У Грузії представлено новий уряд
Міша ТАВХЕЛІДЗЕ: У «Грузинській мрії» немає реформаторів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20121009/4181-9-1_0.jpg)
Лідер опозиційної коаліції «Грузинська мрія», яка перемогла на парламентських виборах у Грузії, Бідзіна Іванішвілі назвав учора кандидатів на ключові посади в новому уряді. Як сказав на прес-конференції Іванішвілі, на посаду віце-прем’єра — міністра оборони він пропонує лідера партії «Наша Грузія — Вільні демократи» Іраклія Аласанія. Посаду глави МЗС, на думку Іванішвілі, має обійняти прес-спікер коаліції Майя Панджикідзе. На посаду міністра внутрішніх справ пропонується один із лідерів коаліції «Грузинська мрія» Іраклій Гарібашвілі. Нагадаємо, парламентські вибори відбулися в Грузії 1 жовтня. ЦВК Грузії підрахувала 100% бюлетенів, згідно з якими перемогу на парламентських виборах 1 жовтня одержала коаліція «Грузинська мрія». Вона має отримати в парламенті нового скликання 83 депутатських мандата. Колишня правляча партія президента Михаїла Саакашвілі «Єдиний національний рух» посіла друге місце, її представлятимуть 67 депутатів. Усього в грузинському парламенті 150 депутатських місць. Іншим політичним силам, які брали участь у виборах, не вдалося здолати п’ятивідсоткового бар’єра, необхідного для входження до парламенту.
На посаду держміністра з питань євроінтеграції запропоновано одного з активістів коаліції, представника партії «Наша Грузія — Вільні демократи» Алексу Петріашвілі. Дві посади міністра сільського господарства та міністра охорони здоров’я обіймуть відповідно колишній міністр сільського господарства і продовольства (за часів правління Едуарда Шеварднадзе) Давид Кірвалідзе та колишній міністр праці, охорони здоров’я і соцзахисту Грузії (часів Шеварднадзе) Аміран Гамкрелідзе.
Футболіста Каха Каладзе представлено на посаду віце-прем’єра і міністра регіонального розвитку та інфраструктури. Він був під першим числом у партійному списку коаліції «Грузинська мрія» на парламентських виборах.
На посаду генпрокурора представлено кандидатуру адвоката Арчила Кбілашвілі. На пост держміністра з питань реінтеграції (врегулювання конфліктів) запропоновано Паата Закарєїшвілі, політолога, представника Республіканської партії. На посаду голови парламенту Грузії буде представлено кандидатуру лідера Республіканської партії Давида Усупашвілі, на посаду його заступника — голова партії «Грузинська мрія — Демократична Грузія» Майя Кобахідзе.
При цьому Іванішвілі зазначив, що кандидатури на посади міністра економіки та стійкого розвитку, міністра освіти, міністра у справах біженців, міністра фінансів, міністра довкілля і природних ресурсів буде представлено найближчими днями.
Іванішвілі уже дав новому складу уряду перше завдання: дібрати заступників.«Перше завдання від мене, напевно, символічне. Я доручив, щоб самі були активними і самі знайшли собі заступників. Усіх попередив, щоб, коли візьмуть заступників, їх попередили, що в нашому уряді не повинно бути жодних угод або корупції з бізнесом, і це мають добре затямити всі міністри і заступники», — заявив Іванішвілі.
Наразі в грузинських ЗМІ не прозвучали оцінки складу кабінету Іванішвілі. Один із лідерів «Національного руху» Давид Дарчіашвілі не розглядав кожної особи нового складу уряду зокрема і заявив, що головне — зберегти взятий курс. «Для мене головне, щоб збереглося те, чого було досягнуто в результаті реформ, що було закладено підвалини держави — збирання податків, боротьба з криміналом, викорінювання корупції та інші досягнення. Коли ж говорити про безпеку країни та зовнішньополітичний курс, головне, щоб було збережено євроатлантичний напрямок і не сталося перетворення на сателіта Росії під прикриттям діалогу з нею. Якщо з решти питань хтось займатиметься краще і продовжить реформи, це можна лише привітати», — цитує Дарчіашвілі агенція «Пірвелі».
«День» попросив грузинського тележурналіста Мішу ТАВХЕЛІДЗЕ дати оцінку першим кадровим пропозиціям лідера «Грузинської мрії» Бірдзіни Іванішвілі щодо нового кабінету уряду.
— Наразі я не дуже розумію, що ця влада збирається робити. Я особисто не вірю, що «Грузинська мрія» має в своєму розпорядженні досить ресурсів для того, щоб, по-перше, успішно керувати країною, а по-друге, продовжувати реформи. Вони перемогли на виборах, тепер на них лежить повна відповідальність за те, що відбувається в країні.
— Чи збереже нова влада курс на реформи?
— Якщо нова влада захоче продовжити реформи і зберегти колишній курс, то для цього вона має абсолютно всі можливості. Президент Саакашвілі заявив, що їм заважати не збирається. І на відміну від Іванішвілі, Саакашвілі зазвичай тримає слово, принаймні, останні десять років. Відповідно у нової влади повний карт-бланш і від неї залежить, як вона поводитиметься.
— Чи може Грузія налагодити добрі відносини з Росією і продовжувати курс на вступ у НАТО і ЄС, про що заявляв Іванішвілі?
— Із Росією можна мати добрі відносини, але не з Путіним, якщо при цьому вступати в НАТО. А якщо не вступати, тоді буде зовсім інша гра. Члени партії Іванішвілі кажуть, що збираються змінити думку про окуповані території, оскільки вона дуже жорстка. У перебігу передвиборчої кампанії вони казали, що потрібно якось розпочати переговори між Тбілісі та Сухумі. І це є свідченням того, чого Росія домагається з 2008 року, щоб грузинсько-російський конфлікт повернути в русло конфлікту між Тбілісі Сухумі і Тбілісі Цхінвалі.
А що ж до запропонованих кандидатур на посади міністра оборони, внутрішніх справ і закордонних справ, то я не став би їх персонально обговорювати. Про багатьох із них відомо давно. Відомо, на що вони здатні. Але в цілому — у «Грузинській мрії» досить сильних політиків або великих реформаторів. Їх там просто немає. Якщо висловитися м’якіше, на мене новий склад уряду враження не справив.
— А як розцінювати заяву Іванішвілі, що перший закордонний візит він зробить до США?
— Мені дуже складно судити про те, що робитиме Іванішвілі. Він зазвичай раз на два дні змінює думки, обіцянки, наміри. Він може поїхати до Сполучених Штатів, а може — до Франції, адже він громадянин цієї країни. Він передав до Білого дому, що почекає з візитом до виборів. Іванішвілі фактично дав зрозуміти Обамі, що він його не вважає повноцінним президентом США.