Як об’єднати різних?
Населення України дуже різне за своїми уподо баннями, звичками, конфесіями тощо. Чи можна його консолідувати? І чи треба? Наприклад, візьмемо філателістів і футболістів. Як їх консолідувати? Може, в перших забрати марки і під загрозою покарання організувати з них футбольну команду? Чи примусити футболістів збирати марки? Безглуздя.
Марно сподіватися й на те, що коли-небудь усіх українців об’єднає одна церква. Надто ми різні. Та давайте поглянемо на світ. І християнство, й іслам поділилися на різні течії. Чим більше людей, народів охоплює релігія, тим більше в ній течій. Але ж щось нас об’єднує, якщо ми, незважаючи на всю нашу розмаїтість, говоримо про себе як про певну спільноту. Ми живемо в Україні. Отже, нас єднає українське громадянство. Нас повинна єднати українська мова. Хто ж нею ще повинен розмовляти, як не громадяни України? Український патріотизм і українська мова — це два обов’язковi консолідуючi чинники українського суспільства.
Церква ж повинна акцентувати свою діяльність на моральному вихованні. А при оцінці тієї чи іншої конфесії передусім слід поміркувати, чи сприяє вона утвердженню Незалежності України, чи навпаки — байдужа або й ворожа до неї? І чи дбає конфесія про утвердження української мови, чи продовжує русифікацію? Бо не від Бога промовляє той священнослужитель, який прагне своїм народом збільшити кількість сусіднього. І не Богові служить той, хто не помічає страждань української нації.
Тому перед тим, як іти до церкви, подивіться, чи українська вона? Не за назвою, а за справами її.