Стажування за кордоном – необхідність
Відгук на статті Андрія МУРАВСЬКОГО «Коли бізнес замовляє фахівців» та Ігоря ЛІКАРЧУКА «Бюджетні місця — для найкращих університетів?» («День», № 77 від 29 квітня 2014 р.)
«Досвід — це учитель, який дорого бере за свої уроки, але краще, ніж він, ніхто навчити не спроможний»
Програма вищої освіти передбачає практику, але яку практику отримає студент на вкрай зруйнованих підприємствах країни? «Сам від себе не засвітишся» — а стажування за кордоном, у відповідності до фаху, проектом нового закону «Про вищу освіту» не передбачено. У високорозвинених країнах стажуванню студентів за кордоном приділяється виключно велика увага. Наприклад, у Німеччині кожен другий студент зобов’язаний пройти стажування за кордоном у відповідності до фаху. Крім цього, більшість вишів Німеччини не видає диплом, якщо студент не стажувався за кордоном. Щороку університети Німеччини відправляють своїх студентів у понад 60 країн світу! Майже конкурує з Німеччиною Польща — її студенти щороку їздять на стажування в 40—50 країн світу. А Україна — ?
Необхідно змінити систему нашої вищої освіти, яка склалася за багато років і є застарілою, неефективною і корупційною. Головна проблема сучасної освіти в Україні в тому, що освіта відірвана від практичної роботи і освітні заклади випускають фахівців, чий рівень не влаштовує роботодавця.
В Україні непомірно велика кількість вишів, а отже, кількість громадян з вищою освітою на душу населення, мабуть, в Україні найбільша в Європі.
В Україні велика кількість кандидатів наук, доцентів, докторів наук, професорів, членів-кореспондентів і академіків на душу населення, це означає, що українці, попри колгоспи і радгоспи, тяглися до знань, до освіти, яка є рушійною силою прогресу, отже, українці високоосвічені люди з широким баченням світу. Але як задіяний цей величезний інтелектуальний людський ресурс?
Де українські Дизелі, Рентгени, Вольти, Оми, Ампери?
Хто з українських учених винайшов телефон, радіо, телевізор, мобільний зв’язок, комп’ютер?
Стажування студентів за кордоном у високорозвинених країнах дає можливість для співпраці з міжнародною наукою і бізнесом, особливо в сфері високих технологій.
Стажування за кордоном суттєво і швидко підвищить якість сучасної освіти в нашій країні.