ЩО ХОРОШОГО? ЩО ПОГАНОГО?
Процеси потеплінняПро потепління на вулиці та у суспільстві, про європейський вектор України, про політику та спорт, а також події в особистому житті розмірковують експерти «Дня» у щотижневій рубриці «Що хорошого? Що поганого?».
Олексій КОРДУН , відповідальний редактор журналу «Людина і політика», експерт Моніторингової та аналітичної групи (МАГ) в Україні:
— Тиждень, що минув, як і два місяці до того, приніс з собою черговий прорив України у зовнішньополітичній сфері. Так званий європейський вектор України, про який так довго говорили в нашій державі останні тринадцять років, врешті перестає бути віртуальним напрямком розвитку країни, в якій я живу. Я не схильний переоцінювати нинішні успіхи нашої держави на цьому шляху. І можу назвати принаймні на десяток більше негативних наслідків можливого приєднання України до ЄС, ніж їх може вигадати найзатятіший прихильник вічного союзу з Росією. Але як історик і політолог не можу не розуміти, що єдиним природним напрямком розвитку моєї країни є лише цей — західний напрямок. Тому дуже хочеться бачити в перших тоненьких паростках рефлекторного, але непідробного інтересу до України з боку Європи, майбутнє могутнє дерево нашого співробітництва з іншими (окрім Росії) 5/6 частинами суходолу. Або принаймні з не найгіршим куснем Старого Світу. Україна починає всерйоз розглядатися не як об’єкт, а як суб’єкт міжнародної політики. Щоправда, ухвалена нещодавно резолюція Європарламенту в справі України, звичайно ж, не передбачає вступу нашої держави до Європейського Союзу (принаймні у найближчий час). Але вона містить заяву про необхідність «посилення українсько-європейських стосунків». Що пташиною мовою європейської бюрократії означає дуже багато. Наприклад, що Єврокомісія зараз налаштована щодо України дуже позитивно. А також, що вона готова надати Україні статус держави з ринковою економікою. Останнє для конкурентоздатної частини вітчизняної економіки означає набагато більше, ніж тисячі заяв недавнього уряду про підтримку національного товаровиробника. Більше того, комісар ЄС з питань торгівлі Петер Мандельсон заявив у понеділок інформаційній агенції «Рейтер», що Євросоюз має намір відкрити Україні свої ринки сталі й текстилю. Саме з Союзу вугілля й сталі починався європейський Спільний ринок. Хочеться сподіватися, що з угоди про сталь розпочнеться й наш шлях до повноправної участі в діяльності об’єднаної Європи.
Павло ФРОЛОВ , віце-президент Асоціації політичних психологів України та Спілки іміджмейкерів України:
— Добре, що конфлікт між кандидатами у президенти було вирішено у цивілізований спосіб, що виборчі перегони нарешті завершилися, і наша країна нарешті отримала не тільки свого президента, але й можливість перейти від виборчих баталій до вирішення своїх повсякденних проблем.
Добре також, що представники Віктора Януковича у суді виявилися не менш послідовними, ніж сам провладний кандидат. Завдяки цій послідовності чимало людей, які стежили за засіданням Верховного Суду України, змогли побачити, наскільки великою є у членів команди кандидата-аутсайдера пристрасть до різного роду махінацій.
Погано, що деякі народні депутати забули про те, з яким запалом вони турбувалися про здоров’я учасників помаранчевої революції, і не виявляють такого ж співчуття до тих мітингувальників, що стоять зараз на площах деяких шахтарських міст. На жаль, Нестор Шуфрич, як свого часу і Віктор Янукович, намагався взяти на себе роль богообраного арбітра і давати оцінки рішенню Верховного Суду України, причому у тих формах, що сприяють поширенню у суспільстві ідей правового нігілізму. Тривожить також та наполегливість, з якою прихильники Віктора Януковича прагнуть втягнути суспільство у тривалу дискусію стосовно надуманої, на мій погляд, проблеми федералізації України і відволікти у такий спосіб увагу суспільства від вирішення чисельних соціально-економічних проблем, які дійсно хвилюють більшість наших громадян.
Сергій ФОМЕНКО (Фома), лідер гурту «Мандри»:
— Приємно, що нарешті ми обрали свого президента. Бо найголовніше те, що буде якась нова реальність. Радує, що нарешті можу поїхати у відпустку. Планую в Карпати. Приємно, що ми знову почали писати свій альбом. Бо через виборчу кампанію на це не вистачало часу.
Олександр БРИЖ , головний редактор регіональної газети «Донбас», голова Донецької обласної спілки журналістів:
— Будь-яка подія сприймається неоднозначно, тому її оцінка індивідуальна, суб’єктивна. Візьмімо головне на сьогодні — вибори президента України. На мою думку, добре, що вони закінчилися: час людям від цих нескінченних мітингів, протистоянь перейти в нормальний стан — працювати, творити, виховувати. Адже на запереченні нічого не побудуєш.
Погано, що вже й у нас, у Донбасі, погода геть зовсім зіпсувалася. Маю на увазі клімат: минуло Хрещення Господнє, а на вулиці — плюсова температура. Не так це вже й несуттєво, як здається на перший погляд. Тепло провокує рослини — вони можуть прокинутися, а потім загинути від раптових морозів. А на полях плодяться полчища мишей, які можуть принести нам багато шкоди. Крім того, не хотілося б, щоб процеси потепління, які відбуваються і в суспільстві, носили такий самий короткочасний, а по суті, провокаційний характер.
Лілія ПОДКОПАЄВА , двократна олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики:
— За підтримки всеукраїнського об’єднання «Держава» та компанії «Спорт-Сервіс» ми провели вечір, присвячений сімдесятиріччю легендарної спортсменки-гімнастки Лариси Латиніної. І чудово, що в нашій країні знайшлися люди, які знають, що про заслуги наших видатних особистостей треба пам’ятати. Але погано, що не було представників керівництва нашої країни, не було навіть письмових привітань. Це, звісно, дуже засмучує. Чому, коли спортсмени виграють медалі, усі стоять поряд, а потім?.. Це дуже засмутило не лише нас, але й Ларису Семенівну. Багато хто помітив, що легендарна спортсменка навіть плакала. Але хай це буде на совісті тих людей, до яких зверталися, писали листи та які не вшанували своєю увагою цю видатну спортсменку. Адже коли ми були в Москві, де проводили аналогічний вечір, то президент російського національного Олімпійського комітету не забув і надіслав телеграму Ларисі Семенівні. Ще добре те, що нам вдалося полетіти до Москви, щоб привітати російську гімнастку, олімпійську чемпіонку Світлану Хоркіну з днем народження. Відзначили його в чудовій дружній атмосфері.