Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У Трампа майже сформована команда

В експертів викликає занепокоєння лише можливе призначення глави ExxonMobil на посаду керівника держдепартаменту
13 грудня, 11:13
ФОТО РЕЙТЕР

Низка американських ЗМІ повідомила, що новобраний президент США Дональд Трамп збирається призначити на посаду держсекретаря главу  ExxonMobil Рекса Тіллерсона, який відомий своїми тісними зв’язками з російським лідером Володимиром Путіним.

Ця новина одразу облетіла світ і відразу декілька британських видань посвятили матеріали ймовірному кандидату на посаду держсекретаря США Рексу Тіллерсону.

Зокрема Daily Mail згадала, що колишній губернатор Аляски і екс-кандидат у віце-президенти Сара Пейлін свого часу дала нафтовому магнату прізвисько «T-Rex» — «тиранозавр».

За даними цього британського видання, на посаду глави держдепартаменту  64-річного Тіллерсона рекомендували колишній держсекретар Кондоліза Райс і екс-міністр оборони  Роберт Гейтс, які в минулому були консультантами ExxonMobil.

Тим часом Financial Times, відзначає, що у Тіллерсона немає ніякого дипломатичного і зовнішньополітичного досвіду, але його характеризують як жорсткого, безкомпромісного, високо компетентного  і винятково ефективного керівника та переговірника.

«Дональд Трамп дав зрозуміти, що він має намір набирати енергійний і сильних людей, а Рекс Тіллерсон таким вимогам відповідає», — цитує видання Робіна Веста з міжнародної консалтингової компанії Boston Consulting Group.

І, дійсно, в інтерв’ю Fox News Sunday сам Трамп так охарактеризував Тіллерсона:  «Він — більше ніж керівник, він є гравцем міжнародного класу, який, як я розумію, управляє найбільшою у світі компанією. Він керує нафтовою кампанією, яка удвічі більша за найближчого суперника. І для мене великою перевагою є те, що він добре знає багатьох гравців і в нього великі угоди, не для себе, а для компанії, — в Росії».

Такою була відповідь новообраного президента США на запитання: «Чому керівник компанії ExxonMobil Рекс Тіллерсон може бути головним дипломатом?».

Інше британське видання Times присвятила Тіллерсону статтю під заголовком «Друг Путіна» візьме під контроль американську зовнішню політику». Назвавши Тіллерсона «корпоративним титаном, який має тісні зв’язки з президентом Путіним» видання пише, що вперше нафтовий магнат зустрівся з Путіним у 1999 році, а в 2013 році Росія нагородила його орденом Дружби — найвищою цивільною нагородою.

Будучи главою ExxonMobil, Тіллерсон відкрито виступав проти запровадження санкцій щодо Росії. І як відомо, компанія втратила через це 1 млрд доларів.

Але разом з тим, як відзначає Times, «у 2007 році, коли Росія витіснила Royal Dutch Shell та інших іноземних гравців з газового проекту на острові Сахалін у північній частині Тихого океану, активи Exxon залишились недоторканими».

Слід відзначити, що в республіканському таборі не всі вітають можливе призначення нафтового мультимільйонера на посаду глави держдепу. Зокрема сенатор зі штату Флорида Марко Рубіо написав у Twitter: «Друг Володимира — це не та характеристика, яку я чекаю від державного секретаря». Тим часом сенатор Джон Маккейн заявив наступне: «Я не знаю, що зв’язувало Тіллерсона з Володимиром Путіним, але я вам скажу: це мене надзвичайно непокоїть».

«ТІЛЛЕРСОН БУВ БИ ДОСИТЬ НЕЗВИЧНИМ ДЕРЖАВНИМ СЕКРЕТАРЕМ»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричіу в Атлантичній раді, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

— До появи кандидатури президента ExxonMobil  на посаду держсекретаря інші запропоновані Трампом претенденти на посади у безпековому блоці відзначались тим, що вони усвідомлювали необхідність сильного НАТО, загрози ревізіоністського Кремля і важливість підтримки України проти російської агресії. Це стосується Флінна, МакФарланда і Маттіса, а також обраного віце-президента Пенса. А погляди президента ExxonMobil на ці питання невідомі. Він був би досить незвичним державним секретарем. На мою думку, Трамп був вражений цією людиною і новини про те, що Тіллерсон є фаворитом на цю посаду, стали свого роду пробною кулею.

Сенатори-республіканці  Маккейн, Рубіо та Грахем уже висловили стурбованість близькими стосунками між главою ExxonMobil і Путіним. А це означає, якщо Трамп справді обрав Тіллерсона, то він зустрінеться із труднощами під час затвердження у Сенаті.

«ТРАМП ВВАЖАВ БИ ЗА ПОТРІБНЕ БАЧИТИ НА ЦІЙ ПОСАДІ ЛЮДИНУ, НА ЯКУ ВІН МОЖЕ ВПЛИВАТИ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор, Дипломатична академія МЗС України, Київ:

— Логіка призначень Трампа зрозуміла. Новообраний президент США шукає зрозумілих для нього діячів на посади у його адміністрації. А призначення головного управляючого компанії ExxonMobil на посаду державного секретаря США пояснюється тим, що ця компанія має широке представництво за кордоном. Крім своїх анклавів вона діє в понад ста країнах світу. А Тіллерсон упродовж багатьох років керує діяльністю компанії, тому він має широкі зв’язки за кордоном. Цікавим тут є те, що ці широкі зв’язки компанії з Росією є досить активними.

ExxonMobil була втягнута в операцію на Сахаліні і зараз найбільш обіцяючим для компанії були перспективи співпраці з Росією по освоєнню арктичних запасів. Але існуючі санкції проти Росії не дають можливість розвивати цю активність.

І тут потрібно враховувати ще психологічний і політичний клімат у США, який зараз пов’язаний зі створенням двома партіями слідчого комітету для перевірки іноземного втручання у виборчий процес Сполучених Штатів. Іншими словами, в наявній атмосфері навряд чи можна серйозно розглядати фігуру, яка має спеціальні зв’язки з російських президентом Путіним. Адже кандидатура держсекретаря затверджується Сенатом.

На цю посаду висувалось кілька кандидатур. І можна відзначити наступне, мова йшла про досить сильні особистості. Але сам Трамп вважав би за потрібне бачити на цій посаді людину, яку він може розуміти і на яку він може впливати. Водночас, ситуація така, що сильні політичні фігури будуть торгувати своїми інтересами в хорошому сенсі з точки зору, щоб їх ім’я було пов’язано з цією посадою і виправдовувало себе. Моє відчуття, що кандидати, які досі розглядались на цю посаду, навряд чи будуть затверджені.

У даному випадку мені здається, що внутрішня атмосфера у США не сприятиме такому призначенню і реалізації спеціальних особистих інтересів компанії за рахунок національних інтересів.

«ВЕЛИКЕ ПИТАННЯ, ЯКИМ БУДУТЬ  ВІДНОСИНИ ТРАМПА З ПУТІНИМ»

Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Інституту Брукінгза, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

Ми все ще чекаємо, щоб побачити, чи буде Тіллерсона запропоновано на посаду державного секретаря. Пан Тіллерсон явно дуже досвідчена особистість, але велике питання, яким будуть його відносини з Володимиром Путіним і Росією, і чи може він сприймати більш широке уявлення про дії і погану поведінку Кремля, наприклад, щодо незаконного захоплення і анексії Криму і сильного залучення до конфлікту на Донбасі. Як глава ExxonMobil, пан Тіллерсон успішно уклав угоди з російськими офіційними особами у питаннях, де інтереси ExxonMobil збіглася з російськими. Як він буде вести переговори з російськими офіційними особами з інших питань - таких як Україна, НАТО і Сирія - де інтереси США та Росії знаходяться в конфлікті? Якщо Трамп призначає Тіллерсона, то він може очікувати на деякі складні запитання під час сенатських слухань із затвердження його на посаді. Низка сенаторів вже, здається, скептично налаштована.

Що стосується більш широкого питання про майбутню зовнішню і безпекову політику и адміністрації Трампа, то ми все ще перебуваємо у  вичікувальній фазі. Виглядає так, що у новій адміністрації очікуються внутрішні суперечності щодо України і Росії між деякими з ключовими гравцями.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати