Шляхи виходу з комунальної кризи та сміттєвого буму
Вже 15 років Україну можна по праву назвати незалежною державою, однак дуже сумно, що через політичну нестабільність і часту зміну місцевих органів влади нам усе ще не вдається раціонально використати бюджет, що зокрема доводить комунальне господарство до критичного стану.
Намір влади виправити становище в один момент — триразовим підвищенням тарифів, — викликає здивування й масові заперечення киян. А запропоновані та виплачувані субсидії штовхають багатьох мешканців не на економію, а на перевитрати води та енергоресурсів.
Про який підйом тарифів може йти мова, якщо більшість городян не можуть сплатити навіть ті суми, які приходять за комунальні послуги на сьогоднішній день? Адже 1/3, особливо багатодітних родин, навіть через незначне перевищення сумарного сімейного доходу, буде позбавлена субсидії, що призведе до дискримінації в одному середовищі, і не зробить честі владі.
Тому потрібно шукати інші шляхи і джерела розв’язання насущних проблем, щоб вони не завдавали матеріальних збитків малозабезпеченим родинам. По-перше, потрібно змінити систему формування самих тарифів і проводити нарахування за опалення не за «квадратні» метри, а за «кубічні», оскільки, прогрівається не підлога, а повітря. І виходить, що ті, хто проживає в «хрущовках» із низькими стелями, а це — як правило — родини з невеликим доходом, доплачують багатим, які живуть у величезних помешканнях. Крім того, нарахування потрібно проводити за надлишки площі понад 10 м 2 , виключаючи молоді родини, а також ті, в яких є літні люди.
По-друге, потрібно встановити норми витрати води і енергоресурсів, які витрачаються у нас у 1,5 разу більше, ніж у багатих європейців на людину. І за перевитрату нараховувати в 2—3 рази більше.
По-третє, необхідно скоротити марнотратство хоч би на 1/4 частину води, де до 1/3 йде транзитом до каналізації; до 10 % холодної води розливається через невчасне усунення аварійних проривів, особливо взимку і в нічний час. Це вимагає об’єднання аварійних служб в один департамент. Окрім того, досить багато води йде в каналізацію через витік у запорній арматурі.
Марнотратство теплової енергії можливо скоротити за рахунок підігрівання в бойлерних з урахуванням зовнішньої температури і її зниження на 2—3% з 22.00 до 6.00, а також обов’язкового утеплення до зими — як вхідних дверей у під’їздах, так і балконних дверей кожного помешкання.
Окремою проблемою є прогресивне збільшення сміття за рахунок громіздкої упаковки всіх видів товарів — від морозива до побутової техніки, масового ремонту помешкань зі зміною вікон і дверей, за рахунок величезної кількості пляшок з-під води, пива та молочних продуктів. З їх збиранням і вивозом ЖЕКи вже не справляються, тому потрібні як заходи від влади, так і від самих мешканців.
Мораторій на підвищення тарифів за комунальні послуги — це не так торжество партій і фракцій — це обов’язок городян частину робіт взяти на себе — брати участь у прибиранні сходового майданчика, прибиранні снігу перед своїм під’їздом за поверхово-денним графіком, а також, у щоквартальних суботниках з прибирання двору.
Для реалізації цих ідей необхідна свідома участь самих мешканців і усвідомлення ними того, наскільки в кожному будинку, дворі необхідна громадська адміністрація: будинковий комітет, чергові в під’їздах і на поверхах.
Лише діями, а не словами, ми зможемо наблизитися до європейського рівня життя, де капітал будується на праці і бережливості, де люди призвичаєні з дитинства підтримувати чистоту як удома, так і на вулиці.
У нас же 15—20 млн. курців кидають недопалки на землю, а не в спеціально відведені для цього місця. Господарі собак вигулюють своїх вихованців на дитячих майданчиках і у дворах, тому чистота дворів і під’їздів залежить від самих мешканців. А міська влада повинна потурбуватися про виділення бюджетних коштів на оновлення теплових, каналізаційних і електричних систем.