Перейти до основного вмісту

Фонтан мистецтв

Нещодавно у віці 76 років у Нью-Йорку пішов із життя Шрі Чинмой
21 грудня, 00:00

Гуманіст, філософ, індус за походженням, невтомний борець за мир та єдність між народами, який протягом десятків років своєю багатогранною діяльністю як письменник, поет, лектор, музикант, художник, спортсмен і організатор міжнародних спортивних акцій та гуманітарних програм із допомоги, в першу чергу — дітям малорозвинених країн, заслуговує на визнання і в Україні.

У Києві відбулися вечори пам’яті, присвячені Шрі Чинмою в Будинку актора та в Будинку художника. На цих концертах дует «Безмовність і звук» та інші учні маестро виконали духовні твори, пісні майстра. А з 25 грудня по 13 січня в Українському фонді культури працюватиме виставка художніх творів Шрі Чинмоя (малюнки, графіка).

Він народився 1931 року в Східній Бенгалії (нині — Бангладеш), з 12 років перебував в ашрамі (духовній школі) Шрі Ауробіндо в Пондічеррі. З 1964 року він жив і творив в Америці, у Нью-Йорку. Читав філософські лекції у провідних університетах по всьому світу, зокрема, в Гарвардському, Кембріджському, Йєльському, Сорбонні та ін. Ці лекції надруковані і перекладені більш ніж двадцятьма мовами, в яких Шрі Чинмой розглядає широкий спектр гуманітарних проблем і пропонує шляхи їхнього вирішення. Це була людина-легенда, яка на власному прикладі довела, що не існує обмежень для творчого пошуку. Він освоїв близько сотні екзотичних східних та західних інструментів, написав понад 20 тисяч пісень рідною бенгальською та англійською мовами, склав музику й сам їх виконував.

Для Шрі Чинмоя музика — це універсальна мова серця, потенційна сила, яка спроможна створити єдність у світі. Він говорив, що музика має здатність вільно перетинати кордони і тому її внесок в емоційне об’єднання людського і божественного неможливо виміряти.

Крім музичного таланту, Шрі Чинмою було притаманне й обдаровання художника. Він використовував різні техніки, матеріали та інструменти. Свій стиль він назвав «Джарна-Кала», що означає «Фонтан-Мистецтво». У творчому доробку Шрі Чинмоя понад 200 тисяч картин. Майстер виконував свої роботи з величезною швидкістю. Великі полотна могли бути завершені за одну-дві години, тоді як малі з’являлися за кілька хвилин чи навіть секунд. Особливе місце в його творчості займають малюнки птахів. «Птахи мають особливе значення, — говорив майстер, — вони втілюють свободу. Ми бачимо птаха, який летить у небі, і він нагадує нам про нашу власну внутрішню свободу. В кожному з нас є внутрішня сутність, яку ми називаємо Душею. Душа, як птах, летить у небі Безмежності».

Стиль зображення нагадує живопис майстрів дзен: миттєвий погляд, стрімкий порух пензля — і ніяких виправлень. Виставки робіт Шрі Чинмоя проходили в музеях, галереях і залах по всьому світі. Серед них: штаб-квартира ООН (Нью- Йорк, США), Центральний будинок художника (Москва, Росія), Галерея Світу — Єдності (Цюрих, Швейцарія), Музей Олександра Кенига (Бонн, ФРН). Твори Майстра завжди зустрічали теплий прийом та вдячні відгуки глядачів за атмосферу спокою, гармонії, радощів і краси, яку вони несуть.

Шрі Чинмой активно займався спортом і домігся видатних досягнень у піднятті ваги нетрадиційним способом. Він був також натхненником спортивних змагань з легкої атлетики, тріатлону та плавання.

Усі ініціативи Шрі Чинмоя в культурній, гуманітарній, спортивній та духовній сферах пропонують світовій спільноті оновлений погляд на загальнолюдські цінності, вони сприяють розкриттю і проявленню багатства внутрішнього світу людини, центром якого є серце.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати