Допоможи птахам — порахуй їх!
В Україні підбивають підсумки зимового перепису пернатих. Найактивніше пташок рахують школярі в Луганській області![](/sites/default/files/main/articles/04022014/12ptica_0.jpg)
Українське товариство охорони птахів підраховує результати Великого зимового обліку птахів (його ще називають Різдвяним), який тривав з 10 по 31 січня. В Україні його традиційно проводять з 1996 року. Як правило, участь в обліку беруть учні, які відсилають анкети за результатами своїх спостережень в товариство охорони птахів.
Традицію обліковувати зимуючих птахів започатковано 1990 року: тоді редактор-орнітолог журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб проведення зимового полювання — не з рушницею, а з біноклем у руках. З того часу звичка обліковувати зимових птахів, залучаючи до цього школярів, набула популярності в США, Канаді, Латинській Америці, Європі, на Карибських і Тихоокеанських островах.
Різні види птахів фахівці рахують по-різному: залежно від поведінки в природі, від особливостей пернатих та їхнього гніздування. Українські вчені-орнітологи зимуючих птахів (снігурів, синиць, сойок, дятлів тощо) спеціально не обліковують, хіба що гусей. Спеціальні команди орнітологів та природоохоронців, які добре орієнтуються в конкретних видах гусей, одночасно вирушають у місця зимівлі птахів, як правило, в південні регіони.
Але завжди цікаво поспостерігати за птахами, які залишилися у нас зимувати. І цю роботу довірили дітям. Не стільки для підрахунку пернатих, скільки для виховання та просвітницьких цілей: щоб діти навчилися спостерігати за птахами, розрізняти та дбати про них.
Зоряна ЛУК’ЯНЧУК, керівник відділу Українського товариства охорони птахів:
— Організовуючи цей облік, ми орієнтуємося на дітей, щоб залучити їх до спостережень за птахами, до годівлі. Ми просимо школярів рахувати птахів, які є біля їхнього дому. Перед цим агітуємо дітей розвішувати годівнички, підгодовувати птахів, щоб ті трималися біля будинку чи біля школи. Тобто це облік більше просвітницький. Його результати недостовірні, тому що люди — аматори, не фахівці. Щороку у нас дуже активними є школярі з Луганської області. Звідти — найбільше анкет.
Найдружніші синички: вони швидко призвичаюються, не бояться людей, живляться на годівницях. Їх найчастіше можна зустріти. А є птахи, які прилітають в місто на зиму. Це сойки і дятли. Вони бояться годівниць, але якщо зовсім холодно, то, наприклад, дятли все-таки клюють сало, горіхи. Снігурі — це вид, який у нас зимує, і зимівля залежить від наявності корму в місцях, де вони гніздяться (це північніше від нас). І якщо там немає корму, то вони можуть прилітати сюди. Якщо говорити про Київ, то тут снігурі трапляються все рідше. Їх регулярно спостерігають на Трухановому острові, можуть траплятися в лісопарках, а серед міста їх побачити майже неможливо.