Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дарую Україні!

У Львові покажуть твори Марії Примаченко
14 липня, 12:12

Новий виставковий проєкт представлять 27 липня у Національному музеї імені Андрея Шептицького – у головному корпусі, що на проспекті Свободи, 20.

До експозиції увійдуть близько ста творів яскравої представниці «наївного» мистецтва Марії Примаченко (1908 (1909) – 1997) з колекції київського мистецтвознавця – академіка Едуарда Димшица. У музеї «Дню» розповіли, що дослідник збирав їх упродовж останніх тридцяти років. Більшість робіт придбав у родини художниці, в її батьківській оселі – в селі Болотня.

«Переважна частина експонованих композицій репрезентують пізній період творчості мисткині, останнє десятиріччя її життя, – анонсують виставку «Дарую Україні!» втілювачі проєкту. – Відвідувачі матимуть змогу поринути у фантастичний світ дивовижних істот, звірят, птахів, квітів».

Мистецтвознавці зазначають, що у творчості Марії Примаченко поєдналися витоки українського живописного та поетичного фольклору. Художниця виробила свій мистецький стиль, для якого характерні яскрава, гармонійно збалансована колористика творів, різноманітність композиційних вирішень, багата орнаментика – рослинна та геометрична, сюжетне різнобарв’я. Часто вдавалася до алегорій, наділяючи звірів людськими рисами. І шанувальники таланту художниці зможуть самостійно відшукати ці паралелі.

Доповнювала свої роботи оригінальними текстовими підписами, які органічно пов’язані з малюнками. У межах виставкового проєкту «Дарую Україні!» окрему увагу буде зосереджено саме на цій частині творчості Марії Примаченко.

Відкриття виставки приурочено до Дня Української Державності, яке вперше святкуватимемо 28 липня.

А поки що, в очікуванні чудової виставки Марії Примаченко, раджу погортати «День і знайти публікацію від 5 вересня 2019 року – «І говорити про Марію Примаченко, і показувати її твори – велика честь».

До речі: ота, майже три роки тому, виставка у НМЛ – був третій упродовж останніх десяти років показ у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42)  з присвятою самобутній художниці, котра, завдяки своєму таланту й копіткій щоденній праці, досягла світового визнання і посіла одне з найпочесніших місць серед визначних майстрів примітивного малярства поряд з Анрі Руссо, Ніко Піросмані, Іваном Генераличем та Никифором Дровняком.

«Вперше ми робили виставку Примаченко до її 100-річчя – зі збірки Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Через п’ять років, до 105-річчя, робили показ її робіт із приватної збірки скульптора Олега Пінчука разом з його творами. І от третя виставка тепер – до 110-річчя Марії Оксентіївни», – розповідав мені тоді на відкритті виставки на вул. Драгоманова генеральний директор ЛНМ Ігор Кожан. Також говорив, що особливо чекає в музеї на дітей, бо на попередніх показах у Львові їх серед відвідувачів було найбільше: «Вони бачать світ сьогодні таким, як на полотнах Марії Примаченко. Попри тотальне захоплення гаджетами. І малюватимуть так, як Марія Оксентіївна».

А ще на відкритті виставки ішлося про те, що, за мистецтвознавчими джерелами, спадок художниці – орієнтовно 800 творів. Одначе, якщо перелічити твори, які належать до музейних та приватних колекцій, доробок Марії Примаченко – значно більший.

Ішлося й про те, що і говорити про Марію Примаченко, і показувати її твори  – велика честь для будь-якого музею.

Очевидно, що й велика приємність для публіки.

Тому всі дуже чекаємо на відкриття проєкту «Дарую Україні!».

Приходьте – 27 липня, 16.00.
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати