Перейти до основного вмісту

У гонитві за шпигунами

Держдума Росії ухвалила закон про «іноземних агентів»
10 липня, 00:00

Державна дума Росії ухвалила в першому читанні законопроект про присвоєння некомерційним організаціям, що фінансуються з-за кордону й займаються політикою, статусу «іноземного агента». Законопроект запропонувала група депутатів партії «Єдина Росія». Причому документ розглядався в терміновому порядку. За необхідних 226 голосів законопроект підтримали 323 депутати. Проти проголосували четверо, утримався — один. Підтримали законопроект депутати від «Єдиної Росії», ЛДПР і комуністи. Як пояснив перший віце-спікер від КПРФ Іван Мельников, комуністи «історично й традиційно не схвалюють, коли західні фінанси прикриваються овечою шкурою».

Згідно із законопроектом, будь-яка російська некомерційна організація (НКО), що відповідає двом ознакам: фінансування з-за кордону та заняття політичною діяльністю — в обов’язковому порядку має бути в реєстрі організацій, що виконують функції іноземного агента. Під іноземним джерелом розуміються всі гроші, що надходять з-за кордону, — від урядів, міжнародних та інших організацій, а також від фізичних, юридичних осіб і осіб без громадянства.

Іншими словами, будь-яка організація, що одержує іноземні гранти, приватні пожертвування, потрапляє в статус «іноземного агента». І не повинна вводити в оману формула «заняття політичною діяльністю». Як зазначив глава Ради з прав людини й розвитку громадянського суспільства при президентові Михайло Федотов, «небезпека цього законопроекту в тому, що він так широко визначає поняття політичної діяльності, що будь-яка організація або має бігти реєструватися як іноземний агент, або взагалі утриматися від будь-якої діяльності, оскільки будь-яка діяльність може бути інтерпретована як політична». Справді. Виступає екологічна організація, що має іноземний грант на моніторинг за міграцією тюленів, проти їх хижацького відстрілу, отже займається політикою, оскільки заважає господарській діяльності й підриває економіку держави російської.

Напередодні розгляду в першому читанні поправок до законодавства про НКО «Единая Россия» влаштувала обговорення на круглому столі «Відкрита трибуна». Його засідання провів голова Державної думи Сергій Наришкін.

Член Громадської палати одіозний політолог Сергій Марков повідомив, що «низка політичних лідерів зарубіжних країн прийняла рішення повалити нашого президента з використанням технології «кольорових революцій», в якій ключову роль грають НКО». За його словами, законопроект спрямований на відстоювання суверенітету та цілісності Росії.

Представник Російської православної церкви протоієрей Всеволод Чаплін вітав законопроект як спосіб боротьби з проектами, «прямо протилежними політичній культурі народу Росії та його етичним і духовним устремлінням».

Президентська рада з прав людини закликала Держдуму зняти законопроект з розгляду й офіційно винести його на громадське обговорення, «щоб виключити вкорінення неконституційних норм і практик». Глава Ради Михайло Федотов підтвердив, що надіслав такого листа спікерові Держдуми Сергію Наришкіну. Також Комітет громадських ініціатив Олексія Кудріна закликав Держдуму відхилити «поспішно внесений і спішно просовуваний» законопроект.

Особливо цинічними виглядають посилання захисників драконівського законопроекту на американський закон FARA (Foreign Agents Registration Act — Закон про реєстрацію іноземних агентів. — Авт.). Його було ухвалено 1938 року, й він спрямований проти діяльності нацистської агентури в США, а згодом і комуністичної діяльності організацій, що фінансуються СРСР. Один з авторів законопроекту Олександр Сідякін в інтерв’ю радіо «Свобода» заявив, що «американські колеги вже давним-давно ухвалили цей закон у себе — про іноземних агентів. У ньому досить чітко розписується, що всі, хто займається суспільною, політичною, правозахисною діяльністю на території США, отримує й робить це за іноземні гроші, є агентами». Усе так, окрім одного. У американському законі чітко говориться про організації іноземних держав, що перебувають на фінансуванні, й що виконують їхні інструкції й вказівки. При цьому в англійській мові слово «агент» абсолютно нейтральне, а в російській майже лайливе. Та й ще якщо іноземний... У США громадські організації, що одержують гранти з-за кордону, не потрапляють під дію закону FARA.

Глава однієї із старих російських правозахисних організацій — Московської Гельсінської групи — Людмила Алексєєва заявила, що «ми отримуємо зарубіжні гранти, тому що в нас немає можливості отримати гроші всередині нашої країни. Якщо, припустімо, Московська Гельсінська група отримує грант на відкриття безкоштовної юридичної приймальні для осіб, в яких немає коштів, щоб заплатити адвокатам, це що, лобіювання інтересів інших держав? Це захист інтересів наших громадян».

У вигляді міри протидії Людмила Алексєєва заявила, що «в мене твердий намір звернутися до Сенату й Конгресу США, а також до Європарламенту з проханням додати до «списку Магнітського» шестірку авторів законопроекту про іноземних агентів, які порушили верховенство закону».

Російські депутати захвилювалися не на жарт. Настільки, що вся фракція «Единой России» приєдналася до авторів. Людмила Алексєєва масове підписання єдиноросами законопроекту пояснила газеті «Коммерсант» тим, що партія намагається «розмити провину цих шістьох депутатів»: «Отже, їх усе-таки зачіпає й міжнародне моральне засудження, й неможливість виїзду за кордон. Якщо список буде ухвалено, то мадам Ярова (глава думського комітету з безпеки й один з авторів законопроекту. — Авт.) й решта змушені будуть проводити свої відпустки максимум у Сочі, а не на Блакитному березі». Що саме по собі страшніше за дуже багато чого іншого для російських чиновників і депутатів.

Авжеж, жодні протести російську владу не зупинять. Зрозуміло, що скандальний законопроект буде ухвалено в другому читанні. Головне його призначення — експлуатація антизахідних і антиамериканських забобонів. Так діяв товариш Сталін, оголошуючи своїх противників іноземними агентами й шпигунами, точнісінько так само діють і його послідовники в нинішній російській владі. Якщо Путін сказав про правозахисників, що вони «шакалять» біля іноземних посольств, отже, підвести під дії проти них законодавчу базу. Немає в країні хліба, Сталін і товариші ухвалюють закон «про три колоски». Після цього хліба в країні не лише не додалося, ще гірше з продовольством стало.

Судячи з усього, законодавчі ініціативи російських думців з «Единой России» не дають спокою і їхнім українським партнерам. Найпростіше було б скопіювати російський законопроект і внести до Верховної Ради. Але заважають дві обставини.

По-перше, осічка із законом про мови. Адже ніхто не думав, що спіткнуться, як їм здавалося, на рівному місці. І тепер українська влада має знайти спосіб проштовхнути його, інакше покаже свою слабкість. Акела не може промахнутися, інакше свої ж і з’їдять. Отже, зараз не до іноземних шпигунів і агентів.

По-друге. Є цілком конкретна загроза потрапити якщо не до «списку Магніцького», то до подібного у зв’язку зі справами Тимошенко й Луценка. І про це наших можновладців серйозно попередили. І нариватися ще раз якось не з руки. Тому що обмежуватися відпочинком у Криму або Карпатах і навчати дітей у рідних вишах теж якось не в радість.

Поки щось подібне до російського законопроекту нам не загрожує. Але ще не вечір, багато чого може змінитися у вересні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати