Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Гаррі КАСПАРОВ: Україна — в чорному списку Кремля

04 грудня, 00:00

Опозиційна коаліція «Інша Росія» не потрапила до Держдуми нового скликання. Її лідер Гаррі Каспаров не вірив в успіх iз самого початку. У неділю, коли вибори були в самому розпалі, Каспаров уже заявляв, що правим силам навряд чи вдасться подолати семивідсотковий бар’єр. Однак головний опозиціонер країни не збирається опускати руки й продовжуватиме боротьбу проти влади до кінця.

— Гаррі Кимовичу, звідки такий песимізм?

— Це не песимізм, а твереза оцінка ситуації. Ці вибори невдалі не лише для нашого руху, а й для багатьох інших партій. Для тих, хто був позбавлений можливості брати участь у передвиборній кампанії. Весь ефірний час федеральних телеканалів надавався «Єдиній Росії». Дещо перепадало бажаним для Кремля політичним силам. Решта почувалися ізгоями. Наприклад, нам трибуну надавали лише декілька опозиційних газет і радіостанція «Эхо Москвы».

— Ви через це віддавали перевагу вуличним акціям?

— Звісно, коли тебе позбавляють цивілізованих засобів для кампанії, доводиться спілкуватися з народом на вулиці. Хоча нам не дали й цієї можливості. Вся країна бачила, як ганебно міліція розганяла акції опозиції.

— На вашi акції та маршi протесту народ iшов неохоче.

— Навпаки. Зважаючи на методи залякування населення, людей було достатньо. Влада боїться, бо розуміє, що за ці роки наламала багато дров. Через страх вона плює на конституцію. Думаєте, була гостра необхідність в моєму затриманні на мітингу? Я ж діяв суворо в рамках закону. Просто влада сказала народу: якщо таке робимо з Каспаровим, уявіть, що буде з вами. Зараз у країні немає механізму безпечного передавання влади. Усунувши демократичні інститути, тим самим президент Путін знищив її.

— А на виборчих дільницях фіксуються які-небудь порушення?

— Це не можна назвати просто порушеннями. Йде тотальне підтасовування. Це ми зрозуміли ще вранці, коли виборчі дільниці тільки-но відкрилися.

— А навіщо владі підтасовування? Невже є сумніви в перемозі єдиноросів?

— Їм потрібна не просто перемога, а цілковитий тріумф. Тоді Путін отримає кишеньковий законодавчий орган.

— Ви виступаєте особисто проти Путіна?

— Ні, але Кремль на чолі з ним збагачується. Водночас населення країни стає злиденним. І це в державі, яка є найбільшим видобувачем нафти, що так стрімко дорожчає. Путін намагається контролювати все й при цьому лицемірить. Він має зиск з системи ліберальної економіки, але нав’язує суспільству авторитарне правління.

— Тоді чому опозиція щоразу зазнає нищівних поразок на виборах? Може, праві ті, хто стверджує, що Росія ще не дозріла до демократії?

— Ні! У Росії та сама культура, що у Європи. Росіяни вчаться демократії. Заважає те, що слово «демократія» у людей асоціюється з невдачами й провалами 90-х. За нашими оцінками, сьогодні в країні демократичний електорат становить близько 20—25%. І цей показник, безсумнівно, зростатиме, незважаючи на хитрування з боку влади. Потрібен час.

— Як ви гадаєте, чи зміниться після виборів ставлення Росії до пострадянських республік?

— На жаль, ні. Ті, хто перебуває у фарватері Росії, там і залишаться. До більш незалежних України, Грузії та Молдови ставлення залишиться тим самим. Ці країни перебувають у так званому чорному списку Кремля. Але поки зіграно лише перший тайм. Матч завершиться в березні, коли відбудуться президентські вибори.

— Ви балотуватиметеся?

— Зараз не можу відповісти точно, але, напевно, ні. Я постараюся виконати роль координатора між опозиційними силами. Поодинці буде складно впоратися з кремлівським свавіллям. Нам потрібен єдиний кандидат.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати