Світ, який змінився
США прогнозують занепад, Україні — вступ в ЄС![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20081125/4214-7-2.jpg)
На цьому тижні у Вашингтоні буде опублікована доповідь Національної ради з розвідки, в якій дається прогноз щодо того, яким буде світ 2025 року і яке місце в ньому займуть США. У доповіді під назвою «Глобальні тенденції 2025 року: світ, який змінився» малюється досить драматична картина. На думку його авторів, до яких входять провідні американські політологи, економісти та футурологи, домінуюче положення Сполучених Штатів у світовій економіці та у військовій сфері стане справою минулого. Україні в доповіді присвячена одна пропозиція, в якій зазначається, що населення країни може скоротитися на кілька відсотків. Також можливий її вступ в Європейський Союз, вважають автори доповіді.
Не доводиться сумніватися, пишуть вони, що до 2025 року Китай перетвориться в найбільшу за розмірами економіки державу світу, хоч у військовому плані він ще, вочевидь, поступатиметься США. Суперництво за природні ресурси стане провідним геополітичним чинником. Як вважають автори доповіді, в найближчі 15–17 років швидко зростатиме роль альтернативної енергетики, а західні уряди та корпорації проводитимуть інтенсивні дослідження зі створення нових джерел енергії невикопного походження. На їхню думку, це поставить такі країни, як Саудівська Аравія, Росія та Іран у досить складне становище. В умовах зменшення частки нафти та газу в світовій енергетиці вони зіткнуться з великими бюджетними проблемами, що можуть призвести до політичних реформ і навіть до зміни режимів, особливо в Ірані. При цьому, зазначається в доповіді, зростання економіки Росії залишиться досить високим аж до 2017 року завдяки наявності в неї не лише великих запасів викопного палива, але й інших мінеральних ресурсів, передусім, кольорових металів та води. Більше того, на думку авторів доповіді, Росія може перетворитися в п’яту за масштабами економіку світу, однак утриматися їй на цьому місці довго не вдасться через кризову демографічну ситуацію.
«Скорочення економічної та військової потужності Сполучених Штатів у наступні півтора–два десятиріччя призведе до низки політичних криз, коли майбутнім адміністраціям доведеться переглядати пріоритети у сфери внутрішньої та зовнішньої політики», — такий один із висновків доповіді.
Такі доповіді готуються раз у чотири роки і зазвичай вони приурочені до приходу в Білий дім нового президента. Текст доповіді вже наступного четверга ляже на стіл Барака Обами. Томас Фінгар, голова Національної ради з розвідки, під егідою якого була підготовлена доповідь, заявив, що доповідь «не повинна розглядатися як прогноз». Навіть термін «прогноз» є, на його думку, не зовсім коректним. Швидше, це огляд тих тенденцій у розвитку сучасного світу, які можуть стати вирішальними в наступні два десятиріччя.
Серед найсміливіших прогнозів доповіді — короткий аналіз розвитку ситуації на Близькому Сході і на Корейському півострові. Автори доповіді вважають, що до 2025 року відбудеться об’єднання Кореї, а потім демілітаризація, в тому числі й ядерна, півострова. Однак на Близькому Сході вельми вірогідний зворотний процес — відразу кілька країн цього регіону здобудуть ядерну зброю, що може призвести до подальшого загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту та міждержавного суперництва за природні ресурси, передусім, воду. Наступні 20 років стануть періодом переходу до нової системи міжнародних відносин, який може викликати безліч небезпек, зазначається в доповіді. Найважливішими чинниками в цій системі стануть наростаючий дефіцит мінеральних, енергетичних та продовольчих ресурсів, а також зміни в глобальному кліматі, викликані парниковим ефектом.
Населення світу до 2025 року виросте на 1,2 млрд. і складе близько 8 млрд. осіб. Це зростання відбуватиметься переважно за рахунок країн Азії та Африки. Населення Індії перевищить населення Китаю до 2025 року.
В попередній доповіді Національної ради з розвідки, яка була опублікована чотири роки тому й описувала, яким може стати світ до 2020 року, зазначалося, що Сполучені Штати збережуть своє домінуюче положення впродовж цього періоду. У нинішній доповіді її автори говорять уже про багатополярний світ, в якому такі країни, як Китай, Росія, Індія, Бразилія та Іран гратимуть усе важливішу роль на міжнародній арені. Ми вважаємо, що до 2025 року станеться технічний прорив, який дасть нам альтернативу нафти та природному газу, однак його практичне застосування виявиться повільним через величезну вартість створення нової інфраструктури та заміни існуючої. Є ще одна важлива відмінність у тому, як ця більш рання доповідь описувала перспективи світової енергетики. Чотири роки тому її автори вважали, що запасів викопного палива вистачить для задоволення світового попиту на вуглеводні ресурси, передусім нафту та природний газ.
Автори нової доповіді, навпаки, наполягають на тому, що піку у видобутку цих ресурсів вже досягнуто і що світу доведеться пережити період болісної адаптації до альтернативних джерел енергії. Такий перехід є, на їхню думку, неминучим і єдине питання полягає в тому, коли й наскільки гладко відбудеться такий перехід. «Ми вважаємо, що до 2025 року станеться технічний прорив, який дасть нам альтернативу нафти та природному газу, однак його практичне застосування виявиться повільним через величезну вартість створення нової інфраструктури та заміни існуючої», — говориться в доповіді. Судячи з усього, в цьому випадку йдеться про так звану водневу економіку, в розвиток якої зараз вкладаються мільярди доларів і американськими корпораціями, і урядом.
У доповіді також передбачається повсюдне поширення в світі державного капіталізму як провідної моделі розвитку. Під цим розуміється система управління економікою, в якій державні інститути грають вирішальну роль. «Замість того, щоб копіювати західні моделі політичного та економічного розвитку, все більша кількість країн прагнутиме до повторення альтернативних моделей, що здійснюються в Росії та Китаї», — зазначається в документі.
Випуск газети №:
№214, (2008)Рубрика
Світові дискусії