Перейти до основного вмісту

Дні офісних працівників злічені,

вважають вчені
02 серпня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня»

Офісному столу, в тому вигляді, яким ми його знаємо, можливо, недовго залишилося існувати. Масштабне дослідження в Великiй Британії майбутнього такої сфери, як організація роботи офісних працівників, передбачає зростання чисельності «мобільних офісів», коли працівник, озброївшись ноутбуком і мобільним телефоном, буде вільно пересуватися між офісом, домівкою, готелем, аеропортом, станцією автомобільного техобслуговування — в залежності від того, чого потребує його робота, пише The Guardian (переклад на сайті Inopressa.ru).

Згідно зі звітом, опублікованим Радою з економічних і соціальних дослідженнях і проектом «Завтра», доброчинною організацією, що займається дослідженням футурологічних моделей, на сьогодні понад 5 млн. людей, майже п’ята частина всіх службовців, уже проводять певний час, працюючи вдома або перебуваючи в дорозі. Протягом найближчих десятиріч ця цифра стрімко зросте, стверджують вчені, і мобільна робота стане одним із типів найму службовців, що зростатиме дуже швидко.

«Люди не обов’язково повинні при цьому працювати вдома, — говориться у звіті під назвою «Робота в XXI столітті», додаткові копії якого замовили для офісу Тоні Блера на Даунінг-стріт. — Вони можуть так само успішно працювати і в офісі. Але вони зможуть вільно пересуватись з місця на місце, працюючи в різних режимах, більшу частину робочого тижня. Для значної частини працівників через 20 років робота буде полягати в основному в пересуванні, а не у сидінні за робочим столом».

Поширення мобільних офісів і тенденція працювати вдома, яка зберігається, спричиняють серйозні наслідки. Хоча офіси й не зникнуть як такі, незважаючи на численні прогнози їх занепаду, але «мобільна робота і робота вдома передбачає зсув від персоналізованого простору до персоналізованого часу», свідчить висновок зі звіту.

Кімнати і столи, що належать різним людям і несуть відбиток особистості господаря, наприклад, прикрашені фотографіями і рослинами, як передбачається в дослідженні, змінить «колективний офіс», де працівників будуть тимчасово розміщувати на безликому робочому місці. Для працівників ця втрата персонального простору буде компенсуватися більшим ступенем контролю над часом, що дозволить їм, наприклад, працювати за допомогою новітніх технологій пізно ввечері в приміщеннi готелю під час відрядження, говориться в дослідженні.

Однак у висновку сказано, що в зв’язку з цим межі робочого часу і дозвілля розмиються, що може стати проблемою для зростаючого сектора мобільних працівників — подібна ситуація може призвести до сімейних конфліктів. У звіті міститься попередження: «Робота вторгнеться в особистий простір. Якою б не була встановлена законодавчо максимальна межа робочих годин, вільний графік буде означати, що робота буде займати більше вашого особистого часу».

Керівники тих, хто працює в такому режимі, знайдуть нові засоби контролювати робочий процес. Деякі з них вже це роблять за допомогою розширення електронного спостереження за виконаною роботою, в той час як інші шукають більш радикальні методи, засновані на впливі на свідомість працівників, щоб підтримувати корпоративну культуру праці навіть на відстані, пише The Guardian.

Офісний працівник

Джулія Баббс, 47 років, бухгалтер і адміністративний менеджер, працює в головному офісі своєї компанії в Тіптрі, Ессекс.

«На своєму робочому місці я організувала собі особистий простір, це моя маленька домівка. У мене на столі стоять фотографії моїх дітей. Поруч із телефоном лежить ручка, яка має виключно декоративне значення: вона прикрашена рожевим страусиним пером», — говорить Баббс.

«Я працюю тут з 9 до 17.30 п’ять днів на тиждень. Мобільний офіс і робота вдома — це не для мене. Я не хотіла б стирчати вдома весь день і не хотіла б увесь час бути в роз’їздах», — категорично заявляє бухгалтер.

Мобільний працівник

Керолайн Вулі, 31 рік, бухгалтер- криміналіст у компанії, яка щойно витратила 2 млн. доларів на забезпечення службовців технікою, необхідною для мобільної роботи. У неї два мобільнi телефони і КПК (кишеньковий персональний комп’ютер).

«Я часто працюю в таксі, в поїзді або в аеропорту. Зазвичай, це порожні години, що допомагає мені зекономити час, — говорить вона. — Але було б неправдою сказати, що через це я працюю набагато більше, ніж раніше».

«Кілька тижнів тому я чекала на один документ, але пішла на вечірку на честь дня народження моєї подруги і там перевіряла електронну пошту. На роботі не знали, що я в барі, і це ніяк не зашкодило моїм планам», — зізнається Вулі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати