Навіщо Росії потрібні війни і чому санкції такі важливі
Той, хто шукає дійсні причини нападу Росії на Україну, не повинен звертатися до теорій змови. Одна з найбільш важливих причин настільки тривіальна, як і очевидна: оскільки завдяки цьому заробляють гроші. І саме економіка Росії на даний момент тримається, як на волосині, практично всього лише на експорті зброї. Прибутки від нафти і газу пішли на дно, навіть перетворилися на збитки. Але Росія практично нічого не експортує в значних обсягах, окрім сировини і зброї.
Росія з 27% є після США (29%) другим за обсягами постачальником великих систем озброєння в усьому світі. Але тоді як США скоротили свої витрати, Росія у 2000-х роках значно збільшила свої військові витрати і в такий спосіб забезпечила собі довгостроковими замовленнями. Але щодо Америки існує одна важлива відмінність: тоді як економіка Америки є диверсифікованою і високорозвиненою, економіка Росії вже абсолютно не може існувати без військово-індустріального комплексу. Це було б просто вирубкою економіки. За даними мого аналізу, щонайменше 30, якщо не 50% промисловості безпосередньо або опосередковано пов’язано з військовою галуззю економіки. Для довідки: за радянських часів це становило до 80%.
Це робить Росію такою небезпечною. Звичайно, з боку Заходу вже 20 років тому почалося надання допомоги Росії через інвестиції в мирні технології і галузі промисловості. Але це не принесло будь-якої користі, Росія і далі орієнтувалася на озброєння, а населення систематично готували до війни, створювали нові образи ворогів, і за рахунок уявної невразливості завдяки власному ядерному арсеналу мінімізувалися природні страхи росіян.
З урахуванням цих чистих фактів, спроби досягти мирного врегулювання конфлікту в Україні без економічного тиску і виключно дипломатичним шляхом здаються далекими від реальності. Розв’язувати проблему військовим шляхом і відповідати на постійні загрози з боку Росії абсолютно реалістично, оскільки війська НАТО набагато сильніші, ніж війська Росії, тим більше що Росія вже зараз перебуває в ситуації повної ізоляції і не в змозі вести тривалу війну через слабку і застарілу економіку. Але це все-таки призвело і до великих втрат з боку військ НАТО, оскільки ми маємо справу з найсильнішою стороною Росії: її військовою машиною. Оскільки малоймовірно, але цілком можливо, що Росія в останню мить перед тим, як її обіграють, застосує ядерну зброю, цей шлях є не дуже далекоглядним. Розумно спрямувати зусилля на слабкіші сторони і шукати ефективніші і безпечніші методи боротьби із злочинною владою Російської Федерації. Найслабкіше місце Росії — це її економіка. І тут варто зважати ще на одного потенційного союзника — самих росіян. Навряд чи вони протестуватимуть через любов до свободи або через прагнення до демократії, це більшості історично просто невластиво. Але що вони цілком готові до громадянської війни через матеріальні й економічні труднощі в країні, це вони вже не раз довели в історії. Окрім цього, варто зазначити, що цього разу можна очікувати посилення сепаратистських прагнень усередині країни: Чечня, Дагестан або навіть весь Сибір, де девіз «Досить годувати Москву» останніми роками став цілком популярним. Для цього росіяни мають усвідомити, що саме російський уряд під керівництвом Путіна несе відповідальність за те, що економіка стала «односпрямованою», тобто тримається на невеликій кількості опор, при чому одна з яких — це бізнес з війною. Ця помилкова політика Росії може бути прихована лише за допомогою нових надходжень замовлень, і цього Росія досягає тим, що сама створює собі нові ринки збуту для систем озброєння, тобто розпалює війни і веде війни. Хоч як дивно це звучить, але успіхи на практиці є як і раніше кращим аргументом продажу будь-якого продукту. І Росія має такий практичний досвід, оскільки вона останніми роками вела достатню кількість воєн: Придністров’я, Югославія (так, там також, зокрема в Сербії, була протестована і застосована російська техніка), Абхазія, Чечня, Осетія, зараз Крим і Донбас, і той, хто одного дня мав можливість прислухатися до реалізаторів російської військової техніки на міжнародних військових виставках, переконається, що вони посилаються саме на конкретні бої, регіони, де застосовується ця військова техніка, і умови її експлуатації, щоб переконати покупця.
Те, чого Путін справді боїться, — це якраз свого населення. Тому ним масштабно маніпулюють, тому прагнуть зразу покласти край будь-якому сепаратистському руху, який з’являється в країні
Тому економічні санкції Заходу є надзвичайно важливими. Не лише тому, що таким чином було сповільнено технологічне оснащення військової машини Росії. Але і тому, що ця ізоляція виразно виявить слабкі сторони російської політики і російської економіки, і ринки збуту для найбільшої галузі промисловості Росії, сектора озброєння, буде обрізано. Економічний колапс, який неминуче підвищить внутрішньополітичну напругу, і, як вже більше 20 років тому, росіяни самі вийдуть на вулицю за зміну політики і за здорову економічну структуру. Те, що зараз, зважаючи на захоплених прибічників путінською загарбницькою політикою, ще має вигляд справи далекого майбутнього, швидко перетвориться, як свідчить досвід, на гірку реальність, якщо Росія опиниться на межі банкрутства.
Те, чого Путін дійсно боїться — це якраз свого власного населення. Тому ним масштабно маніпулюють, тому прагнуть зразу покласти край будь-якому виникаючому сепаратистському руху в країні. Деякий час це спрацьовує, але лише доти, поки батьки в Росії не знатимуть, чим вони можуть нагодувати своїх дітей. Саме так це відбувалося в багатьох родинах в Москві до, у час і після розпаду Радянського Союзу.
На жаль, військова промисловість Росії виявилася дуже прибутковою. Олігархи і акціонери концернів цієї галузі жодним чином не зацікавлені в зміні зовнішньополітичного курсу Росії, вони міцно вхопилися за озброєння — що ускладнює ситуацію. Політика Заходу «Зміни завдяки торгівлі» не спрацювала, простягнута рука допомоги Заходу була знехтувана Росією.
Тому економічну структуру Росії потрібно докорінно змінити. Росії потрібне «перезавантаження». І це має в першу чергу хотіти само населення Росії. Росіяни мають усвідомити, що орієнтована виключно на сировину і війну економіка в нашому сучасному світі приречена на провал. І, як свідчить досвід, люди дуже швидко приходять до здорового глузду, коли кишені порожні.
Тому наші санкції так важливі.
Випуск газети №:
№31, (2015)Рубрика
Світові дискусії