Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кишинів зміцнює курс на ЄС

Віорел ЧІБОТАРУ: У Молдові орієнтувалися на результати президентських і парламентських виборів в Україні та вибори президента в Румунії
02 грудня, 12:02
30 ЛИСТОПАДА 2014 РОКУ. КИШИНІВ. ПРЕЗИДЕНТ МОЛДОВИ НІКОЛАЕ ТІМОФТІ НА ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ У РЕСПУБЛІЦІ ПРОГОЛОСУВАВ «ЗА МИР І ЗЛАГОДУ» / ФОТО РЕЙТЕР

Парламентські вибори, які відбулися минулих вихідних у Молдові, підтвердили незмінність курсу країни до ЄС. Багато коментаторів напередодні цих виборів говорили про те, що йде вибір між Європою та Росією. І ніхто не був упевнений у перемозі проєвропейської коаліції, яка складається з Ліберально-демократичної, Демократичної та Ліберальної партій. Не випадково за тиждень до цих виборів у Молдові побували український і польський президенти Петро Порошенка та Броніслав Коморовський, щоб надати підтримку цій коаліції.

Формально на виборах переможцем стала проросійська Партія соціалістів, яка набрала 21,6% голосів. Проте три проєвропейські партії разом заручилися підтримкою 45% виборців, що забезпечує їм 54 мандати зі 101місця, наявних у парламенті. Комуністи, які вигравали всі попередні вибори ще з 1990-х, виявилися лише на третьому місці з 17,83% голосів.

«Громадяни Молдови вибрали продовження європейського шляху, попри те, що Партія соціалістів отримала несподівано велику кількість голосів на вчорашніх виборах», — так прокоментував результати виборів лідер Демократичної партії Маріан Лупу. Тим часом, глава ПДП Влад Філат закликав колег скоріше об’єднатися в коаліцію. «Оскільки потрібно розуміти, що навіть після виборів тиск на Молдову відчуватиметься й далі. Це буде економічний тиск, з боку медіа, і його метою буде зрив європейського шляху нашої країни», — наводить слова Філата канал Euronews.

«День» звернувся до директора Європейського інституту політичних досліджень, Кишинів, Віорелу ЧІБОТАРУ з проханням прокоментувати результати виборів.

— Провал Партії комуністів на нинішніх виборах є одним із головних заголовків у новинах. Проте, потрібно об’єктивно поглянути на те, що сталося. Партія комуністів півроку тому ухвалила не йти в фарватері путінської політики і, фактично, позбулася свого ліворадикального, промосковського крила. Це й призвело до того, що під час кампанії шляхом різних технологій ці голоси перейшли до Партії соціалістів. На сьогоднішній день вона є першою в Республіці Молдова (з часів її створення) повністю проросійськи налаштованою, пропутінською партією.

— Чи може загрожувати подальшій інтеграції Молдови до ЄС той факт, що проросійські соціалісти показали найкращий результат?

— На щастя, такої загрози вже немає. У Молдові сталося щось безпрецедентне. Інша партія, яка позиціонувала себе такою, що симпатизує Москві і афіляції до Російського світу, але яка не зациклювалася на геополітичних проектах (вступі до Митного союзу чи ЄС) — це партія Patria («Батьківщина»). Її очолив бізнесмен із дуже сумнівною репутацією Ренато Усатий. Останні 9 років він мешкав у Москві. Цей персонаж зумів завоювати популярність у людей, які голосували за різні партії, але які ввійшли до протестного сегменту молдовських виборців. За всіма опитуваннями він отримував близько 12%. Зняття його за день до виборів показало, що практично всі його голоси пішли соціалістам. Таким чином, проросійський сегмент зображено лише в цих 20%. Ні Партія комуністів, ні партії проєвропейського альянсу навіть близько не хочуть зміни курсу. Геополітично Молдова досить упевнено вибрала європейський вектор, попри те, що партії правлячої коаліції зуміли наробити багато помилок, і не домогтися успіхів у основних реформах. Люди були невдоволені економічними результатами, проте, вибрали проєвропейський вибір, що є добрим підкріпленням загальнорегіонального контексту. У Республіці Молдова порівнювали і орієнтувалися на результати президентських і парламентських виборів в Україні і вибори президента в Румунії. Це стало ще одним аргументом для громадян, що не визначилися, які балансували до останнього моменту.

— Існувала думка ще до виборів, що можливо доведеться включати до коаліції Партію комуністів, щоб прискорити реформи на шляху до ЄС. Чи потрібно включати їх до коаліції?

— Дуже добре запитання. Проста більшість залишається за партіями, які заявляли про створення проєвропейської коаліції і не об’єднуватимуться з комуністами. Це — Ліберально-демократична, Демократична і Ліберальна партія Молдови. Всі вони набирають достатню кількість голосів, щоб обрати уряд.

Включення Партії комуністів до такого широкого альянсу є недоцільним. Але щоб говорити про широку коаліцію, ПКМ має змінити свою назву і чітко визначитися з приводу Договору про Асоціацію, термінів і методів його втілення в життя.

Є й третій варіант — партія комуністів може просто розпастися. Багато спостерігачів допускають можливість перебіжчиків, можливість руйнування цієї фракції внаслідок того, що їх керівник повинен узяти відповідальність за провал партії на виборах.

Навряд чи на сьогоднішній день партіям проєвропейського альянсу цікавий союз із Партією комуністів.

— Чи вплинув на результати голосування приїзд до Молдови президентів України та Польщі?

— Цей візит було сприйнято сприятливо. Медіа висвітлювали з правильними акцентами приїзд Порошенка і Коморовського, їхню зустріч з простими виборцями. Це мало тло демонстрації солідарності та підтримки проєвропейського курсу Республіки Молдова. З Російської Федерації тут ніхто не з’являвся. Російська пропагандистська машина «просачкувала» ці вибори в Молдові. Москва офіційно і неофіційно нікого не підтримала. Хоча Партія соціалістів наполягала на тому, що в неї добрі стосунки з Путіним. РФ або втратила інтерес, або визнала недоцільним афішувати свою присутність у Молдові відкритою підтримкою будь-яких партій або включати механізми «гібридної війни», як це було в Україні. На щастя, ми пройшли цей етап досить спокійно.

— Як ви можете прокоментувати заяви про те, що Молдова може вступити до ЄС 2020-го року .

— Наразі рано про це говорити. Процес створення нової парламентської більшості може затягнутися. У нинішній історії в нас були напружені стосунки між трьома лідерами цих партій, аж до виходів із альянсів, взаємних звинувачень. Багато хто вірить, що політичний процес повинен іти в руслі виконання Договору про асоціацію. Вся програма уряду лежить у ньому. Подивимося, як партії домовляться. Якщо буде нудний поділ постів із скандалами та взаємними звинуваченнями, цей процес затягнеться. Тоді може бути новий сплеск незадоволення, від тих, хто наділив ці партії чітким мандатом. Якщо він не буде виконаний, то я не виключаю, що люди вийдуть, як в Україні, на майдан і формуватимуть нову владу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати