Археологи виявили одне з найстародавніших поховань Єгипту
Чеські археологи виявили на півдні від Каїра могилу древнього єгиптянина, повідомляє gazeta.ru з посиланням на портал National Geographic. Склепу царського писаря понад чотири тисячі років, однак виглядає він так, начебто йому «всього лише» дві з половиною тисячі років.
Нове поховання виявлене в 35 кілометрах від Каїра, на території стародавнього некрополя Абусир, наступного після Гізи некрополя стародавнього царства. Це один із некрополів столиці Старого царства Мемфіса. Він був зведений за часів панування фараонів V династії (XXV ст. до н. е.). Тут розташовуються чотири піраміди, що належали правителям цієї династії: Сахура (2487—2475 рр. до н. е.), Неферіркара Какаї (2475—2455 рр. до н. е.), Ранеферефа (2448—2445 рр. до н. е.) та Ніусерра (2445—2421 рр. до н. е.).
Недобудована та надто маленька піраміда Шепсескара, який урядував у 2455-2448 роках до н.е., знаходиться там само, в Абусирі, але вона не входить до групи пірамід V династії, а розташована на півночі від піраміди Сахура.
Крім того, Абусир виступав у ролі некрополя для багатих і знатних, тому тут також ховали представників аристократії та вищого чиновництва Стародавнього Єгипту.
Через 20 століть після спорудження область поховань прийшла у запустіння, й знать XXVI династії (664-525 рр. до н. е.) вирішила «оновити» древнє поховання своїх аристократичних попередників.
Як розповіли представники Вищої ради з давностей Єгипту, команда вчених під керівництвом Ладіслава Бареша з Чеського національного центру єгиптології якраз і знайшла одне з відремонтованих поховань. Чеські археологи працювали на розкопках із 2006 року та зовсім нещодавно знайшли склеп царського писаря Менехибнекая. Поховання розташовувалося в невеликому горбі на глибині 20 метрів.
Хоч могилу явно розграбували в період пізньої Римської імперії, археологи змогли знайти два масивні саркофаги — зовнішній та внутрішній. Зовнішній саркофаг виконано з вапняку, а внутрішній, що має форму тіла людини, зроблено з граувакки — темноколірної осадової гірської породи. Обидва саркофаги виявилися щільно вкриті текстами релігійного змісту.
Рештки царського писаря археологи збирали по всьому склепу. Крім кісток вчені підібрали невелику керамічну прямокутну печатку із зображенням шакала та дев’яти зв’язаних бранців.
Як відзначив керівник Вищої ради із давностей Єгипту, лікар Захи Хавасс, Менехібнекая поховали між 2498 і 2345 рр. до н. е. Однак прикраси на стінах склепу є набагато новішими. Так, дослідники побачили прикрашену зірками склепінчасту стелю. «Південна стіна розмальована текстами з другого розділу Книги мертвих, які супроводжуються зображеннями вартових», — розказав лікар Хавасс. На східній і західній стінах сакральні тексти чергуються із зображенням фігур, що представляють час, а також сонячного корабля, що переправляв душі у потойбічне життя.
Як відзначив професор Мирослав Вернер із Чеського інституту єгиптології у Празі, що протягом десятиріч очолює чеську археологічну місію в Єгипті, основна причина такої невідповідності епох — бажання знаті бути похованою у священному місці, поруч із храмами, зведеними фараонами V династії. Зокрема, йдеться про так звані сонячні храми, що мали назви «Заспокоєння Ра», «Горизонт Ра», «Поле Ра». Вони розташовувалися на західному березі Ніла, у центрі Мемфіського некрополя, разом із пірамідами та заупокійними храмами й, швидше за все, мали безпосереднє відношення до царського заупокійного культу та культу бога Ра. «Ми вважаємо, що причиною появи нових поховань була наявність комплексу сакральних споруд на території Північної Саккари, що знаходиться лишень у одному кілометрі звідси», — розповів професор Вернер.
А щоб усе виглядало пристойно, правителі відреставрували старі могили. Але вже згідно з віруваннями свого часу.
Археологи продовжують роботи в некрополі, сподіваючись виявити подібні до склепу Менехібнекая поховання. Могилу ж писаря по можливості реконструюють і незабаром відкриють для огляду.
Випуск газети №:
№131, (2007)Рубрика
Тайм-аут