Влада Румунії почула «голос вулиці»
Уряд скасував указ про амністію корупціонерівОстанній тиждень у Румунії відбувалися масові протести, які нагадували українцям події Євромайдану, коли сотні тисяч людей у великих містах вийшли на демонстрації, обурені тим, що українська влада припинила євроінтеграцію України. Багатотисячні протести в Бухаресті та інших великих містах були викликані наміром уряду соціал-демократів послабити антикорупційне законодавство. Згідно з постановою уряду чиновники мали би звільнятися від кримінального переслідування за зловживання владою, якщо сума завданих збитків менша, ніж 44 тисячі євро. На волю достроково мали б вийти майже 2500 ув’язнених. Зокрема, ця постанова дозволила б уникнути кримінальної відповідальності лідеру соціал-демократів Лівіу Драгня, який відбуває умовний термін через обвинувачення у фіктивному працевлаштуванні та завдаванні фінансових збитків на суму 24 тисячі євро.
Демонстрації посилилися після того, як уряд таки схвалив скандальну постанову — в ніч на 1 лютого.
Зрештою, після безперервних протестів румунів, до яких приєднався президент країни Клаус Йоганіс, уряд скасував декрет. Зокрема, оголошуючи це рішення, прем’єр Сорін Гріндяну сказав, що не хоче розділяти країну. Він також заявив, що «почув і побачив безліч думок», включаючи «голос вулиці».
До слова, президент Румунії, який за поглядами близький до опозиційного консервативного політичного табору і підтримує боротьбу з корупцією, під час протестів неодноразово закликав уряд скасувати постанову та оскаржив її у Конституційному суді країни.
Крім президента, проти намірів уряду схвалити «прокорупційний указ» виступали генпрокурор, Верховний суд, головний антикорупційний прокурор. Зміни до антикорупційного законодавства різко розкритикували в Єврокомісії, зазначивши, що «боротьба з корупцією має розвиватися, а не деградувати».
Проте навіть після того, як влада скасувала постанову, в неділю протест у Бухаресті зібрав щонайменше 200 тис. людей, а по всій Румунії на вулиці вийшли понад півмільйона громадян. Серед вимог лунали заклики про відставку уряду та розформування правлячої Соціал-демократичної партії на чолі з Лівіу Драгня.
Треба зазначити, що нещодавні протести стали наймасштабнішими із часів революції 1989 року, внаслідок якої було повалено комуністичний режим Ніколае Чаушеску.