53 миттєвості маестро Башмета
Сьогодні знаменитий альтист і диригент відзначає день народження![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060124/47-8-4.jpg)
Юрій Башмет — не просто зірка першої величини в світі класичної музики. Він не просто видатний виконавець, який виступав iз найкращими сучасними диригентами (Геннадій Рождественський, Валерій Гергієв, Курт Мазур), оркестрами (Веrlin Рhilharmonic, New York Philharmonic), солістами (С.Ріхтер, М. Ростропович, Г. Кремер), але й музикант, який своєю діяльністю відкрив нову епоху в сучасному концертному виконавстві.
Секрет приголомшуючої популярності Башмета у широких колах суспільства — в його яскравій харизмі, чарівності й артистизмі, якими обдаровані далеко не всі навіть серед видатних музикантів. Без цих якостей навіть поєднання неповторного хисту, професіоналізму, багаторічної копіткої роботи, майстерності, енергії, ерудиції та неабиякого організаторського таланту не мало б того оглушливого успіху, який вже десятиріччя супроводить творчу діяльність Юрія Башмета.
Саме він відкрив світу альт як соло-інструмент (як відомо, Башмет уперше в світовій виконавській практиці дав сольні альтові концерти у найбільших залах світу). Звичайно шедеври великих композиторів знаходять гідних інтерпретаторів; тут же, навпаки, видатна майстерність виконавця викликала до життя безліч чудових творів: спеціально для Башмета сучасними композиторами (серед яких, наприклад, знамениті А. Шнітке, Г. Канчелі) створені (або присвячені йому) кілька десятків альтових концертів та інших творів. Авторитет Башмета безперечний. Географія концертних виступів артиста охоплює увесь світ: це найкращі зали Європи, США, Канади, Латинської Америки, Австралії, Нової Зеландії та Японії, де виступи цього музиканта незмінно викликають овації і захоплені рецензії різних видань; від знаменитого лондонського «Таймс» до «Evening Post» (Веллінгтон, Нова Зеландія).
Башмет сучасний. Це виявляється і в тому, що в своїй творчій діяльності він не ігнорує й комерційний бік справи: його імідж бездоганний, а творча енергія не дозволяє зупинятися на досягнутому. Він завжди актуальний. Наприклад, окрім шедеврів класичного репертуару, він виконував і сучасну академічну музику, і джаз…
Юрій Башмет живе й працює у Москві, вважає її своїм містом, але в його біографії Україна посідає помітне місце. Саме у Львові він закінчив середню спеціальну музичну школу в 1971 році й користувався великою популярністю, граючи на гітарі у складі своєї поп-групи… Потім була Московська консерваторія і асистентура при ній. У своїй alma mater у 1978 р. Юрій Абрамович починає викладати, будучи спочатку її доцентом, а нині професором. Iз 1980 року Башмет проводить майстер- класи у різних країнах світу — від Франції до Японії, але не забуває й про Україну, з якою пов'язане його дитинство, юність, перші успіхи на музичному терні. Ще в студентські роки музикант був удостоєний престижних премій на міжнародних конкурсах альтистів у Будапешті, Мюнхені й набув репутації феноменально обдарованого артиста. З кінця 70-х Башмет стрімко завойовує популярність, активно концертуючи. У 1985 році музикант розпочав свою диригентську діяльність: «хоч альтовий репертуар досить широкий, але справжніх шедеврів у ньому недостатньо», — стверджує він. Однак, досягши успіху і в цій респектабельній професії, яка вважається показником найвищого статусу в музиці, Башмет не має наміру розлучатися з альтом, який його прославив. Проте альтистом Юрій Башмет став, за його словами, цілком випадково: віддав перевагу альту над скрипкою, щоб зекономити час для гри на гітарі. Щасливою випадковістю він вважає й зустріч із Ріхтером, і своїх педагогів — професорів Вадима Борисовського та Федора Дружиніна…
У 1986 році Башмет створив камерний оркестр «Солісти Москви». Згодом музиканти ухвалили рішення залишитися у Франції, де тимчасово працювали, і Юрій Абрамович покинув оркестр, так як не хотів покидати батьківщину. У 1992 р. Башмет створив новий оркестр, учасниками якого стали талановиті молоді музиканти — випускники та аспіранти Московської консерваторії. Рецензенти дають колективу найкращі характеристики, відзначаючи взаєморозуміння між диригентом і музикантами, бездоганне почуття ансамблю, що органічно поєднується з яскравою індивідуальністю кожного музиканта, вишукану естетику виконання, виразність, найвища майстерність, рідкісне багатство динаміки… З 1992 року він здійснив безліч різноманітних і цікавих прем'єр.
У 1996 році Юрій Башмет створив і очолив експериментальну кафедру альта. Башмет — засновник і голова журі Міжнародного конкурсу альтистів у Москві, а також президент Міжнародного конкурсу альтистів ім. Л. Тертіса в Англії, член журі конкурсів альтистів у Мюнхені і «Моріса Вьє» у Парижі. Про Всесвітнє визнання Юрія Абрамовича свідчать різні нагороди та регалії на батьківщині та за кордоном (одна з них — нашої країни: Башмет — «Герой України»).
Сьогодні музиканту виповнюється 53 роки. Однак зробленого ним за цей час вистачило б на кілька менш насичених біографій. Наприклад, який успіх мали його композиторські досліди. Або про чудове почуття гумору Юрія Башмета, або про альт майстра Паоло Тестере (Мілан, 1758 р.), на якому музикант грає вже понад 30 років, говорячи про нього майже як про живу істоту. Про те, що людську порядність він цінує вище за професіоналізм. Юрій Абрамович став першим музикантом, для якого відкрили шафу Моцарта в Зальцбурзі й дали альт композитора, до якого двісті років ніхто не торкався. Але ця дивна людина ще не раз дасть привід написати про нього: попереду напевне не один славетний ювілей…