ЩО ХОРОШОГО? ЩО ПОГАНОГО?
Одночасно — в декілька дверей?Обрання голови Верховної Ради, яким неочікувано для багатьох було обрано Олександра Мороза, пов’язана з цим політична невизначеність, відлуння футбольних перемог української збірної — про це та багато іншого в традиційній рубриці «Дня».
Денис КРАСНІКОВ, голова ради молодих підприємців:
— Резонансна подія відбулася у четвер вже близько опівночі — йдеться про обрання голови Верховної Ради і, відповідно, розблокування роботи парламенту. Це позитивно. А негативно — це те, що Україна, прийшла до обрання нового керівника парламенту через конфлікт, а не через порозуміння. Це мінус. Знов і знов ми зможемо зіткнутись iз тим, що Україна буде розділена. Ми не змогли сформувати більш стабільну систему, завдяки якій не було б такого розчарування у стосунках між сходом і заходом країни. Це негативний момент.
Віктор КОСТЮК, заступник декана факультету журналістики Запорізького національного університету:
— Погано, по-перше, те, що досі як слід не запрацювала Верховна Рада. Хтось, десь домовляється, однак абсолютна більшість парламентарів не працюють. А по-друге, погано те, що така спека на вулиці, і в селищі, де я живу, води немає.
А добре те, що в середу ми вручили дипломи своїм випускникам — 43 студентам факультету журналістики. Значна частина з них — це ті люди, які вже заявили про себе в журналістиці, працюють на радіо, телебаченні і в друкованих ЗМІ. Добре й те, що, не дивлячись на програш в 1\4 фіналу Чемпіонату світу з футболу (а програли ми гідному супротивнику, команді Італії, яка, зрештою, пройшла до фіналу), українська збірна ввійшла до вісімки кращих команд світу.
Дмитро ФЕДЕЧКО, виконавчий директор Асоціації мережевих телерадіомовників:
— Погано те, що соціалісти проголосували не так як домовлялися в рамках коаліції. Може, Мороз буде і хорошим спікером, це не відомо, але точно відомо, що ще буде значний період незрозумілості. Переговори затягнуться, і навряд чи хтось буде знати, на що орієнтуватися. Тобто це — продовження безладу ще на деякий час. На жаль, на Чемпіонаті світу з футболу програла Португалія, ми за неї вболівали. Однозначно дуже добре, що в Києві відбувається співочий фестиваль «Країна мрій». Щодо нашої роботи, добре те, що цього тижня виходить зроблена нами програма про лідерів громадянського суспільства — «Теорія боротьби» (Львівська ОДТРК). Сподіваємось, що люди подивляться на тих, хто своїм прикладом постояв за громаду. Може, це когось надихне.
Леонід КОНДРАТИК, завідувач кафедри соціології, директор Інституту соціальних наук Волинського державного університету ім. Лесі Українки:
— На мою думку, Олександр Мороз — краща кандидатура на посаду спікера, ніж та, яка пропонувалася коаліцією. Виникає інше питання — як тепер бути з «помаранчевою» коаліцією? Немає визначеності. Ситуація в країні поки що не окреслена. Люди спокійно зраджують собі. Можна впевнено сказати, що цьому в тому числі сприяла і нова влада.
Люди вже не довіряють політикам, а це, між іншим, небезпечно. Суспільство завтра, післязавтра може піти у невідомому напрямку, і небезпека полягає в тому, що воно може піти не в той бік.
Наприклад, раніше в нас була проголошена політика багатовекторності, при цьому я завжди питав: чи можна ввійти одночасно в декілька дверей? Багатовекторності не може бути, жити і співпрацювати треба з усіма, але у нас повинен бути один вектор. А ми зараз, навіть ті, хто визначився, не можемо обґрунтувати, що це таке. Тому, мені здається, що найбільша наша біда зараз — це наша невизначеність. Ми не можемо визначитися ні з зовнішньою, ні внутрішньою політикою. А найбільше мене вбиває, коли кажуть, що в Україні є Схід, Захід, Північ, Південь. Так можуть казати тільки люди, які політично абсолютно безграмотні: зі сторони влади так кажуть люди, які дещо не розуміють, а зі сторони опозиції це — провокатори. Як науковець, я багато спілкуюся з різними регіонами і жодного разу ще не чув від людей — захід, схід, північ. Й особливо надуманим є питання мови. От, кажуть, наприклад: в Америці — полікультурність, ніякої полікультурності немає. Там є патріотизм, американська ідея. Наша ж ситуація — унікальна, оскільки ми навіть своєю мовою не можемо користуватися.
А що стосується особисто мене, як директора Інституту соціальних наук Волинського державного університету ім. Лесі Українки, то у середу мої студенти отримали 124 дипломи зі спеціальностей «соціологія» та «культурологія». Сподіваємося, що ними ніякі структури не будуть понукати і саме в цьому, я вважаю, запорука, як власного їхнього благополуччя, так і процвітання України.
Оксана ЗБІТНЄВА, головний редактор газети «Телеэкспресс плюс», м. Комсомольськ (Полтавська обл.):
— Якщо говорити про вибори голови парламенту, то можна було передбачити, що таку стратегію буде використано, і «золота акція» все одно зіграє свою роль. На сьогоднішній день не можна сказати про те, що фігура Мороза не зможе консолідувати суспільство, можливо, це оптимальний варіант, який могли нам запропонувати. Мене задовольняє, як виборця, той факт, що інтереси 32,14% тих, хто проголосував за Партію регіонів не залишаться не врахованими.
У той же час, особисто я не можу залишатися байдужою, коли дивлюся й слухаю те, що відбувається в нашому парламенті, тому що прості громадяни, прості українці не дозволяють собі по три місяці не працювати, а те, що відбувається в парламенті, роботою не назвеш.
Погано те, що в моєму місті Комсомольську з першого липня підняли тарифи на гарячу воду, і тепер один кубометр гарячої води коштує 9 грн. Це, природно, не просто схвилювало громадськість, а відбилося на гаманці кожного мешканця міста. Звичайно, ми вважаємо, що це торкнеться і всієї України загалом. Поки що ми на собі вже це відчули і не заздримо тим, у кого це ще попереду.
Момент позитиву є в тому, що Комсомольськ зараз проводить муніципальні міжнародні молодіжні слухання. Цей захід державного масштабу, куди з’їхалися всі молодіжні лідери України, Білорусі, є представники США і Європи. Коли нам говорять, що молоді належить майбутнє, потрібно говорити про те, що в молоді є й сучасне, проблеми якого потрібно також якось вирішувати.