Забута арифметична задачка
Чого вартий урядовий популізм?Коли шановний Микола Янович Азаров розповідав по телебаченню, що пенсіонери платитимуть за комунальні послуги не більше ніж 10%, а працюючі — не більше ніж 15% доходу, а не 600 гривень з 1000, я згадав відому арифметичну задачку про басейн і дві труби, в одну з яких щось вливається, а в другу виливається, і вирішив оцінити, скільки потрібно влити бюджетних коштів, щоб забезпечити проголошені прем’єром умови.
У задачі дано: плата за двокімнатну квартиру 600 грн. на місяць (насправді платити треба буде ще більше, але тут і надалі всі припущення я братиму на користь уряду, щоб отримати результат, який важко буде спростувати), зазначені прем’єром 10% і 15%.
Довідка з інтернету: середня зарплата в Україні становить 2 629 грн., середня пенсія — 1 149 грн., мінімальна зарплата — 941 грн., мінімальна пенсія — 734 грн. Чисельність працюючих — 14,4 млн. осіб, чисельність пенсіонерів 13,7 млн. осіб.
Припустімо, в середньому в двокімнатній квартирі проживає двоє працюючих або двоє пенсіонерів.
Тоді місячний дохід сім’ї працюючих для подолання 15-відсоткової межі складатиме: 600/0,15= 4000 грн., а доход сім’ї пенсіонерів для подолання 10-відсоткової межі складатиме: 600/0,1=6000 грн.
Таким чином, щоб виконати урядові обіцянки, компенсацію для оплати послуг ЖКГ мають отримати понад 9 млн. сімей, а витрати бюджету мають складати близько 35 млрд. грн. Більше того, це прогноз дуже оптимістичний, тому що при його обрахунках використовувалося припущення про рівномірний розподіл зарплати і пенсій. Насправді ситуація набагато гірша. Для того, щоб у країні, де середня заробітна плата 2 629 грн., один народний депутат міг отримувати зарплату 20 000 гривень., решта десять пересічних громадян мають отримувати мінімальну зарплату 941 грн.: (941*10+20 000)/11=2 673 грн. А з пенсіонерами ситуація ще гірша. Для того, щоб один VIP-пенсіонер міг отримувати пенсію в розмірі 15 000 грн. при середній пенсії по країні 1 149 грн., 33 пенсіонери мають отримувати мінімальну пенсію 734 грн: (33*734+15 000)/34= 1 153 грн. Через великий розрив між доходами абсолютна більшість громадян має мінімальну або близьку до мінімальної зарплату і пенсію. Можна погодитись або не погодитись з моїми припущеннями та розрахунками, це оцінка ситуації в першому наближенні. Але і цього достатньо, щоб зрозуміти, що зовсім невелика частина малозабезпечених отримає компенсації, а багато мільйонів сімей їх просто не отримають і будуть змушені із зарплати або пенсії в 1 000 грн. платити 600 грн. за комунальні послуги, бо та труба, через яку держава виплачує своїм громадянам зарплати і пенсії, значно менша тієї труби, через яку спритні ділки через тарифи на послуги ЖКГ намагаються висмоктати з громадян останні соки.
Скільки років ми говоримо про реформу ЖКГ? Усі реформи зводяться до підвищення тарифів, а в останні роки підвищення тарифів взагалі не товаришує зі здоровим глуздом. Доти, поки «кровосісі» від ЖКГ залишатимуться на тілі українського народу, ніякої реформи не буде. ЖКГ потребує однієї-єдиної реформи — заборони місцевим органам влади через значно завищені тарифи грабувати найменш захищених громадян. Якщо відлучити від ЖКГ грабіжників, тарифи можна буде мінімум удвічі зменшити, і на все вистачить, а багатомільярдних державних компенсацій не потрібно буде. Але для цього реформи мають проводити не спритні ділки, а висококваліфіковані фахівці з державним рівнем мислення і прийняття рішень.