Ще раз про місце України в Європі
І можливість позначити середній географічний меридіан на місцевості
Необхідність продовження розмов про місце України в Європі обумовлена безкінечними політичними спекуляціями навколо фактично нелогічного запитання: «Чи треба Україні йти в Європу?». Знавці європейської історії та географії на рівні радянських підручників «История ВКП(б)» та «История КПСС» довели обговорення зазначеного питання до виникнення Євромайдану, до загарбання Криму, до розв’язання братовбивчої війни на сході України. Вони планують створити нову імперію — своєрідну СНД-ляндію чи Новоесересерію. При цьому вони не зважають на те, що всі імперії (від гігантських і могутніх до невеликих і слабосильних), що існували у світі, виникали, розвивались, досягали розквіту, поступово занепадали, неодмінно руйнувалися, і жодній із них ще не вдавалося відновитись, постати знову.
Неоімперіалісти не пускають Україну в Європу, не розуміючи, що Україні немає потреби йти в Європу, бо вона споконвіку належить до Європи і розташована в ній. І не десь на її узбіччі, а в її центрі. Адже через Україну проходить середній географічний меридіан континентальної Європи, яка простягається на 75° 45’ по довготі — від мису Рока на Піренейському півострові (західна довгота 9° 30’) до точки на вододілі басейнів рік Печори та Обі на півночі хребта Уральських гір (східна довгота 66° 15’). А середній географічний меридіан континентальної Європи має східну довготу 28° 22’. Цей меридіан перетинає територію України в Житомирській, Вінницькій та Одеській областях.
Середній географічний меридіан континенту є різновидом особливих географічних елементів, які заведено якимось чином позначати на місцевості: монументами, обелісками, пам’ятними знаками, вивісками тощо.
2011 року на Житомирщині та Вінниччині були спроби геодезистів встановити декілька спеціальних пам’ятних придорожніх знаків у точках перетину основних українських транспортних магістралей, які пролягають через їхні області, із середнім географічним меридіаном континентальної Європи. Однак зробити це їм не вдалося — не знайшлося коштів, а державну картографо-геодезичну службу, яка з належною точністю могла показати на місцевості, де саме проходить середній географічний меридіан, було ліквідовано попередньою владою.
Сьогодні спорудження на Житомирщині, Вінниччині та Одещині спеціальних архітектурно-ландшафтних знаків, що демонструють, де проходить через Україну середній географічний меридіан Континентальної Європи, видається нам дуже актуальним і доречним. У вирішенні цього завдання повинні бути зацікавлені й державна влада, й місцеві влади, й окремі місцеві установи та підприємства, через території яких проходить середній географічний меридіан. Не байдужими до цієї акції мають бути й окремі громадяни, садиби яких перетинає середній меридіан Континентальної Європи.
Було б дуже показовим, якби проходження середнього географічного меридіана Континентальної Європи через Україну продемонструвати не лише придорожніми знаками та обелісками з написом: «Тут проходить середній географічний меридіан Континентальної Європи». Для майбутніх поколінь могла б стати оригінальною природною пам’яткою посадка вздовж цього меридіана довговічних декоративних дерев. Найбільш підходить для посадкового позначення меридіана дерево гінгко білоба. Нагадаємо, що це — видатне дерево: дуже довговічне (росте понад 2000 років), надзвичайно цілюще, стійке проти хвороб і шкідників, невибагливе до умов проростання. В Україні є чималий досвід вирощування та розмноження гінкго білоба (зокрема на Поліссі). Цей досвід можна використати при посадковому позначенні середнього меридіана на місцевості. Через сотні років таке позначення вже було б помітним на космічних знімках території України та Європи.
Зрозуміло, що визначення на місцевості (в натурі) положення точок, через які проходить середній географічний меридіан Континентальної Європи, — це робота, яка належить до компетенції Державної картографо-геодезичної служби, яку було ліквідовано попередньою владою. Наприкінці минулого року цю службу формально було відновлено, але фактично вона ще не працює так, як повинна працювати. Сподіваємося, що це відбудеться найближчим часом.
Ми впевнені, що ідею ландшафтно-архітектурного оформлення місць проходження середнього меридіана Континентальної Європи підтримають і в інших державах Європи, території яких він перетинає. Цілком імовірно, що з часом інженерно-ландшафтний географічний витвір «Середній географічний меридіан Континентальної Європи» може стати пам’яткою світової культури, які реєструє ЮНЕСКО. Нагадаємо, що вже такою пам’яткою стала «Геодезична дуга Струве», що простягається територіями десяти країн Європи приблизно вздовж середнього меридіана Континентальної Європи, — від пункту «Фунглес» на узбережжі Північного Льодовитого океану до пункту «Стара Некрасівка» на Одещині. Південна частина цієї дуги — на території України.
Насамкінець треба похвалити харків’ян за створення пам’ятного знака «50-та паралель», яка проходить через їхнє місто.