Перейти до основного вмісту

Пожежа в Чорнобилі: нас знову дурять?

30 квітня, 23:03

Прес-служба ДСНС повідомляє, що радіаційний фон у районі лісової пожежі на території спецкомбінату «Чорнобильська пуща» в зоні Чорнобильської АЕС в межах норми і становить в середньому 22 мкР/ год (безпечний рівень до 50 мкР/год). За даними ДСНС, підвищення радіаційного фону на прилеглих територіях також не зафіксовано. У Києві на 11:00 радіаційний фон становив 12 мкР/год. Прес-служба нагадує, що пожежу було локалізовано о 10:30 29 квітня і на сьогоднішній день за результатами повітряної розвідки відкритих осередків загорянь не виявлено, поширення вогню відсутнє. «Залучені до гасіння сили продовжують поливання окремих лісових ділянок, де спостерігається тління, — повідомляють у прес-службі. — Робота триває у цілодобовому режимі до повної ліквідації окремих займань».

Тим часом фахівці далеко не в усьому розділяють впевнений тон цієї переможної реляції. Голова комісії з ядерної безпеки Української екологічної асоціації «Зелений світ», народний депутат першого скликання й колишній головний консультант Комісії Верховної Ради з питань Чорнобильської катастрофи Володимир Усенко починає свій коментар з образного порівняння. За його словами, не дарма кажуть, що коли порошинка з космосу падає на планету, здригаються всі світи, потрібно лише мати прилади, щоб це побачити й зафіксувати. Він нагадує офіційну версію, згідно з якою під час аварії з реактора четвертого блоку було викинуто приблизно 4%, а все інше залишається там.

«Я стверджую, що там немає цього палива. Якщо там щось і залишилося, то близько 7%, — стверджує експерт. — А все інше викинуто в навколишнє природне середовище і, відповідно, рівномірно або нерівномірно, але розміщене на земній кулі й відповідно діє». Він упевнений, що сьогодні, після пожежі, небезпека набагато більша, ніж про це говорять офіційно. На його думку, наслідки пожежі ще не визначені. Що стосується хороших даних про радіаційний фон, то еколог сумнівається, що відповідні прилади були здатні виміряти низьке гамма-випромінювання приблизно 1,5 тисячі гамма-ізотопів. Зазвичай вимірюють випромінювання цезію, стронцію та йоду, хоча палітра шкідливого для людини випромінювання набагато ширша. До того ж, вони діють всі одночасно і всі по-різному.

Завідувач відділом загальної енергетичної безпеки Інституту ядерних досліджень НАНУ Сергій Азаров згоден з Усенком. Щоправда, він відзначає, що сьогодні радіонукліди не несуть для населення великої небезпеки. «Фон, дійсно, в межах норми, — каже Азаров, а ось лісові пожежі в зоні ЧАЕС, на думку вченого, несуть небезпеку. — Крім цезію та стронцію з четвертого блоку було викинуто трансуранові елементи. Період їх напіврозпаду — більше тисячі років. Але радіус їх міграції, навіть під час пожеж — приблизно 15-20 кілометрів. Тож Чорнобильська зона їх поглинає. Але люди, що приймають участь у локалізації та ліквідації пожежі, так само як ті, хто там живуть і експлуатують перший і третій блоки, сховище та інші об’єкти, піддаються цьому впливу».

Експерт здивований тому, що «нагнали туди Нацгвардію, як 1986 року ліквідаторів (ми їх називали партизанами)». «Вони нічим не захищені, лопатами і якимись мітлами збивають це полум’я, дихають цим димом, — розповідає він. — Цих хлопців просто шкода. Одна справа захищати Батьківщину у військовому конфлікті з агресором, а тут не можна без індивідуальних засобів захисту. Виходить, Чорнобиль нас нічому не навчив. Радіонукліди потрапляють в легені — і серед них америцій найнебезпечніший елемент — і відразу ж виникають онкологічні захворювання». Він закликає провести навчання вогнеборців, захистити їх хоча б елементарними засобами.

Усенко додає, що розчинні форми радіоактивних елементів можуть підніматися вгору від коренів по стовбурах дерев на крони, а коли це все горить, на нерадіоційні носії, тобто на сажу, сідають радіоактивні ізотопи і можуть поширюватися таким чином на дуже великі відстані. Це лише один із шляхів міграції ізотопів, яких, на жаль, багато, зазначає еколог. «Вони можуть потрапити до борща кожного, а ми не будемо знати, як і яким чином», — намагається жартувати він і продовжує: — Вітер увесь час дув у бік Білорусі, а з сьогоднішнього дня він повернув в інший бік, на Київ». Усенко пояснює особливу небезпеку такого гала-випромінювача як америцій тим, що він не створює якихось хімічних сполук. Він вільно мігрує, а дозиметром його не виміряєш через низький рівень випромінювань. «І коли говорять, посилаючись на вимірювання дозиметрів, що радіація низька, то потрібно знати, що це брехня», — підкреслює глава комітету екологічної безпеки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати