Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Музей під час війни

15 лютого, 23:58
Музей розташований у давній архітектурній пам’ятці Києво-Печерської лаври — будинку монастирської друкарні, що діяла безперервно з початку ХVІІ століття до початку XX століття (понад 300 років)

Однією з прикметних рис існування української спільноти під час гарячої фази війни проти російського агресора став той факт, що у суспільстві на рівні масової свідомості склався певний консенсус щодо позитивного ставлення до культури та культурних інституцій України. Виражається це насамперед у тому, що в країні продовжують активно працювати театри, музеї, бібліотеки, навіть гуртки дитячої творчості. Після оговтання від перших днів неспровокованого нападу путлєр-рейху і виходу на роботу українці активно обговорювали питання фінансування армії й шукали, де можна зекономити гроші так гостро потрібні для забезпечення ЗСУ усім необхідним для спротиву. Не секрет, що перша сфера, на яку була звернена суспільна увага – це була сфера культури. Саме там, здавалось би, можна урізати фінансування, адже під час війни не до культури. Всім відомо, що музи мовчать, коли говорять гармати. І все ж як очільникам України, так і спільноті в цілому вистачило мудрості керуватись принциповою позицією Вінстона Черчилля щодо культури, висловленою у його знаменитому запитанні про те, заради чого варто воювати, якщо не заради культури.

Українці теж дійшли згоди, що українська культура, територія і життя людей – це ті цінності, заради яких проливається кров українських громадян і їхніх друзів із інших країн. Зрештою, що є осередками «нормального» життя навіть під час подібних катаклізмів, як не працюючі театри, бібліотеки, музеї тощо. Саме культура вселяє надію на можливість повернення кращих часів після отримання перемоги Україною.

Фото надане автором

Однією з установ культури, яка активно працює в теперішньому Києві задля спільної перемоги та налагодження нормального життя людей у ці важкі часи є Музей книги і друкарства України, розташований на території Києво-Печерської Лаври в історичній будівлі вісімнадцятого століття – колишній лаврській друкарні.

Здавалось би, під час війни не на часі візити до музеїв. Проте, досвід Музею книги і друкарства України доводить протилежне. Сюди приходять цілими сім’ями з дітьми заради тих креативних заходів, які розробляє та пропонує музей відвідувачам. Це й цікаві та пізнавальні екскурсії експозицією музею, й інтерактиви, які пропонують співробітники закладу гостям. Як малечі, так і дорослим надзвичайно цікаво, наприклад, зробити в музейній папірні лист паперу власними руками, дізнатись про виникнення способу вироблення паперу, історію виникнення книжки, книгодрукування, зробити маленьку книжечку самому тощо. Кожні вихідні Музей очікує на родини, з якими креативні екскурсоводи завжди раді поринути разом в історію книги, процеси її виробництва, творення власних історій. Саме на це спрямовано інтерактивні екскурсії та родинні програми цього культурно-просвітницького закладу. Так, програма «Лаврська школа в Музеї книги і друкарства України» є черговою розробкою для допитливих і зачарованих мандрами крізь часи та процесом пізнання.

Щойно співробітниками Музею розроблено нову програму для родинних відвідин «Паперові дива і карнавально-фестивальна культура українців та інших народів Європи». Тут можна навчитися ліпити з пап’є-маше та розписувати валентинки, досліджуючи таким чином в ігровій формі схожість та відмінність між різними святами, символами й традиціями народів сусідніх з Україною країн Європи та її дальніх друзів.

Спілкуючись із дітьми, працівниці закладу нерідко чують від них побажання перемоги рідній Україні, повернення у мирний час. Вочевидь на подібні думки наводить малечу та й дорослих відвідувачів атмосфера музею.

У Музеї книги і друкарства України проводяться і наукові заходи – круглі столи, читання, презентації книжок, спеціальні виставки до ювілейних дат видатних українських діячів. У січні вже цього 2023 року відбулося двадцять дев’яте засідання Клубу «Культурно-історичні діалоги». Проведено читання до Дня Соборності України і Дня пам’яті героїв Крут. 7 лютого 2023 року відбулась публічна лекція директорки Музею Валентини Бочковської у Kunsthistorisches Instinut Флоренції, присвячена актуальній темі Музеїв у війні.

У виставковому залі Музею книги і друкарства ще і сьогодні широкий загал може ознайомитися зі спадщиною першого філософа України – Григорія Савича Сковороди, 300-ліття від дня народження якого припало на ці буремні часи. Постаті цього видатного українця присвячено музейну виставку «Що є свобода?». Варто відзначити і цьогорічну виставку, присвячену 150-річчю талановитого й багатогранного митця, гордості України – Василя Кричевського.

Уже стало доброю традицією Музею книги і друкарства України запрошувати гостей не лише на інтелектуальні чи культурно-пізнавальні заходи, але і на концерти цікавих українських митців. Серед них – шанований дослідник, мислитель і музикант, чиї оповіді та спів збирають багато прихильників, - Тарас Компаніченко.

Музей пропонує відвідувачам надзвичайно різноманітну й цікаву програму, успішно виконуючи культурно-просвітницьку місію навіть у час війни. Установа також активно підтримує і співпрацює з волонтерами, прихистивши одну з волонтерських організацій Печерська під власним дахом.

Звичайно, головним завданням музеїв, що стає особливо актуальним під час соціальних катаклізмів, зокрема, воєн, є збереження історичних артефактів, отже національного надбання та пам’яті спільноти. До колекції Музею книги і друкарства України належать безцінні скарби книжкової культури українства від часів Київської Русі до сьогодення. Понад 50000 одиниць зберігання основного фонду нараховує фондова колекція музею, а ще й близько 10000 одиниць науково-допоміжного фонду. Серед експонатів музею унікальні рукописи XV-XVII століть, перші українські друковані видання – «Апостол» Івана Федорова 1574 року та Острозька Біблія 1581 року, загалом понад 800 стародруків, рідкісні європейські видання (палеотипи), фоліанти в окладах з коштовних матеріалів, дерев’яні друкарські кліше XVIII століття, зразки шрифтів, друкарської та поліграфічної техніки, паперу тощо. Музей має та експонує унікальну збірку книжкової графіки. Колективом закладу під керівництвом його талановитої директорки і непересічної особистості Валентини Бочковської була проведена величезна робота по збереженню колекції музею від знищення та можливого розграбування рашистськими варварами ще у перші дні війни, коли орди путіністів рвались до Києва.

Сьогодні Музей книги і друкарства живе і активно працює для людей, киян і переселенців, дітей і дорослих, створюючи острівці «нормального» життя, даруючи можливість відвідувачам «забути» хоч на певний час про війну і повсякденні проблеми виживання. Вдячність за це звучить у рядках книги відгуків, а ще подяка за розраду і дарування надії на перемогу України та її нездоланність, здатність вистояти, якщо навіть під час війни працюють музеї. Можливо саме така психологічна підтримка людей є одним із головних завдань музею під час війни.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати