Сильна Росія має бути сильною в поняттях ХХI, а не ХIХ сторіччя
Велика частина другого президентського терміну Володимира Путіна, що почався в 2004 році, характеризується посиленням його протидії зовнішній політиці США та відновленням впливу Росії.
Завдяки своїй критиці, яка буває спопеляючою і переконливою, емоційною і дратівливою, він зробив собі ім'я, виступаючи як противага Сполученим Штатам Америки і їхній політиці за кордоном.
Він звинувачує Вашингтон у лицемірстві, нахабстві, колоніалізмі, військовій нерозсудливості та авантюризмі, а також у втручанні у внутрішні справи інших держав.
Тому, коли минулої середи в День Перемоги він стояв на Красній площі, виступаючи з промовою в пам'ять про солдатів, що загинули при розгромі фашистської Німеччини, Захід злегка здригнувся, почувши такі слова:
«Таких загроз не стає менше. Вони лише трансформуються, міняють свій вигляд. І в цих нових загрозах, як і за часів «Третього рейху», те ж саме презирство до людського життя, ті ж претензії на світову винятковість і диктат».
Ніколи раніше він навіть опосередковано не порівнював Сполучені Штати з «Третім рейхом». Але саме так він вчинив 9 травня, що підтвердив близький до Кремля політичний коментатор Сергій Марков.
У четвер міністерство закордонних справ заявило американським дипломатам, що Путін не мав на увазі Сполучені Штати. Дипломати сприйняли цю не схожу на вибачення заяву зі здивуванням, оскільки знали про тон недавніх вербальних атак президента.
Серед галасу з приводу цієї промови якось загубилося публічне звернення високопоставленого американського дипломата, з яким він виступив того ж дня. Помічник держсекретаря з європейських і євразійських справ Денієл Фрід, виступаючи в Берліні, представив свій аналіз напружених стосунків Росії з Заходом. Він повністю визнав факт нової напруженості, але рекомендував не піддаватися істерії, а діяти цілком інакше.
Дві ці промови, що являють повну протилежність одна одній, дають можливість хоча б побіжно і з різних позицій поглянути на те, як колишні противники борються за вироблення умов своїх нових взаємовідносин.
На думку Фріда, нинішні проблеми потрібно розглядати крізь призму історії, а потім вирішувати їх повільно й методично. Такий підхід здатний допомогти погасити емоційне напруження будь-яких гучних слів.
«Росія і Захід взаємодіяли один з одним — іноді добре, частіше з неспокоєм — із часів Петра I», — сказав Фрід. Він додав, що необхідна стійка взаємодія та твердість, щоб спробувати вплинути на Росію в період її «незавершеної трансформації».
Фрід також дав ясно зрозуміти, що Заходові не потрібно виявляти зайву вразливість через амбіційну поведінку Путіна. За його словами, Росія багато в чому залишається слаборозвиненою країною, не прилученою до західних цінностей, проте, її потрібно закликати до відповіді.
«Ми не хочемо слабкої Росії, але сильна Росія має бути сильною в поняттях ХХI, а не ХIХ сторіччя, — сказав Фрід, — частиною здорового поєднання є сильний центр влади. Але сильний центр влади в країні зі слабкими її інститутами здоров'я їй не додає».
Фрід також закликав Європу виступити проти прагнень Росії зберегти свій вплив у тих країнах, які колись було окуповано Радянським Союзом. Це нагадало всім про те, що Росія, яка скаржиться на втручання в свої внутрішні справи, у той же час відкрито підтримує сепаратистів у Грузії та Молдові, а також намагається залякувати Україну та країни Балтії.
«Ми не повинні платити ціну за співпрацю, ми не повинні давати Росії волю, коли вона поводиться так, неначе сфера впливу на сусідів, яка залишилася у неї, належить їй по праву», — заявив він.
Наступний раунд сутички почнеться наступного тижня, коли держсекретар Кондолізза Райс прибуде з візитом до цієї країни. Частиною програми візиту є зустріч із Путіним і обговорення питань напруженості між двома країнами.
У четвер Райс заявила членам сенатського комітету, що стурбована поведінкою Росії в себе вдома і за кордоном. «Це важкий період», — сказала вона.
Те, наскільки він важкий, продемонстрував Фрід, який присвятив Росії значну частину свого виступу. У його промові, присвяченій аналізові ситуації в світі та широкому колу питань — від міжнародного тероризму до глобального потепління — заклики спокійно протистояти поведінці Росії зайняли понад третину часу виступу.