Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Лукашенко дає старт виборчій кампанії

Йому потрібні бойові літаки
26 листопада, 11:49
3 ЛИСТОПАДА 2013 РОКУ. АКЦІЯ ВШАНУВАННЯ ЖЕРТВ СТАЛІНСЬКОГО РЕЖИМУ В МІНСЬКУ / ФОТО РЕЙТЕР

Часи настали такі, що в європейській країні, навіть при авторитарному правителеві, хоч показних, але демократичних процедур необхідно дотримуватися. Зокрема, з деякою періодичністю проводити вибори. Ось і в Білорусі наближається термін нових виборів, і начальник держави про них все частіше замислюється.

Тим паче, що подумати є про що. Не дивлячись на показний пропагандистський оптимізм, економічний стан продовжує погіршуватися. Спроби наповнити бюджет інколи виглядають навіть дещо екзотичними. То президент пропонує навісити податок на тих, що виїжджають за кордон для покупки товарів, то непрацюючі повинні платити за тимчасове безробіття.

Проте все це призводить до прямо протилежних результатів. Судячи з усього, бюджет не наповнюється, а ось панічні настрої серед населення зростають. Звідси бажання запастися іноземною валютою, оскільки від влади можна чекати чого завгодно і у будь-який момент. Доларів і євро в обмінниках поменшало, черги перед ними подовжилися.

Перший віце-прем’єр білоруського уряду Володимир Семашко повідомив, що нинішнього року промисловості не вдасться досягти запланованого зростання в 8,5%. Навпаки, уряд чекає його спаду, як мінімум на 2%.

На погіршення економічної ситуації громадяни відповідають підвищенням показників міграції, в першу чергу до Росії. Звідси і спроба введення податку на непрацюючих, щось на кшталт тотальної мобілізації трудових ресурсів.

Характерно, що той же перший віце-прем’єр Володимир Семашко поскаржився на до недавнього часу святе — Митний союз. Виступаючи перед депутатами парламенту, він зауважив, що «Зважаючи на недосконалість законодавчої бази Митного союзу та Єдиного економічного простору з багаточисельними винятками та вилученнями, у нас великі збитки, частенько втрачаємо цілі ніші на ринку МС». Як приклад, він навів постанову уряду Росії, який фактично закрив російський ринок для білоруської сільськогосподарської техніки.

Економічні проблеми можуть перерости в політичні. Олександр Лукашенко прекрасно розуміє, що горючий матеріал у суспільстві накопичується зі страхітливою швидкістю, і жоден адміністративний ресурс в гострій ситуації не спрацює. Тому потрібно терміново знайти громовідвід, щоб через нього постаратися скинути частину негативної енергії. Краще і найпростіше зробити це у вигляді реалізації відомого принципу: цар хороший, бояри погані.

Шкірою відчуваючи настрій у верхах, директори підприємств і вище чиновництво завмерло в очікуванні гучних відставок і нових кримінальних справ. Президент Олександр Лукашенко пообіцяв, що найближчим часом продовжить особисто інспектувати найважливіші підприємства. Щоб переконатися в неминучих кадрових висновках і прийнятих на їх основі рішеннях, досить подивитися білоруське телебачення.

Головний начальник країни в прямому ефірі влаштовує «розноси» керівникам підприємств і вищому чиновництву. Тиждень тому він пообіцяв членам уряду «відгвинтити голови і покласти під пахву». Президент особисто відвідає підприємства і проінспектує, як виконуються його цінні вказівки та дані доручення. Все це не пророкує нічого хорошого директорам, міністрам та їхнім заступникам.

Усі телеканали показали, як під час відвідин президентом деревообробного підприємства в Борисові були звільнені губернатор Мінської області Борис Батуро та заступник глави адміністрації президента Андрій Тур. На адресу п’яти чиновників прозвучали погрози щодо відкриття кримінальних справ. Через декілька днів Лукашенко відвідав виробництво керамічної плитки «Керамін», де розпорядився «донаціоналізувати» його, оскільки «воно було створене на кошти народу і належить народові». Відвідуючи транспортно-логістичний центр «Мінськ—Белтаможсервіс-2», він розкритикував уряд за невиконання програми будівництва торговельно-логістичних центрів. Пояснюючи народові чому він змушений займатися не царською справою, Олександр Григорович зауважив: «Не президентська це справа, але що робити, якщо уряд не працює». Дивлячись на активність глави білоруської держави, експерти передбачають, що наближається відставка нинішнього кабінету. За велінням президента йому призначено бути винним в економічних прорахунках.

Питання про те, чому вчора тямущі сьогодні стали непридатними залишається, звичайно, без відповіді. Як і наступне: хто ж призначав їх на відповідальні пости і хто відповідає за кадрову політику на вищому рівні, як не цар, пробачте, президент. Як відомо, який піп — така і парафія.

Але розігнати поганих бояр, призначити і показово покарати начебто винних — це важлива частина, але не все завдання. Народ повинен знати, що президент день і ніч піклується про безпеку країни.

З цією метою Олександр Лукашенко на рухливому центрі стратегічного управління Збройними силами в Барановичах провів нараду, присвячену перспективам модернізації Військово-повітряних сил, ППО, а також систем бойового забезпечення військ. На ній прийнято рішення про відновлення та модернізацію двох десятків літаків Су-27, які нещодавно були виведені зі складу ВПС. Відвідуючи 61-шу винищувальну авіабазу під Барановичами, Лукашенко заявив, що хотів переконатися в можливостях білоруських льотчиків. І залишився задоволений.

Президентська перевірка — це, звичайно ж, своєрідна піар-акція, але вона має ще й інший бік.

У кінці жовтня на спільній колегії військових відомств двох країн російський міністр оборони Сергій Шойгу говорив, що сторони завершують підготовку угоди про розміщення на території Білорусі чергової ланки винищувальної авіації Росії. Схоже, що Лукашенко не хоче цього і всіляко затягує вирішення питання. Мабуть, він знову починає торгуватися, щоб змусити Росію просто віддати літаки.

І ще одна проблема. Російські військовики отримують платню набагато більшу, ніж білоруські. Навіщо президентові викликати заздрість у білоруських офіцерів. На президентських виборах «бацьке» потрібна лояльна армія.

КОМЕНТАР

Валерій КАРБАЛЕВИЧ, політолог, Мінськ:

— У Білорусі виборів в звичайному сенсі слова немає, є політична кампанія під назвою «президентські вибори». В її рамках Лукашенко виступає і в ролі учасника, і в ролі арбітра. Коли на полі ти одночасно і гравець, і суддя, то таку команду обіграти дуже складно. Ймовірність того, що Лукашенко знову залишиться президентом, надзвичайно велика.

Втім, білоруси втомилися, хочуть змін, але в рамках політичної системи, яка існує в Білорусі, легальних механізмів зміни влади не існує. В цьому — проблема. Білоруси і хотіли б змін, але виходячи з сьогоднішньої ситуації, на революцію не готові. Однак ніяким іншим шляхом змінити владу в країні неможливо.

У Білорусі не відбуваються революції із-за цілого комплексу чинників — економічних, політичних, геополітичних, психологічних і т. д. По-перше, найбільш незадоволені з Білорусі їдуть. Сьогодні білоруські експерти сперечаються про те, скільки людей виїхало з країни. Деякі дають цифру, що це — близько 1 млн осіб. По-друге, це і величезні російські дотації — близько $10 млрд на рік, які дозволяють підтримувати стан стабільності в країні. По-третє, авторитарно-репресивний режим, який дуже жорстко присікає будь-які спроби протестів. Це і відсутність публічної політики в країні, дуже слабкі незалежні ЗМІ. Ці фактори заважають якимось серйозним і радикальним змінам у Білорусі.

Лукашенко проводить президентську кампанію весь час, без перерви. Принципова відмінність нинішньої ситуації від попередніх кампаній — у тому, що зараз дуже складна політична ситуація. Головними факторами президентської кампанії є штучне підвищення заробітку в країні та посилення репресій. Репресії проти всіх політичних опонентів (Лукашенко. — Ред.) відбуваються постійно. Що ж до підвищення заробітку — тут існують серйозні проблеми. Економічна ситуація дуже складна, і ресурсів для того, щоб збільшувати його, немає. Швидше на наступний рік уряд Білорусі запланувало істотне зниження рівня життя населення. Йдеться про комунальні тарифи, скорочення кредитування житлового будівництва та ін Іншими словами — урізання всіх соціальних витрат, зростання податків, причому влада придумує найекзотичніші податки, щоб наповнити бюджет. Оскільки президентські вибори 2015 року, то 2014-го підвищувати зарплати практично з нічого. Тому спочатку буде зниження заробітку, а потім, у рік президентських виборів, їхнє підвищення. Така особливість цих президентських виборів. Однак це також говорить про те, що економічна ситуація в Білорусі зараз набагато гірша, ніж раніше.

Підготував Ігор САМОКИШ, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати