Перейти до основного вмісту

Річард ПАЙПС: Москва хоче відокремити США від ЄС

10 червня, 00:00

«Інфантильний виступ, символічний для зростаючого антиамериканізму і абсурдної переоцінки російського економічного дива». Таким чином Річард Пайпс, дослідник Росії і комунізму, характеризує виступ Медведєва в Санкт-Петербурзі. «Він мене засмучує, але не дивує», — додає він. — «Я гадаю, що цей виступ переслідував подвійну мету, на мою думку, недосяжну: відокремити ЄС від США і знову повернути Москві втрачену з поразкою в холодній війні роль світової наддержави».

— Що вам здалося найнеприємнішим у виступі президента?

— Ворожість щодо Америки. Все, що не робить Америка, все погано. Вона перебуває в становищі Англії у XIX сторіччі. На думку її критиків, Англія була країною купців, а для наших критиків, серед яких багато і вас, європейців, ми є країною спекулянтів.

— За Медведєвим стоїть Путін?

— Стоїть, в тому сенсі, що президент — його учень. Але я не думаю, що Путінові довелося писати за нього текст виступу, вони просто думають однаково. Виходячи з результатів опитувань громадської думки, так само думає і більшість росіян.

— Це початок економічної холодної війни?

— Я б так не сказав. Путін і Медведєв визнають, що Росія потребує іноземних інвестицій, передусім, американських. Вони знають, що країна перебуває на перехідному етапі і не може в економічному сенсі рости сама собою. Крім цього, холодна війна була винятковою подією: комунізм хотів завоювати світ, Росія — ні, хоча вона й шовіністично налаштована. І все ж напруженість збільшиться.

— Медведєв говорить про рубль як про новий долар.

— Це дурниця. Росіяни дуже пишаються своїм економічним бумом, володінням величезними природними ресурсами, тим, що в них 500 мільярдів доларів валютних резервів. Але цю суму ми, американці, кожного року витрачаємо на добродійність. У глобальному контексті російський бум не особливо вражає. Є й інші, від Китаю до Індії.

— Чому ви гадаєте, що Росія хоче розколоти вісь ЄС—США?

— Бо вона використовує для цієї мети свої поставки нафти й газу до Європи. Бо продовжує викривати НАТО. Бо вона впевнена, що ви знову потрапите до сфери її впливу. Бо вона позиціонує себе як європейська держава.

— На вашу думку, Росія — не європейська країна?

— Ні. Росіяни європейці за расою, але не за культурою. Вони не є спадкоємцями Стародавньої Греції та Стародавнього Риму, ще в меншій мірі вони є демократичним суспільством. З культурного погляду, росіяни — євроазіати, вони — народ sui generis (унікальний випадок, річ у собі. — Прим. перекладача ). З культурного погляду ми, американці, є європейцями.

— Як повинні реагувати ЄС і США на російський націоналізм?

— Діалог між нами і Москвою повинен тривати з усіх питань, але з урахуванням того, що ми повинні захищати наші стратегічні та економічні інтереси, і вести конструктивну дискусію в рамках міжнародних інститутів, над якими Москва хотіла б встановити суворий контроль.

— Ви вважаєте російську політичну систему диктатурою?

— Її не можна порівняти з радянським тоталітаризмом, який вбивав свободу. Він був люто репресивним. Але це авторитарний режим, де дозволяється робити певний вибір.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати