашій роботі, мабуть, завжди варто розпочинати з хорошого. А хороше — це підсумки нашої службової діяльності, які ми підбивали цього тижня. Наприклад, операція «Діти вулиці» допомогла нам розкрити деякі злочини, розшукати неповнолітніх, які або пішли з дому, або вважалися зниклими безвісти. Втішними виявилися і підсумки операції «Урок», яку ми проводили з 30 серпня по 10 вересня. Багато дітей повернулися на навчання до школи та в рідні сім’ї. Як бачимо, результати хороші. Однак є ще багато питань з приводу втягнення дорослими неповнолітніх у злочинну діяльність, наркоманію, токсикоманію. Але радує, що в результаті нашого аналізу ми з’ясували: за відрізок часу у вісім місяців кількість скоєних злочинів зменшилася на два відсотки.
Галина СОБЧУК, директор Вінницького національного музею- садиби імені Миколи Івановича Пирогова:
— Радує, що у нас щодня багато відвідувачів. Зокрема, студентів. Приємно, що саме молодь цікавиться тим, у якому стані перебуває наш музей, і приходить, щоб щось для себе почерпнути. І можу впевнено сказати, що відвідувачі дуже задоволені експозицією музею. Свідчення тому — позитивні враження у книзі відгуків, з якою кожен може ознайомитися у будь-який час.
Віктор ПОГОРІЛКО, доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент НАН України:
— Минулий тиждень можна охарактеризувати рядом позитивних явищ у духовному житті країни. Зокрема, у Львові відбулася ХI Національна книжкова виставка-ярмарок «Форум видавців». Радує, що в ній взяло участь багато людей. Варто відзначити й інтерес львів’ян, і всіх, хто був присутній на цій виставці, до української книги.
Також я дуже радію тому, що завершилась реалізація одного з найцікавіших за роки незалежності України проекту, започаткованого ще кілька років тому, — йдеться про вихід у видавництві «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана шеститомної «Юридичної енциклопедії». Така фундаментальна праця є першою в історії України та на теренах СНД. Якщо в цілому говорити про цей проект, то можна сказати, що це — універсальний світ знань про державу і право. Енциклопедія дозволяє дізнатися про суспільно-політичний і державний лад України на всіх етапах її розвитку, починаючи з Київської Русі. У ній подані пам’ятки українського права, висвітлена еволюція політико-правової думки видатних вчених-юристів. У виданні йдеться також про держави, до складу яких входила Україна в різні часи за різних історичних обставин. Дуже важливо, що в цій енциклопедії відновлено історичну справедливість щодо репресованих, ідеологічно зацькованих, безпідставно забутих правознавців, і повернено до наукового обігу творчі здобутки наших великих попередників. На її сторінках відбувся, як кажуть, суд історії, завдяки якому знято перепони, що віддаляли українських вчених-юристів від колег з діаспори. Центральними є томи, присвячені провідним галузям права: конституційному, адміністративному, цивільному, кримінальному, міжнародному тощо. В енциклопедії детально висвітлена не лише наша сучасна чинна Конституція, а й конституції інших країн. Особливу увагу, звичайно, приділено органам законодавчої, виконавчої, судової влади, місцевому самоврядуванню. Велика увага в енциклопедії приділяється приватному, цивільному, сімейному, трудовому праву. Особливо — різним формам власності: приватній, муніципальній, тобто тим, які раніше широко не висвітлювалися. Пояснюються питання земельного, аграрного і екологічного права. Системно подано основні правові акти і, насамперед, нові кодекси. Власне, цією енциклопедією підбито підсумок у розвитку українського права і показано його рівень. Багато уваги також приділено новим галузям права: енергетичному, ядерному, космічному. Щодо міжнародного, то тут зібрано багато конвенцій та договорів, які були підписані протягом останніх років. І, що дуже важливо, — подано біографічні довідки про всіх відомих вчених у галузі світової юриспруденції. Тому можна сказати, що відбулася неординарна подія в науковому, освітянському, політичному, громадському житті, яка є величезним внеском у розвиток української юридичної культури.