«Маріуполь — місто, яке читає»
У центрі Приазов’я студенти заснували книжковий клуб і створили пункти буккросингу
Поки дехто похапцем виїжджає зі спокійного Києва, у також спокійному, але прифронтовому Маріуполі засновують... книжковий клуб.
Днями тут відбулася перша зустріч нового книжкового клубу Book_mrpl. Його заснували активні студенти, а саме 17-річна Аліна Покалюк (вивчає туризм на економічно-правовому факультеті Маріупольського державного університету), 20-річний Павло Золотухін (студіює право на тому ж факультеті), 18-річна Світлана Терендій (там само вивчає право), 20-річний Данило Остроух (теж майбутній правник) та 18-річна Ольга Григораш (вивчає управління персоналом та економіку підприємства в Навчально-науковому інституті управління того ж університету). Усі вони — члени студентської ради та молодіжної організації університету. Власне, саме завдяки активній позиції вони познайомились і саме у студраді дізналися про проєкт UPSHIFT (глобальна інноваційна програма ЮНІСЕФ, що в Україні втілюється спільно з ГО «Фонд «Професійний розвиток Харкова». — Ред.). Податися з проблемою «Відсутність розвитку книгочитання в Маріуполі» до відбору програм UPSHIFT було їхньою самостійною ідеєю, розповідає «Дню» менторка студентського проєкту, підприємиця Наталя КАРАБАШ, котра зібрала відповіді ініціаторів клубу на запитання «Дня».
«Ми взяли участь у програмі UPSHIFT та разом із десятком команд створили проєктні ідеї, і завдяки фінансовій підтримці вже почали реалізовувати свою ініціативу. Після відбору нашої заявки серед 115 інших UPSHIFT познайомив нас із нашою менторкою Наталею, яка була з нами від самого початку та навчила працювати як одна команда. Ми знайшли відповідь на своє запитання: «Як би ми могли допомогти розвитку книгочитання в Маріуполі?», а саме — визначили такі пріоритетні завдання: вирішили розмістити полиці буккросингу для безкоштовного обміну книжками між читачами, а також проводити зустрічі книголюбів — книжкові клуби», — розповіли студенти.
Вже встановлені шафи для обміну книжками в найпопулярніших місцях міста: Центрі стартапів 1991, антикафе JOY, корпусі економіко-правового факультету МДУ, 2-му корпусі Інституту управління МДУ, ДНМУ. «Вже зараз вони активно наповнюються та вже почали виконувати свою функцію, — кажуть студенти. — Ідея учасників команди полягає в популяризації книгочитання в Маріуполі, бо від цього залежить, на нашу думку, інтелектуальне майбутнє міста та всієї країни. Цей проєкт — для молоді нашого міста, для людей, які не можуть собі дозволити постійно купувати дорогі друковані книжки, а електронні погано впливають на зір, для людей, яким немає з ким обговорити книжки, завдяки проєкту вони можуть знайти однодумців».
«ОБМІН ЕМОЦІЯМИ, ГАРНИМ НАСТРОЄМ ТА ЛІТЕРАТУРНИМИ СВІТАМИ»
Тож 11 лютого відбулася перша зустріч книжкового клубу — щоб створити спільноту однодумців, які хочуть читати та обговорювати книжки. У найсучаснішому місці Маріуполя, як його назвали студенти, Центрі стартапів 1991, де відбувся цей захід, його описали як «обмін емоціями, гарним настроєм та літературними світами».
Марія КУТНЯКОВА, менеджерка з комунікацій Центру стартапів 1991, що підтримав проєкт, розповідає «Дню», як це було: «До нас звернулися студенти з дуже класною ініціативою — спочатку встановити у нас на першому поверсі шафу для буккросингу. А на першому поверсі нашого центру знаходиться читальна зала місцевої бібліотеки, тобто заходять і читачі, плюс у нас на першому поверсі є кавапоінт — тобто це ще і відвідувачі кафетерію, плюс наші резиденти, тобто це таке дуже прохідне місце. І ми радо погодилися: буде стояти шафка, там будуть стояти книжки, люди будуть пити каву і читати — супер, класна ідея! А потім вони кажуть: слухайте, ми взагалі-то хочемо зробити повноцінний книжковий клуб, шукаємо місце для проведення зустрічей. Ми відгукнулися, стали домовлятися».
«Це дуже класна ініціатива, яка йде від самої молоді, а не якихось чиновників — справжня ініціатива містян, які просто шукали місце, де можна зустрічатися і обговорювати книжки. Звичайно, ми підтримали це, тому що це ж чудово! — радіє Марія. — Відбулося перше засідання клубу, частина нашої команди теж приєдналася до цього книжкового клубу. Понад те, у нас є резиденти, які орендують у коворкінгу робочі місця, ми їм розповіли про це, і нам першого ж дня принесли 20 книжок. Здавалося б, у Маріуполі не дуже-то багато всяких буккросингових речей, і взагалі деяким людям здавалося безглуздим, що хтось безкоштовно принесе якісь книжки і буде ними обмінюватися. Але при цьому коли ми просто розповіли, що є така ініціатива, наші резиденти одразу ж відгукнулися, і це не була якась радянська література, а нормальні художні книжки».
Наприклад, «зараз у буккросинговій шафі Центру є роман Дяченків, також принесли бестселер New York Times — книгу всесвітньо відомого актора Метью Макконагі «Зелене світло», — перераховує Марія Кутнякова — Я собі примітила і потроху читаю, поки п’ю каву, книгу «Витончене мистецтво пофігізму» Марка Менсона — про те, як ставитися до життя простіше».
БЕЗ ЗАЙВОГО ПАФОСУ І ЖОДНИХ РОЗМЕЖУВАНЬ
Студенти розповідають, що на першому засіданні клубу «познайомилися з цільовою аудиторією і провели розіграш набору книжок «Гаррі Поттер», пограли в цікаві ігри на книжкові теми та провели квести. Це була більше зустріч-знайомство, де кожен мав змогу розповісти про улюблений жанр та книжку».
«На зустріч книжкового клубу прийшли приблизно 30 людей. Планували провести її за годинку, а в результаті всі сиділи дві з половиною години, грали у «Вгадай літературного персонажа», розповідали про свої улюблені книжки, — говорить Марія Кутнякова, яка також долучилася до заходу як учасниця. — Мене дуже здивувало, що був дуже різний склад людей, серед яких — і ДСНСник, у якого цього дня був день народження. У свій день народження прийшов у книжковий клуб, розумієте?! Були як 17—18-річні студенти, так і цілком дорослі люди віком 50+, але при цьому не було жодного розмежування. Всі сіли в коло, пили чай-каву, грали, плескали одне одному. Мені здається, завдяки тому, що це робила молодь, не було зайвого пафосу, якоїсь дисциплінарщини. Вони зробили оголошення: приходьте, хто любить читати, хто хоче зустрітися і поговорити про улюблені книжки, — і такі ж мрійники і люди, які читають, відгукнулися і прийшли».
Такі зустрічі книжкового клубу надалі молодь планує організовувати в Центрі стартапів 1991 щомісяця. «Будемо обирати одну книгу та всі разом обговорювати її. Книжки для обговорення учасники будуть обирати у спільному колі у телеграм-каналі», — кажуть студенти. І тут ми не можемо не порадити їм звернути увагу на Бібліотеку газети «День», де зібрана ціла плеяда розумних книжок.
«Суперкласна ініціатива, що ще раз підтверджує, що Маріуполь — місто, яке читає. Причому читає різну літературу — і українською, і російською мовами, — підсумовує своє враження від Book_mrpl Марія Кутнякова. — Мені здається, всі соціальні, бізнесорганізації мають підтримувати такі ініціативи. Враховуючи, що студентські буккросингові шафи встановлені в кількох закладах — у хостелі, в університетах, — це класно, що їх підтримали. Хочеться, щоб таких речей і таких літературних зустрічей було більше, тому що Маріуполю, мені здається, потрібні такі заходи — суперпозитивні, такі, що надихають. Ясна річ, Центр стартапів 1991 такі ініціативи готовий підтримувати в будь-якому форматі».