Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Леся КІЧУРА: «Радію, що навіть у час війни мої казки щоденно роблять щасливими сотні дітей!»

Соціально-книжковому проєкту «Добрі мамині казки» у Міжнародний день дарування книжок виповнилося 6 років
14 лютого, 20:05

Відома точна дата старту проєкту, бо саме 14 лютого 2017 року провідний редактор літературної частини львівського Театру імені Марії Заньковецької, кандидат наук із соціальних комунікацій, журналістка Леся Кічура написала  пост у Фейсбуку про те, що мріє видати власну збірку казок. І збірка невдовзі вийшла – 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей.

У творчому доробку авторки вже 8 книжок. Тексти до 9-ої – у роботі.

Фото Олени ЛЯХОВИЧ Фото Олени ЛЯХОВИЧ

Надзвичайно важливо, що чотири збірки («Добрі мамині казки», «Магія Різдва», «Мандри» та «Музей іграшок») у співпраці з Ресурсним центром Національного університету «Львівська політехніка» видано шрифтом Брайля, з тактильними малюнками, а ще – з авторською, Лесі Кічури, аудіоверсією й у новому поданні – через QR-код.

За час існування проєкту, а він – мандрівний й інтерактивний, авторка «Добрих маминих казок» подарувала книгозбірням, школам, дитячим садочкам та багатодітним родинам тисячі книжок!

Фото Олени ЛЯХОВИЧ Фото Олени ЛЯХОВИЧ

Варто додати, що Леся Кічура – лауреат міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша за 2016 рік, лауреат літературної премії імені Наталі Забіли за 2019 рік, фіналістка  міжнародного літературного конкурсу зимової казки «Різдвяне диво» у категорії «Казки для найменших» (2021). А ще її казка «Ображена гумка» (з першої збірки) увійшла до міжнародного книжкового проєкту «Дитяча українська казка ХХІ століття» («Казковий дивосвіт»), який організували і втілили українці Будапешта.

З гордістю Леся Кічура говорить про те, що її казки читають не тільки в Україні, а й за її межами – в Іспанії, Італії, Сполучених Штатах Америки, Великобританії, Франції, Ізраїлі, Німеччині, Польщі і навіть у Новій Зеландії. Книжки замовляють через Фейсбук до свята Миколая, до початку нового навчального року, до Дня матері, до Дня дитини… І не тільки українці! Й отакий, міжнародний розголос, дуже надихає авторку. 

Фото Олени ЛЯХОВИЧ Фото Олени ЛЯХОВИЧ

А головна мета цього дуже доброго і красивого проєкту – прищепити діткам любов до читання через особисте знайомство з казкаркою.

– «Добрі мамині казки» я розпочала 2017 року – 14 лютого, у Міжнародний день дарування книг, – розповідає Леся Кічура. – Тоді у мене була мрія – видати збірку казок, адже за час зростання двох старших дітей моя творча шухляда збагатіла десятками текстів. Чоловік підтримав мене у цій ідеї, і ми вирішили видати однойменну збірку казок.

Фото Олени ЛЯХОВИЧ Фото Олени ЛЯХОВИЧ

Проте не так сталося, як гадалося. Тираж у 2000 примірників розійшовся буквально за місяць – довелося двічі додруковувати.   Відтак нашу дебютну книжку читали вже 6000 малих львівʼян.

А потім ми почали мандрівки на зустрічі з дітками у школах. І тут сталося справжнє диво, адже всі запитували, коли вийде нова книжка, а чи можна замовити казку з таким-то героєм, а чи можна у казкарки щось запитати, обійняти її, сфотографуватися з нею? І я зрозуміла, що без цієї дитячої енергії, безпосередності та щирості вже просто не зможу.

А загалом проєкт був задуманий, аби популяризувати читання серед діток початкової школи, тож щоденні зустрічі в класах цьому сприяють неймовірно!

Фото Олени ЛЯХОВИЧ Фото Олени ЛЯХОВИЧ

Шість років – вісім книжок…

– Так, вийшло вже 8 казкових збірок, адже були роки, коли ми видавали у світ не одну, а дві збірки, якусь святкову зимову та іншу – без привʼязки до пори року. Дуже люблю, коли на наші читання приходять дітки із колекцією наших казок. Люблю зберігати ці світлини на роки!

Знаю, що маєте дуже широку читацьку аудиторію…

– Мої читачи – то мій всесвіт. Без перебільшення! Адже саме діти та зустрічі з ними надихають та підказують ідеї для творення нових казок. Саме діти не дозволяють спинитися у казкотворенні і саме вони вимагають від мене робити книжки такими, що неможливо відірватися від оповіді, не дочитавши до останньої сторінки. Читачів направду багато, і вони мешкають в усьому світі. Це – без перебільшення. Дуже часто надсилаємо наші книги до Європи та Америки.

Фото Олени ЛЯХОВИЧ Фото Олени ЛЯХОВИЧ

– За час проєкту народився у вас синочок Владислав – третя дитина в родині. Можливо, вже  гортає мамині книжки? І що додалося у вашу творчість з народженням Владиславчика?

– Всі мої казки повʼязані з моїми дітьми.

Перша казка була написана для старшого сина – йому вже зараз 18 років, він першокурсник Національного університету «Львівська політехніка».

Згодом я писала казки для донечки Діанки – їй минуло 15 років. А зараз маємо свято нон-стоп удома з малюком, якому 2,6.

Щоразу, як я сідаю підписувати книги, Владусик теж біжить і каже, що буде підписувати разом із мамою. Гортати мамині книги дуже любить. Тож короткі оповіді про китеня, кицю, пряники уже прочитані по кільканадцять разів.

Нові герої, звісно, це – роботи та автомобілі! Вони є в найновішій збірці «Дух Різдва».

Де берете час на все – основну роботу, сім'ю, написання  казок, зустрічі з читачами?..

– Багато разів на зустрічах до мене підходять дорослі: «Як шкода, що в часи нашого дитинства не було ваших історій. Вони б зробили цей час незабутнім…» Тож я розумію, що в читанні наших казок знаходять радість не лише діти, а й дорослі.

У час війни кожен робить свій внесок у перемогу. Ми – теж, бо бережемо дитинство малечі, яка живе в щоденних жахіттях війни.

Направду часу  в добі мені дуже й дуже бракує… бо часто вкладаюся спати над ранком. Але думки про те, що своєю творчістю лише за один день я можу ощасливити сотні дітей, завжди тримають на плаву.

Видання книжок, а тим більше – дитячих, добре ілюстрованих, – справа недешева…  

– А з часу коронавірусу та війни вона ще й здорожчала в кілька разів. Направду це так. Тому на підготовку кожної книги у нас йде майже рік. Кошти, які вдається акумулювати за час мандрів із попередньою книгою, ми вкладаємо у наступну, і так наш проєкт працює вже 6 років.

Зауважте, що бувають мандрівки не лише у Львові, а й далеко за межами області, туди треба дістатися автом… Тож витрати на пальне – теж чималі. Ще не варто забувати про підготовку самої книги. Адже, окрім друкарських послуг, величезних цін на папір, є ще такий момент, як послуги художника, а в дитячій книзі – то дуже важливий та вартісний пункт.

Проте дуже тішуся, коли діти уважно розглядають кожнісіньку нашу ілюстрацію та обговорюють наших героїв. Радію, що ми з художником спромоглися створити такі образи, які полонять дитячу увагу. У час тотального компʼютерного дозвілля та електронних технологій це дуже важливо!

Не можу не запитати про таке. Рік в Україні триває лихо – війна. Як ті обставини вплинули на вас і ваших читачів? Можливо, з'явилися у ваших казках нові персонажі?

– Я знаю, що багато письменників відразу, з перших місяців війни, почали писати про це. Мені для такої трансформації текстів потрібен трішки більший час. Адже кожен по-різному відображає події, які оточують, в свою творчість. Але я гадаю, що ж часом такі історії будуть неодмінно.

Насправді писати добрі казки у час війни дуже складно. Але це моє покликання, тож намагаюся йому не зрадити!

– Ваші казкопригоди – мандрівні. Де плануєте побувати найближчим часом і чи є вже задумки на нові казки?

– Мені з казками ніколи не сидиться на місці. У час карантину було дуже складно працювати, бо тоді доводилося бачитися лише з обмеженими групками діток – 10-20 осіб…

У час війни виклики інші – укриття, відсутність світла. Але тут є один великий момент – немає обмежень на число діток у залі, тож тепер наші аудиторії містять по 100-150 діток на одну зустріч.

І я так шаленію від кожної такої чисельної зустрічі!

Ці дитячі очі – неначе вогники у пітьми! Вони надихають та забирають усю втому.

Упродовж найближчих тижнів мріємо відвідати Червоноград, Івано-Франківськ, Броди (вдруге за місяць!), багато невеличких сіл у Львівській області!

А  після перемоги я докладу максимум зусиль для того, щоб мої казки разом зі мною побачили всі-всі міста моєї прекрасної країни. Мрію про це! Дала собі обіцянку!

Тож працюймо на перемогу разом!

Розмовляла Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

Фото Олени ЛЯХОВИЧ та з ФБ-сторінки Лесі КІЧУРИ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати